Son Dakika Haberler

BÖLGE İŞ-STK-YEREL YÖNETİMLERİ B.W. EMPİRE PALACE’DE BULUŞTU

BÖLGE İŞ-STK-YEREL YÖNETİMLERİ B.W. EMPİRE PALACE’DE BULUŞTU
Okunma : 133 views Yorum Yap

BÖLGE İŞ-STK-YEREL YÖNETİMLERİ B.W. EMPİRE PALACE’DE BULUŞTU
KAİSİAD her zaman olduğu gibi önemli bir ilke daha imza attı. BÖLGE İŞ-STK-Yerel Yönetimlerini, başkanlarını; düzenlediği muazzam bir toplantıyla birbirleriyle buluşturdu. Bölgemiz açısından ilk defa böylesine geniş kapsamlı bir toplantıya bir STK ev sahipliği yaptı.
EMİT Fuarı nedeniyle stand açan bölge temsilcilerini, İstanbul iş ve stk dünyası ile buluşturan iş adamları derneği bölgemiz açısından açığını his ettiğimiz bölge lobiciliğini hızla oturtmaya, bu açığı hızla kapatmaya başladı. Bu anlamda bölge lobiciliği önemli bir mesafe katederken, federasyonlar başta olmak üzere bölgemizin önde gelen tüm STK’ları KAİSİAD’la birlikte hareket etmeye, destek sunmaya başladılar.
Katılımcıların tümü hem bölgede hemde İstanbul metropolunde geliştirdiği plan ve programlarından, bölgeyi toparlamasından, bölgeye yönelik ortaya koyduğu icraatlarından dolayı KAİSİAD’ı kutladılar. Bölgeyi toparlama, birbiryle buluşturma yönünde ortaya koyduğu perFormans ve başarısından dolayı teşekkür ettiler.
Toplantı bölgemiz açısından hayati konuların ve sorunların masaya yatırılmasını sağladığı gibi, stk, iş dünyası ve yerel yönetimlerin birbirlerinden karşılıklı beklentilerinin ortaya çıkmasında da hayati bir rol oynadı. Bu anlamda bölgemiz açısından eksikliği hisedilen bir çok sorunun görülmesini, çözümlerin geliştirilmesi açısından bu toplantı önemli bir çıkış noktası oldu. Bölgeyi ilgilendiren bu tür toplantıların geleneksel hale getirilmesi fikri hayat buldu.
BOZKUŞ BÜYÜLEDİ
Kars Belediye Başakanı Nevzat Bozkuş Bilge Kişiliği ve toparlayıcılığı ile herkesi büyüledi.
Tüm konuşmacılardan sonra en son konuşan Bozkuş oldu. Konuşmasında tarihi önemde noktalara değindi. Bölgemizde ağır bir hastalık şeklinde seyr eden egoist çıkışların, eleştiri adı altında yapılan saldırıların bütün bölgew genelinde kırılmasını isteyen Bozkuş, fikri, zikri, planı, projesi, programı olan gelsin özne olsun birlikte çalışalım. Sorunlara birlikte çözüm bulalım. Birlikte çözüm gücü olalım dediler.
Bozkuş, sorun ve sıkıntılarımızı günlerce tartışsak bitmez. Hepimizin etrafında toparlanacağı ortak noktaları bulmalıyız. Birbirimizle, bölge ile ilgili sorun ve sıkıntıları biliyoruz.
Siyasi, sosyal, iktisadi…nedenlerden goç ettik. Bölge büyük bir göç verdi. Bu göçün sonucu Türkiye metropollerinde Basın, iş, stk alanında çok önemli bir güce eriştik. Bu anlamda sizleri tebrik ediyorum.
Göremediğimiz eksiklikleri buradaki basın ve stk’lar yıkıcı değil yapıcı bir şekilde bize taşımalıdır. Bölgemizde yerel, genel, özel anlamda çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Genel ve yerel anlamda Cumhuriyet tarihinin en önemli gelişmeleri yaşanmaktadır…Yıkıcı eleştiriler bizleri demoralize ediyor. Yapılan tüm eleştiriler bizleri başarısız kılma üzerine yapılıyor. Bölgemize hizmet etmek istiyorsak, birlik-beraberlik içinde herkes özne olmalı. Çalışmalı.
