Son Dakika Haberler

Bavulcu Mehmet Baransu Tutuklandı

Bavulcu Mehmet Baransu Tutuklandı
Okunma : 80 views Yorum Yap

mehmetbaransuKumpas’ soruşturmasında gözaltına alınan gazeteci Mehmet Baransu tutuklandı. Sorguda Balyoz belgelerini kimden aldığı sorulan Baransu, “Bir kişiden aldım. Uzun zaman oldu, tam tarihini hatırlamıyorum” dedi.
17 SAYFA İFADE VERDİ
Baransu tutuklama istemiyle mahkemede sorgulanmadan önce emniyette 17 sayfalık ifade verdi. İfade için hazırlanan sorularda Genelkurmay Başkanlığı tarafından gönderilen yazıya yer verildi.
Savcılık, soruşturma kapsamında Mehmet Baransu tarafından savcılığa teslim edilen belgeler arasında gizli belge olup olmadığını sordu. Genelkurmay, “Belgeler üzerinde yapılan inceleme sonucunda Balyoz, Suga, Çarşaf vb isimlerle hazırlanmış olanlar TSK’ya ait belgeler değildir.” dedi.
“BAŞSAVCI ÇOLAKKADI İSTEDİ, BELGELERİ TESLİM ETTİM”
Genelkurmay, belgeler arasında 118 adet ‘çok gizli’ belge olduğunu da belirtti.
İfadede Baransu’ya belgeleri savcılığa kimin teslim ettiği soruldu. Mehmet Baransu, ‘İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Turan Çolakkadı’nın istemesi üzerine belgeleri kendisinin savcılığa teslim ettiğini’ söyledi. Belgelerinin orjinallerini imha etmediklerini belirtti.
Baransu, Balyoz haberlerine konu olan belgeleri de Taraf Gazetesi’ne giderken yolda gördüğü bir kişinin verdiğini anlattı. Baransu, bu kişinin kendisini emekli asker olarak tanıttığını söyledi.
“TARİHİ HATIRLAMIYORUM”
Baransu’ya haberinin kaynakları da soruldu. Emniyet sorgusunda ‘Bunları kim yada kimlerden hangi tarihte teslim aldınız?’ sorusunu yöneltildi. Baransu bu soruya, ‘Bu belgeleri bir kişiden aldım, uzun zaman oldu tam tarihini hatırlamıyorum’ diye yanıt verdi. Baransu bu kişiyle Taraf Gazetesi’ne yakın bir yerde görüştüğünü söyledi.
“ÇONGAR VE OĞUR İLE BİRLİKTE İNCELEDİK”
Sorguda ‘Çok gizli belgeleri gazetede kimlerle incelediniz? sorusu da yöneltildi. Baransu, belgeleri Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur ile birlikte incelediklerini ifade etti. Baransu devletin askeri hareketanı tehliyekeye sokacak belgelerin yayınlanmadığını da belirtti.
“BELGELERİ BEN ÜRETMEDİM”
Balyoz davası kapsamında hazırlanan son bilirkişi raporunda dijital verilerin sahte olduğu yönünde rapor verildiği hatırlatılarak, “Bu sahte dijital verileri siz mi ürettiniz?’ diye soruldu. Mehmet Baransu, “Hayır. İddia edildiği gibi ‘sahte dijital verileri’ ben ürettiysem orjinal hallerini neden savcılığa vereyim?” diye yanıt verdi.