Son Dakika Haberler
“width=“1080

Başöğretmen Atatürk’ten Özel Ders

Başöğretmen Atatürk’ten Özel Ders
Okunma : 2.276 views Yorum Yap

Dersini almak…

Atatürk’ten dersini almak…

Bugünkü sorunları çözmek için Atatürk öğretisini ders almak…

Dönüp Atatürk ne demişti diye bir daha o ders notlarına bakmak…

Analitik düşünmeyi öğretmek için geometri kitabı da yazmak…

Zihin egzersizi için arada geometri çalışmak, gençlere geometri çalıştırmak…

Askeri zaferlerin eğitimle taçlandırılması gerektiğine inandığı için bunu yapmak…

Hayatında sınıfa girip ders anlatan Atatürk’ten başka devlet başkanı gördünüz mü?

Kayseri Lisesinde tahtaya kaldırdığı kız öğrenciye çözümü anlatırken resimleri var. Atatürk bizzat sınıflarına giderek lise öğrencilerine geometri çalıştırdı. Ders vermek öyle lafla değil, bizzat karatahtanın başına geçerek olur, onu gösterdi.

Bunu yaparken ne dersi verdi Türk milletine?

Çok özel bir ders verdi bize, anlamak lazım. Başımıza getirdiğimiz insanlarda aramamız gereken bir özelliği gösterdi bize.

Başöğretmen Atatürk bize özdeyişlerle ne dersi veriyor bakın, bir kere daha okuyalım.

Atatürk diyor ki;

 

“Bir ulus, eğitim ordusuna sahip olmadıkça, savaş alanında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferler kalıcı sonuç vermez.”

 

“Öğretmenler her şeyden yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutan bir varlık olmadığını anlamalıdır.”

 

“Öğretmenler! Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.”

 

“Öğretmenler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğiticileri, sizler yetiştireceksiniz. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle mütenasip bulunacaktır.

Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı. Gerçek zaferi siz kazanacak ve devam edeceksiniz ve mutlaka başarılı olacaksınız.

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.”

 

“Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz bir millet adını alma yeteneği kazanmamıştır.”

 

“Ulusumuz, elbette dünyanın takdirini kazanmış bir toplumdur. Fakat onu layık olduğu yüceliğe yükseltecek siz öğretmenlersiniz.  Ulusumuz, ülkemiz, Cumhuriyetimiz sizden yüksek hizmet bekliyor.”

 

“Unutmayınız ki Cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.”

 

“Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır; biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan ordusudur.”

  (Özdeyişler, Bil.Müh.Gazi Güder’in “Atatürk Özdeyişleri” sitesinden alınmıştır.)

24 Kasım 2018, Öğretmenler Günü geldi çattı, biz ne yapıyoruz?

Atatürk’ün yazdığı geometri dersini kaldıran birini bakan yapıyoruz, o da öğretmenliği bitirmeye hazırlık yapmış, çaktırmadan şarkılarla türkülerle veda eğlenceleri düzenliyor. Öğretmenliğin varlık nedeni kalmadı gelin vedalaşalım, diyor.

Bunu yapmayı kendine görev bellemiş, belli. Ders kitaplarında ne Atatürk’e saygı kalmış, ne geometri kalmış.

Peki biraz da çuvaldızı kendimize batıralım. Kendine vatan savunmasını görev bellemiş olan Cumhuriyet aydınları, asker sivil aydınlar, kumpasa uğrayanlar uğramayanlar…

Hiç mi düşünmediniz, geometri yoksa analitik düşünme yok. Geometriyi kaldıran Atatürk’ü kaldırmış olur demediniz. Eğer irfan ordusu yoksa, bilimi kültürü ve bilim kültürünü yaşatacak olan eğitim ordusu yoksa, Atatürk’ün kazandığı askeri zaferleri geri kaybedeceğimizi bize söylememiş miydi?

Başöğretmen Atatürk’ten özel ders almadınız mı?

Ergenekon Balyoz kumpaslarının savcıları hakimleri şimdi mahkemede sanık oldular, seviniyoruz, keser döndü sap döndü. Ama kumpasçılar alacaklarını aldı. Arada kullandıkları maşaları şimdi bizim önümüze attılar, öfkemizi söndürüyorlar, böyle bakalım.

Balyoz Ergenekon kumpasları Türk asker ordusunun başına örüldü de Türk eğitim ordusunun başına örülmedi mi zannediyorsunuz?

24 Kasım Atatürk’ten aldığımız özel dersi hatırlama günü olsun, Türk eğitim ordusunun aklını başına alma günü olsun.

Sevgili öğretmen arkadaşlarım,

2004’de Geometrinin ne gereği var diyen Ziya Selçuk’un Talim Terbiyenin başındayken okullara gönderdiği 4.11.2004 tarihli Tebliğler Dergisinde “özel ilgi beceri dersleri diyerek Resim, Müzik, Beden eğitimi, Din Kültürü, İngilizce, Bilgisayar” derslerini neden farklı tanıma getirdiğini okuyup bir kere daha düşünün ve şimdi hangi dersleri seçmeli ders yapacağına bakın, ikisinin arasındaki ilişkiyi analitik düşünün. Neden, neden, neden-sonuç ilişkilerini kurun. Bu kişi neden onca yıl sonra seçilmediği halde eğitim ordusunun başına komutan yapıldı diye düşünün.

Alman generalleri Osmanlı Genel Kurmay Başkanı olduğunda hangi yenilgileri yaşamıştık, topraklarımız ne kadar küçülmüştü, düşünün. Şimdi okulda okutacağınız dersler ne kadar küçüldü, kitaplarda konular ne kadar azaldı, bir de bunu düşünün. Orduların silah bırakmasına sıra geldi, Mondros önünüzde, kalemlerinizi teslim edin, evlerinize çekilin talep eden olursa internetten öğretirsiniz.

Geometri, bayrak çizimidir. Lütfen bir öğrenci bulun ona geometri çalıştırın, Atatürk dersidir geometri, sıfırdan başlıyoruz vatanı kurtarmaya, bilmem anlatabildim mi?

 

Mahiye Morgül

17.11.2018

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)