Son Dakika Haberler

Belediyeciliğin Uzmanı ve Orkestra Şefiyim

Belediyeciliğin Uzmanı ve Orkestra Şefiyim
Okunma : 189 views Yorum Yap


resülcan 011CHP Sarıyer Belediye Başkan aday adaylarından Resul Can, Sarıyer için bir çok hayali projeler üretebilirsiniz, önemli olan gerçekleştirilebilecek projelerin Sarıyerlilere kazandırılmasıdır dedi.

          2014 Yerel seçimleri kazandınız ve ilk yapacağınız 5 proje nedir?

Resul Can : Çalıştay yapacağız ve Çalıştay da acil ihtiyaç projelerinin hepsi meydana çıkacak, sırası ile gerçekleştirmeye başlayacağız. Çalıştayın kuruluş ve işleyişini anlatmıştım, Avrupa da gitmiş olduğumuz tüm Çalıştaylardaki sistemi burada uygulayacağız.

“Dikenin üstünde oturan değil, tapulu evinde oturan Sarıyer yapacağım”

Dönüşüm alanında, 1999 depreminin master planına göre on tane güvensiz ilçenin içerisinde Sarıyer yok. Olmadığı gibi İstanbul’un en güvenilir ilçesi Sarıyer dir. Buna rağmen Armutlu (FSM) güvensiz alan ilan ediliyor ve ne yönetim neden halk bu durumu iptal ettirmeye gitmiyor. Kimse bilmiyor mu 1999 İstanbul master planında, en güvenilir ilçe olduğu halde “Risk alanı” ilan ediliyor. Bunu nasıl kabul edebiliriz, Neresi Risk alanı? Bunu iptal ettiremeyen, burayı planlayamayan bir anlayış nasıl cevap verecek.

 “Farkındalık yaratacağız”  Meclis üyesi farkında olacak, buna inanabilirsiniz,

Binicilik tesisleri nerede var İstanbul’da, Sarıyer de var. Kim Biliyor? Bunun gerekli çalışması yapılmamış ve sadece bir kulüp çevresinde kalarak yararlanılması sağlanmamıştır.  İstanbul da milyonlarca insan yaşıyor ve kimsenin haberi yok.

Proje olarak boğazda beş katlı binalar yapacağız, gökdelenler dikeceğiz dediğimde inandırıcı değil dir. Bizim iddiamız, Sarıyer’i koruyacağız lakin, Farkındalığı yaratacağız, İstanbul da unutturulmaya çalışılan Sarıyer’i marka olarak tanıtacağız.

Sarıyer Spor Kulübü nerede idi bugün nelerde bulunmaktadır. Bu çalışma değildir. Hatalar yapılmıştır, Biz ilçemizdeki tüm amatör spor kulüplerine sahip çıkacağız, Spor alanlarını çoğaltacağız, Spor yapan insanların, gençlerin kötü alışkanlıklardan önlenmesine çalışacağız, Spor yapan insanlar her türlü kötü alışkanlıklardan korunmuş olacaktır. Hayat felsefemiz kaynakları bir anda tüketmek değil sağlıklı kullanacağız,  yolları genişleterek trafik sorununu çözemezsiniz, denizi doldurarak yeni yollar yapılarak bunun çözümü olmaz.

Sarıyer’in en büyük sorunu dışarıdan gelen servislerdir. Sarıyer de çalışan Sarıyer halkından olacaktır. Bunu özellikle dikkat çekmek istiyoruz, Belediyeden dışarıdan servis getirmeyeceğiz, Sarıyer den dışarı çıkarmayacağız. Bugün Sarıyer dışına kaçta servis çıktığını biliyorsunuzdur umarım. Yıllardır bu uygulamaların içine bulunduğumdan gerekli çözümleri biliyorum.

           Şanlı adaymısınız? Bilinmeyen Aday olarak siyasi kulislerde konuşuluyorsunuz! Şansınız Bürokrat oluşunuz mu?

Resul Can: Bürokrat oluşum değil, uzun yıllar partimi izlemem ve çalışmamdan dolayıdır. Sosyal bir insanım, siyasi kazanımları bir yere oturarak zaman geçirmedim, çalıştım, elimi taşın altına soktum. 1990 yılından 2010 yılına İBB de çalıştım, rahmetli Mehmet Bölük ile çalıştım, bu süre zarfında tüm il başkanları ile çalıştım, Delege olmadım, üye olmadım ama bir partili bürokrat olarak hizmet ettim, bedel ödedim. BU benim ayıbım değildir, benim işçime siyaset serbest, memura yasak, yasak olduğu halde çalıştım.

