Son Dakika Haberler

BARİKATLAR YIKILIYOR. Binlerce İnsan Silivride Direniyor.

BARİKATLAR YIKILIYOR. Binlerce İnsan Silivride Direniyor.
Okunma : 164 views Yorum Yap

barikat
BARİKATLAR YIKILIYOR.
HALK ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK SLOGANLARI ATIYOR..
Ergenekon davasına destek vermek için binlerce kişi Silivri de toplandı.
Jandarma ve Polis destekçilere biber gazı sıktı. kalp krizi geçiren oldu. CHP Millet vekilleri ve İP, 41 ilden kiraladığı otobüslerle vatandaşları Silivri’ye getirdi. İP’lilerin yanı sıra, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve (HKP) Halkın Kurtuluş partisi ve sanatçılar destek veriyor..
Yaklaşık 4,5 yıldır devam eden ve geçen duruşmada savcının esas hakkındaki mütalaasını açıkladığı Ergenekon davasında sanıklara savcılığın mütalaasına karşı söz hakkı verilmesi beklenirken, dışarıda sanıklara destek olmak için mahkeme salonu dışında toplanan bir grup barikatı aşmaya çalışınca polis müdahale etti.
CHP milletvekilleri Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ve İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de yargılandığı Ergenekon davasının görülmesine Silivri Cezaevi’ndeki Duruşma Salonu’nda devam ediliyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, Silivri Cezaevi’nde görülen Ergenekon Davası’nda savcının mütalaasının ardından sanıklara söz verilmesi bekleniyor.
Sanıklara destek olmak amacıyla bir grup Silivri Cezaevi önündeki çadırda beklerken, diğer gruplar da sabahın erken saatlerinde cezaevi önüne geldi.
TEM ve D-100 Bağlantı Yolu’ndan Silivri Cezaevi’ne giriş bariyerlerle kapatıldı. Otobüslerin cezaevi yoluna girmesine izin verilmezken, bariyerler cezaevine yaklaştıkça kademeli olarak artırıldı. D-100 bağlantı yolundan Silivri Cezaevi’ne girmek isteyen kişiler, Cezaevi’nin TEM girişine yönlendirildi. Cezaevi’nin TEM bağlantı yolu jandarma ekipleri tarafından araç geçişlerine kapatılırken, yaya olarak cezaevine gidişlere izin verildi. Araçlarını TEM Otoyolu’ndaki güvenlik şeridine çeken grup üyeleri yaklaşık 2 kilometrelik yolu yürüyerek cezaevine ulaştı. Yağmura ve soğuğa aldırış etmeden yürüyen grup üyelerinden bazılarının battaniyelere sarınarak yürüdü.
İşçi Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) başta olmak üzere onlarca sivil toplum kuruluşu Silivri’de buluşma çağrısı yapmıştı. “Ergenekon’dan çıkıyoruz, 8 Nisan’da Silivri’ye gidiyoruz” sloganı ile çağrı yapan İP, 41 ilden kiraladığı otobüslerle vatandaşları Silivri’ye götürdü. İP’lilerin yanı sıra CHP milletvekilleri, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve sanatçılar bugün duruşma salonunun önünde olup, sanıklara destek verdi.
Ellerinde CHP, İşçi Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) bayrakları taşıyan grup üyeleri, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde sloganlar attı ve İstiklal Marşı okudu. Bir ara barikatları yıkan gruptakiler Jandarma’nın tazyikli suyla müdahalesinin ardından gerginlik yatıştı.

Mütalaadan sonra ilk duruşma

Savcıların mütalaarını açıklamalarının ardından yapılacak olan ilk duruşmada sanıkların birinci iddianamedeki sanık sırlamasına göre son savunmalarını yapmaları bekleniyor. Gaziler, İP üyeleri, Türkiye Gençlik Birliği(TGB) üyeleri ve Antalya’daki 2B mağdurlarının da arasında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü mütalaanın ardından görülen ilk duruşmada sanıklara destek vermek için Silivri’ye geldi.

İP 500 otobüs ile destek verecek

Genel Başkan Doğu Perinçek ile bazı yöneticilerinin sanık olarak yargılandığı Ergenekon davasına en büyük katılım İP’ten oldu. “Ergenekon’dan çıkıyoruz, 8 Nisan’da Silivri’ye gidiyoruz” sloganı ile çağrı yapan İP Türkiye genelinde 200 merkezden otobüs kadılaran İP’liler 500 otobüs ile Silivri’ye gelmesi bekleniyor. Duruşmadan bir gün önce 7 Nisan 2013’de Silivri’ye gelen bazı İP’liler, TGB’liler ve Antalya’daki 2B mağdurları geceyi Silivri Cezaevi’nin önünde kurulan 2’si çadır 2’si prafabrik 4 nöbet çadırında geçirdi.  “Aldırma Gönül”, “Gündoğdu Marşı”, “Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı” türküsünü söyleyerek geceyi geçiren gruba nöbet çadırlarından çay ve çorba servisi yapıldı. Mütalaaya ilişkin son savunmalarını yapması beklenen sanıklara destek vermek üzere CHP milletvekilleri Nur Serter, Muharrem İnce, Haluk Koç, Umut Oran, Bihlun Tamaylıgil  ve Mahmut Tanal ile İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal da destek için Silivri’ye geldi. Sanatçılar, Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) üylerinin de Silivri’ye gelmesi bekleniyor.

64 kişi için ağırlaştırılmış müebbet istendi

13 Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4,5 yıldır devam eden Ergenekon davasının 18 Mart 2013’de görülen 281’inci oturumunda 278 sanık hakkındaki görüşünü açıklayan duruşma savcıları 2271 sayfalık mütalaada Ergenekon isimli terör örgütünün varlığı sabit olduğunu öne sürdüler. Cumhuriyet Savcıları Murat Dalkuş, Nihat Taşkın ve Mehmet Ali Pekgüzel’in hazırladığı mütalaada Haberal, Balbay, Perinçek, Başbuğ’un da arasında bulunduğu 64 sanığın hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.