Son Dakika Haberler

BELGRAD ORMANI MİLLİ PARK MI? OLUYOR

BELGRAD ORMANI MİLLİ PARK MI? OLUYOR
Okunma : 33 views Yorum Yap

CHP İstanbul Millet Vekili Gökan Zeybek CemTv’de Şeyma Dumrul’un Çevre Dosyası programının konuğu oldu.

Gökan Zeybek:Kuzey Ormanları, 3.Köprünün güzergahı ve 3.Havalimanının yerleşimi sebebiyle çok ciddi bir tahribata uğramış durumdadır.Gözü dönmüş rant çeteleri, İstanbul’da satılmamış olan 1 milyon konut fazlasına rağmen İstanbul’un ormanlarına göz dikmiş durumdadır açıklaması yaptı.

İstanbul Sarıyer ilçesinde bulunan Belgrad Muhafaza Ormanı, başta su kaynakları olmak üzere doğal yapısı ve kültürel değerleri açısından Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze kadar hassasiyetle korunan bir alandır. Cumhuriyetten sonra 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından Belgrad Ormanının korunmasına dair bir kararname çıkartılmış, 1950 yılında ise Bakanlar Kurulu Kararı ile bu ormanın içinde 7 adet su bendi barındırması ve bu bent sularının ancak ormanın kapalılığı ile korunabilecek olması, Kağıthane deresinin esas kollarından birinin bu ormandan beslenmesi ve zamanla tahrip edilen ormanın korunması gerektiği gerekçesi ile muhafaza ormanı olarak ilan edilmiştir.

Muhafaza Ormanı; Orman Kanununda tanımlanmış ve erozyonu önleme, yerleşim yerlerinin havasını, toz ve kum fırtınalarına karşı korunmasını sağlama, nehir yatakları ve su havzalarının korunması ile memleket savunması için mecburi durumlarda devlet ormanı içinden ayrılmaktadır.

Kuzey Ormanları, 3.Köprünün güzergahı ve 3.Havalimanının yerleşimi sebebiyle çok ciddi bir tahribata uğramış durumdadır. Herkesin de bildiği üzere milyonlarca ağaç kesilmiş durumdadır. Ancak şu an elimizde geçmişi Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar uzanan tarihi ormanlarımız bulunmakta. Bu tür muhafaza ormanları şehrin çok önemli oksijen kaynaklarıdır. Aynı zamanda insan neslinin artışıyla yaşamları tehlikeye girmiş olan tüm canlıların da yoğun olarak bulunduğu bölgelerdir.

Günümüzde Belgrad Muhafaza Ormanları Milli Park’a dönüştürülmek istenmektedir. Belgrad Muhafaza Ormanları neden Milli Park’a dönüştürülmek isteniyor? Çünkü bu şekilde artık buraların imara açılması yolundaki süreç başlamış olacak. 

Bu planlama bizi tek bir sonuca çıkartıyor. 

Gözü dönmüş rant çeteleri, İstanbul’da satılmamış olan 1 milyon konut fazlasına rağmen İstanbul’un ormanlarına göz dikmiş durumdadır. 

İstanbul’un artık bu yükü kaldıracak gücü kalmamıştır. Artık ormanları, dereleri, meraları, tarım alanlarını tahrip edecek projelerden uzak durulması gerekmektedir. Bu konu ile alakalı olarak Orman Mühendisleri Odası, STK’lar, Demokratik Kitle Örgütleri, aydınlarımız bu sürece karşı açıklamalar yaptılar. Ancak yağma tüm hızıyla devam etmektedir.

Ne yazık ki; Bu ülkede en fazla sözde’ “muhafazakar” olduğunu iddia edenler, bu ülkenin bütün kültürel değerlerine, ormanlarına, doğasına, insanlarına en fazla zarar veren kimselerdir.