Sarıyer siyasetine yabancı insan değilim, burada yaşayan bir insanım.

          Siyasete bugün bakış açınız ne, Seçimlerden sonra bakış açılarınızda değişiklikler olacak mı?

Resul Can: Örgütü ile birlikte yönetmeye, partilisine sahip çıkan bir insanım, halkına diyet ödettirmemeye söz vermiş birisiyim, seçildikten sonra bir değişlik olmayacak, örgütümle birlikte yöneteceğiz ve bunları hep birlikte çözeceğiz. Masanın başında oturduğumuzda bu işi nasıl çözeriz diyerek çaba harcayacağız.

         resülcan 018 CHP Sarıyer ilçesi ile sorununuz var mı?

Resul Can: Çok teşekkür ediyorum, hiçbir sorunum yok, her zaman hep birlikte olacağız, Kesinlikle bilinmelidir ki bugüne kadar yapılan hataları yapmayacağım,ben partime ve örgütüme güveneceğim,benim üyelerimin hepsine güveneceğim,beni  kısmet olursa o makama onlar taşımış olacaktır.

          Çalışma ekibinizi nasıl oluşturacaksınız?

Resul Can: Örgütümle birlikte oluşturacağım, ben konunun uzmanıyım, Orkestra şefiyim, kesinlikle dışarıdan şunu bunu getirecem demiyeceğim, ama yine bir isim istiyorsanız söylerim, ben Prof.Dr. Alper Ünlü ile birlikte çalışacağım, Teknik Üniversite de Mimarlık Fakültesinde öğretim üyemiz, Adalarda da bizim danışmanlığımızı yaptı, birlikte görev yapmaktayız, kendisi Mimarlığın, yenilebilir enerji  projelerinin uzmanıdır, partilimizdir,

          Meclis Üyesi aday adaylarını nasıl seçilecek veya seçeceksiniz?

Resul Can: Örgüt toplantısında PM. Ercan Karakaş fermuar sistemi dedi, tek rakamlar genel merkezin, çift rakamlar ilçenin dedi, yasayı veya yönetmeliği uygulayacaksak buna uyacağız, genel merkez atayacak veya sandıktan çıkacak, benim gönlümden geçen kesinlikle üye bazında önseçim, herkes o sandıktan çıksın, ama bunun yanında  partili ile şunu konuşacağım, belediyenin  Bütçe komisyonu var, mali Müşaviriniz yok, Hukuk Komisyonunuz var. Avukat yok, İmar komisyonunuz var, mimar veya mühendis meclis üyeniz yok, Bu demokrasimidir, sandıktan kim çıkarsa nasıl alacaksınız? Öğretmen çıktı, hukuk komisyonuna yaz, İşçi çıktı bütçe komisyonuna yaz, olmaz olmamalıdır, Biz bugüne kadar dili için, ırkı için hiç ayrım yapmamışız, lakin konunun uzmanı kişiler olması gerekiyor,  özellikle Sarıyerli olması şart,  nasıl ki dışarıdan Sarıyer’e gelmesini kimsenin istemiyorsak, meclis üyelerinin de Sarıyer’in sorunlarını bilen insanlardan olası gerekir.

          Seçimi kazandınız! Ana kadro nasıl olacak? İçerideki bürokratik ana kadrodan bahsediyorum!

Resul Can: Örgütümle birlikte yapacağım, Evine ekmek getirme derdinden başak bir şeyi olmayan bir insanla hiçbir şekilde uğraşamam, “ At Sahibine göre kişner” demiştim,  Burada Belediye Başkanı çalışacağı insanları tercih etme hakkına sahiptir, çalışan mevcut kadro vardır, gülüşümüzü ve yürüyüşümüz beğenmeye olabilir, başka  bir belediyede çalışmak isteyen olabilir, onlara da yardımcı olmak bizim görevimizdir.

Meclis üyelerimiz tüm komisyonlarda görev aldığı gibi, her birim içinde aktif olarak görev alacaklar, Görevimizin sorumluğunu yerine getireceğiz, Kanser olduktan sonra tedaviye gitmenin pek bir anlamı yok, Meclis üyeleri gözlem yapacaklar, raporlar sunacaklar, Kılcal damarları çalıştıracaklar, Meclis Üyeleri kesinlikle ayda iki kere toplantıya gelen insanlardan olmayacak.

Ben örgütümle, birikimimle göreve hazırım. Seçimleri kazanarak Sarıyer de farkındalık yaratacağım.

Sarıyer Times/ Mustafa Balcı