Son Dakika Haberler

Başkan Şükrü Genç Engelliler Yaz Kampında

Başkan Şükrü Genç Engelliler Yaz Kampında
Okunma : 13 views Yorum Yap

Genc-engellilerSarıyer Belediyesi tarafından ilçede yaşayan engelli vatandaşlarımız için her yıl organize edilen yaz kampının ikinci dönem konuklarına veda eğlencesi düzenlendi. Sarıyer Belediyesi Kilyos Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen geceye katılan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç; engelliler ve aileleriyle tek tek sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi. Kendisi de bir engelli olan Serhat Atasoy’un bağlama eşliğinde söylediği türkülere eşlik eden konuklar, halay çekip, horon oynadılar.
Yaz tatili imkanından yararlanan Ersin Okuyucu, yaptığı konuşmada Başkan Genç’e teşekkür ederken, “Sarıyer ilçesinde uzun zamandır yaşıyorum. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e, engellilere karşı olan sıcak davranışından dolayı teşekkür ediyorum. Başka bir başkandan böyle bir davranış görmemiştim. Öncelikle bu duyarlılığı beni çok etkiliyor. Başkanım kiminle konuşursa konuşsun söze “Size nasıl yardımcı olurum” diye başlıyor. Başkanım, engelliler olarak bizlerin sizin için yapabileceği ne var?” şeklinde konuştu.
Sarıyer Belediyesi’nin bütün birimleri ile engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak adına çalıştıklarını belirten Sarıyer Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Mahmut Kement, “Sarıyer’de engellilere yönelik hizmetleri kaliteli bir şekilde arttırıyor ve çıtayı yükseltiyoruz. 4 yıldır tesislerimizde engelli arkadaşlarımıza ve ailelerine birer haftalık ücretsiz tatil imkanı sunmaktayız. Tatil organizasyonu engelli arkadaşlarımızın ve ailelerinin yaşamında iz bırakacak bir hafta olduğunu düşünüyorum. Ailelerin memnuniyetlerini görüyorum. Şu ana kadar bin 300 engelli ve ailesi yararlandı” dedi.
“75 milyon insana eşit hak ve yaşanabilirlik”
Yaşama tutunmaya çalışan engelli vatandaşların yaşam kalitelerinin arttırılması için herkesin üzerine düşen sorumluluğu tam anlamıyla yapması gerektiğinin altını çizen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Engellilerin, yaşama tutunmaya çalışan sevgili dostlarımın yaşam kalitelerinin arttırılması konusunda yapmak zorunda olduğumuz, yerine getirmemiz gereken sorumluluklarımızın bilincinde olmamız ve çalışmamız gerektiğini aklımızdan çıkarmamalıyız” dedi.
Türkiye’de yaşayan 75 milyon insana eşit oranda davranılması gerektiğini belirten Başkan Genç, yaptığı konuşmada şunları söyledi; “İnsanların engelliliği kafasında olmasın. Kendisini engelsiz sanan engelliler ülkeyi yönetiyorsa, engellilerin engellerine çözüm bulmak kolay değil. Eğer 75 milyon insan sayılıyor ise, şartları, koşulları, bedeni, sağlığı ne olursa olsun 75 milyon insana devletin eşit hak ve mesafede olması gerektiği kaçınılmazdır. Bugün Türkiye’nin nüfusunun yaklaşık yüzde 10’nu engelli. Bir engellinin yaşamını size anlatmam abestir. Sizler zaten yaşıyorsunuz ve en az 3-4 kişiyi etkiler. Bunu da hesaba katınca yaklaşık 30 milyon insan engelli demektir. Yaşlıları da işin içine koyduğunuz zaman 40-45 milyon. Yani nüfusun yarıdan fazlası bu sıkıntıyı yaşıyor demektir. İşte bu noktada devletin kendini yurttaşına karşı yeniden yapılandırması gerekiyor. Eğer siz kendiliğinden yolda yürüyebilen insanları vatandaş sayıp, sadece onlar için yaşamı yapılandırırsanız nüfusun geri kalanına çok büyük haksızlık yapmış olursunuz. Bizler bu haksızlığı en aza indirmeye çalışıyoruz. Sizlerin sosyal yaşamda daha fazla var olabilmeniz ve bu yapılandırmanın oluşması konusunda herkese büyük sorumluluk düşmektedir.” dedi.