Son Dakika Haberler

BDP denetlemeden kaçıyor, PKK'ya maddi destek suçlaması

BDP denetlemeden kaçıyor, PKK'ya maddi destek suçlaması
Okunma : 130 views Yorum Yap

rte_2013BDP li belediyelerePKK ya maddi destek gidiyor, KCK operasyonları onun için yapılıyor imasında bulundu. BDP belediyelerinin denetlemeden kaçtığını söyleyen Erdogan KCK operasyonları onun için yapılıyor uyarısında bulundu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BDP’li belediyeleri, devletin kendilerine verdiği paraları PKK terör örgütüne aktarmakla suçladı. Erdoğan, KCK operasyonlarının da bu yüzden yapıldığını ima etti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Çek Cumhuriyeti ve Slovakya gezisine başlamadan önce yaptığı basın toplantısında, BDP’lilerin, özerklik yerine “güçlendirilmiş yerel yönetimler” istediği yolundaki soru üzerine, “Belediyecilik yapmış biri olarak güçlendirilmiş yönetimi doğru bulmuyorum” dedi.
Ardından belediyelerin hiçbir dönemde görmedikleri mali olanakları kendi iktidarları döneminde gördüğünü belirten Erdoğan, şöyle konuştu:
“Fakat bunların tabii yakaladıkları imkanı… Maalesef işte bu KCK operasyonlarında gördüğümüz olay budur aslında. Bunu farklı yere kanalize etmek isteyenler var. Belediye ile yakından uzaktan ilgisi alakası olmayan tipler şu anda bu siyasi uzantının elindeki belediyelerle maalesef belediyeyi perde gerisinden adeta yönetmektedir. Kimsenin de kalkıp ‘Sen nasıl burayı yönetiyorsun’ deme hakkı yoktur.”

“Mali imkanların harcanmasında belli sıkıntılar var. Bunu nerede görüyoruz. Bunu da o illerdeki, o ilçelerdeki, o beldelerdeki yatırımlarda görüyoruz. Yatırım yok. Ne altyapıda, ne üstyapıda bir şey göremiyorsunuz. Nereye gidiyor bu para? İmkanlar nerede? Bizim gönderilen paranın o şekilde eserini görmemiz lazım. Trilyonlarca lira bir şehre girer de o para eser olarak kendini göstermezse, tabii ki devletin üst kurumları bunu denetleyecektir.”

KCK operasyonların nedeninin devletin aktardığı paraların nereye gittiği olduğunu ifade eden Erdoğan, paraların nereye gittiğinin denetlenmesinin BDP’lileri ve PKK’yı rahatsız ettiğini vurgulayarak, “Arzusu ne bunların? ‘Bizi kimse denetlemesin. Biz bu paraları istediğimiz gibi rahat bir şekilde harcayalım. Yargı yolu bu noktada kapalı olsun. Kimse de bizi yargılamasın.’ Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Burası bir defa hukuk devletidir. Devletin tüm anayasal kurumları görevini yapacaktır. Kaldı ki yerel yönetimlerin de böyle bir özelliği vardır. Bu yerel yönetimler de buradaki hukuka saygılı davranacaktır, uymadığı takdirde de bedelini ödeyecektir” dedi.
Halkın kendilerine “Benim kuruşum yerli yerinde harcanmalıdır. Eğer benim kuruşum yerli yerinde harcanmazsa, o zaman ben de sandıkta hesabını sana sorarım” diye görev verdiğini, kendilerinin bu görevi yerine getirdiklerini belirten Erdoğan şunları söyledi:

“Bütün imkanlar yerli yerinde harcanmış olsa, o zaman bölgenin girişimcileri rahat rahat gidecek orada yatırımlarını yapacak, halkımız daha huzurlu olacak, çok daha farklı bir şehirde, ilçede, beldede yaşayacaklar. Şu anda bu anlayış onlara bu imkanı vermiyor. Onun için güçlü yerel yönetim anlayışı bir defa ülkemizde vardır. Onlar bu işin spekülasyonunu yapmaktadırlar. Bunu söyleyenler, bu ifadeleri kullananlar, bugün yaşadıkları şartları yaşıyorlar mı?”