Son Dakika Haberler

Başkan Genç, İTÜ'de “Kariyer Planları” paneline katıldı

Başkan Genç, İTÜ'de “Kariyer Planları” paneline katıldı
Okunma : 280 views Yorum Yap

sukrupanelSarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İTÜ İnşaat Fakültesi Yapısal Tasarım ve Yarışma Kulübü’nün hazırladığı “İnşaat Mühendislerinin Çalışma Alanları ve Kariyer Planları” konulu panele konuşmacı olarak katıldı.
 
İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Barış Erkuş’un moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele uluslararası alanda çalışmalar yapan inşaat firma temsilcileri ve insan kaynakları şirketleri yöneticileri katıldı.
 
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Ahmet Cengiz Duyar Konferans Salonu’nda yapılan ve İnşaat Fakültesi 1. Sınıf öğrencilerinin ağırlıkta olduğu panelde; fakülteyi yeni bitirmiş genç bir mühendisin takip etmesi gereken yollar ve sektörel bazda oluşturacağı kariyer planları hakkında görüşler aktarıldı.
 
Kendisinin de İTÜ İnşaat Fakültesi mezunu bir mühendis olduğunu hatırlatan Başkan Genç, Yapısal Tasarım ve Yarışma Kulübü’nün önemine ve yaptığı başarılı çalışmalarına değinerek kulüp üyelerini tebrik etti. Mühendislik mesleğinin genel bir sorumluluğa sahip olduğunu söyleyen Genç, bunların başında toplum sorunlarının geldiğini söyledi. Bir mühendisin yaşama sanatsal yönden bakmasının önemli olduğunun, kendisini geleceğe iyi bir şekilde hazırlamak isteyen bir mühendislik öğrencisinin hayata global açıdan bakmasının ve yabancı dil gibi evrensel paydaşlara haiz olmasının gerekliliğini aktardı.
 
Yeni dünya düzeninin rekabet üzerine kurulduğunu ve bu rekabette var olabilmek için çok çalışmak gerektiğini söyleyen Başkan Genç, yurt içi ve yurt dışı çalışma hayatından edindiği tecrübeleri de dinleyicilerle paylaştı.
 
Genç; “Analitik düşünebilmek büyük bir avantajdır”
 
Zamanı planlamak, sistemi kurmak ve sistemli ilerlemenin başarıyı getireceğini söyleyen Şükrü Genç, belediye başkanlığı görevinde de bu çalışma prensibiyle hareket etmenin kazanımlarını gördüğünü belirtti.
 
Analitik düşüncenin diğer meslek gruplarına kıyasla mühendisler için önemli bir avantaj olduğunu savunan Genç; mühendis adaylarına derslerinde ve kariyer seçimlerinde başarı diledi.
 
Panelin sonunda yapılan soru-cevap köşesinde Başkan Genç, kendisine yöneltilen Kentsel Dönüşüm, 3. Köprü ve 3. Havaalanı konularındaki sorulara da içtenlikle cevap verdi. Başkan Genç, mevcut iktidarın sadece Türkiye için değil tüm dünya için önemli bir kent olan İstanbul’un yeniden yapılanmasında, konunun uzmanlarına danışmamasına ve akademik kurumların görüşlerini almamasına dikkat çekerek bu tavrın çözümden ziyade yeni sorunlar getireceğini belirtti.
 
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e panel sonunda katılımından ötürü bir teşekkür plaketi takdim edildi.