Son Dakika Haberler

BAŞARI CHP’NİN DEĞİL HALKIN BAŞARISIDIR

BAŞARI CHP’NİN DEĞİL HALKIN BAŞARISIDIR
Okunma : 8 views Yorum Yap

CHP’nin yerel yönetim politikalarını belirlemek amacıyla Sandıklı’da gerçekleştireceği çalıştay başladı. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un konuşması ile başlayan çalıştay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması ile devam etti. Kılıçdaroğlu belediyelerde liyakatın esas alınmasını istedi. 

Tek adam rejiminin ülkede yarattığı tahribata dikkat çeken Kemal Kılıçdaroğlu belediye başkanlarından belirledikleri 7 ilkeyi belediyeye asmalarını istedi.

BAŞARI CHP’NİN DEĞİL HALKIN BAŞARISIDIR

Kılıçdaroğlu, “Yerel seçimlerde büyük bir başarı elde ettik. Tek başına bizim değil, halkın demokrasiye olan bağlılığının başarısıdır. Biz onlara bir söz verdik, dert anlatmak yetmez. Biz vatandaşı bu girdaptan nasıl kurtaracağız? Çözüm üretme zorunluluğumuz var.” dedi. 

Kılıçdaroğlu başkanlardan daha önce açıkladıkları 7 kuralı belediyenin görünen yerlerine ve makamlarına asmalarını ve bu ilkeye göre hareket etmelerini istedi.

Sorunu sağlıklı tespit etmeden çözüm üretemezsiniz. Bazı temel konularda ortak hareket etmemiz lazım. Bütün belediyelerimiz ortak hedef yürütecekler. 

Kılıçdaroğlu şu kuralları anımsattı; 

BELEDİYE BAŞKANLARI İÇİN 7 İLKE 

1 – Yönettiğiniz belediyede hemşerilerinizi inançları, kimlikleri ya da yaşam tarzları itibariyle ötekileştirmeyiniz. Tüm vatandaşları kucaklayınız…

2 – Hizmeti belli kişiler, zümreler, akrabalar, yandaşlar için değil, halk için üretiniz. Sizi, bulunduğunuz makama taşıyanın belde halkı olduğunu asla unutmayınız.

3 – Fakir mahallelere pozitif ayrımcılık yapınız. Yatırımlarınızda bu mahallelere öncelik veriniz… Hizmet programınızda özellikle engelli – dezavantajlı gruplar ve kadınlar lehine irade ortaya koyunuz…

4 – Yoksullara yardım yaparken insan onurunu koruyunuz, ailenin ya da kişinin yoksulluğunu asla teşhir etmeyiniz. Yani halkçılığın temel ilkelerinden olan “sağ elin verdiğini sol el görmeyecek” anlayışına uygun davranınız…

5 – Harcamalarınızı, yatırımlarınızı mali disiplin içerisinde planlayınız. Harcadığınız her kuruşun hesabını millete veriniz. Bütçe kullanımlarınızla ilgili olarak belli aralıklarla belde sakinlerini ve kamuoyunu bilgilendiriniz. Bu aynı zamanda “israfla mücadele” demektir. Hiç kimse unutmasın “kul hakkı” halkçılığın temel ilkelerinden biridir…

6 – Yönetici atamalarında liyakat esasına mutlaka uyunuz. Partizanca uygulamalardan kesinlikle kaçınınız. Halkçılığın bir diğer temel ilkesi olan “işi ehline verme” kuralını, her atamada göz önünde bulundurunuz. Kamu yararına uygun olması şartıyla sizden önce başlatılmış projeleri sürdürünüz…

7 – Belediyeyi “adaletle” yönetiniz… Hakkı, hukuku ve adaleti her ortamda savununuz ve gereğini yapınız. Belediye çalışanlarının özlük haklarını eksiksiz koruyunuz, kimsenin işiyle ve aşıyla uğraşmayınız. Böylece size oy vermeyenlerin dahi size saygı duymasını sağlarsınız…

GENEL BAŞKANIN AKRABASIYMIŞ DİNLEMEYİN GÖNDERİN

Kılıçdaroğlu sözlerine çok konuşulacak ifadelerle devam etti. Belediyede siyaset yapacak kişi sadece Belediye Başkanıdır. Yardımcılarınız yapacak ise onu kapının önüne bırakabilirsiniz. Onlar o makamlara halka hizmet için geldiler. Neymiş efendim sizin söylediklerinizi değil de başka bir projeyi yapacakmış. Neden? Vekil adayı olacakmış. Hiç dinlemeyin. CHP’li vekilin akrabasıymış, Genel Başkanın yakınıymış dinlemeyin koyun kapının önüne!

İşi ehline verelim diyoruz.

Uzun bir adalet yürüyüşü yaptık. Mısır’daki sağır sultana dahi adaleti anlattık. Adalet içinde yöneteceğiz. Hakkı hukuka dikkat ediniz. Kimsenin işi ve aşıyla uğraşmayın. Size oy vermeyenlerin dahi hakkını ve hukukunu koruyun.

-Mutlaka kreşler açılmalı. Eğitim sistemi felayet. Her çocuk anne ve babanın gurur kaynağıdır.

-Baskılar da gelecek üzerinize. Ancak bizim bir felsefemiz var. Baskılar bizi yıldıramaz. Hiç kimsenin umutsuzluğa kapılma hakkı yoktur. Herkesi kucaklaşacağız. Demonkrasiyi anlatacağız. Beldede demokratik bir ortam yaratacağız. İşimiz zor ama işimiz çok güzel.

Hepinize başarılar diliyorum.