Kurtuluş Savaşının başlamasında bölgemiz nasıl özne olduysa, bölgemizin kalkınması, geri klamışlığın ortadan kaldırılması bakımından buradaki gücümüzle bölgedeki gücümüz birlikte hareket ederse sadece Doğu Anadolu değil tüm ülkeye örnek teşkil edecek gelişmelere imza atabiliriz. Sıkıntımız bir araya gelmede. Birlikte hareket etmede.
BÖLGEMİZ AÇISINDAN ÖZLEDİĞİMİZ TABLOYU BURADA GÖRDÜK:
Toplantının en büyük başarılarından biride son on yıldır stk-sivil insiyatif ve yerel yönetimler arasında devam eden kırgınlıkların, dargınlıkların bitirilmesi amacı ile yapılan ilk toplantı olması. Özellikle Sarıkamış Şehitleri etkinlikleri çerçevesinde gelişen kırgınlıklar Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen’in katılımıyla kırılmış oldu. Özbilen sözkonusu Kars’a-Sarıkamışa, bölgeye hizmetse gerisi teferuattır. Biz bu durumu ‘Türkiye Şehitlerine Yürürüyor’ diye sloganlaştırdık dediler. Bu toplantı vesilesi ile BÖLGE İŞ-STK-Yerel Yönetimlerinin birlikte hareket edeceğine bölgemiz için hizmet üreteceğine inancımız artı dediler. Diğer katılımcıların da ifade ettiği gibi Özbilende “Bizleri bu yönlü bir araya getiren, birbiriyle buluşturan, Kars-Ardahan-Iğdır Sanayici ve İşadamları derneğine teşekkür ediyoruz” dediler.
KÖKSOY, KARAMSAR OLMAYA GEREK YOK- KARAMSARLIĞA GEÇİT DE VERMEYECEĞİZ…
İstanbul’a her geldiğinde bölgeyi ilgilendiren her tür etkinliğin içinde muhakak yer alan, stk’larla buluşmayı adeta gelenekselleştiren bu anlamda bölge belediye başkanları arasında en duyarlı başkanlarımızdan biri olan Faruk Köksoy “Bölgemizde sorunlar çok ama karamsarlığa meydan vermeyeceğiz dediler. Köksoy KAİSİAD’IN belediye başakanlarımızı, stk’larımızı buluşturduğu ortamda güzel bir paylaşım oldu.
Köksoy, yerelde insanlarımızın hayatını kolaylaştıracak, hayat standartlarını yükseltecek projeleri, hem yerel yönetim olarak, hemde devlet olarak uygulamaya koymuş bulunmaktayız. Hükümet ve belediye tarafından ciddi projeler hayata geçirilmektedir.
Genelde Türkiye’yi özelde Ardahan’ı Avrupadan Asya’ya bağlayan sınır kapılarımızdaki sorunları gidermek için çok önemli iki projenin ihaleye çıkarıldığını belirten Köksoy, sınır ticareti önünde büyük bir engel teşkil eden “Ilgar Dağı Tüneli” ve Ardahan’la Karadenizi buluşturacak olan “Sahara Tüneli Projeleri”nin ihaleye çıkarıldığını belirttiler.
Ardahan’da Üniversitenin açılması çok önemli bir olay. Her alanda Ardahan büyük gelişmelerin içine girmiştir. Yüzyıllık gerikalmışlığı büyük bir hızla kırmaya başladık.
STK-Yerel Yönetimlerin birlikte hareket etme ve bölgeye yönelmeleri konusunda belirlemelerde bulunan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, yerel yönetimlerle stklar arasında yaşanan sorunları asgari bir seviyeye indirmek, sıcak gelişmelerin ortaya çıkması için toplantılar yapılamalıdır dedi. Bu yönlü sorunları festivalden festivale değil yıl içinde belirli zamanlarda bir araya gelerek sağlıklı bir zeminde tartışmalı, çözümler üretmeli, güç birliğine gitmeliyiz dediler.
STK’LAR METROPOLLERLE BÖLGE ARASINDA KÖPRÜDÜR…
Ardahan Dernekler Federasyosunu Başkanı Güven Doğruyol ve STK başkanları sırasıyla söz alarak görüşlerini dile getirdiler. STK’lar bölge ile metropoller arasında köprü olduklarını, bölgenin nüfus, stk ve ekonomik gücünün İstanbul başta olmak üzere metroplollerde bulunduğunu, bölge ile metropoller arasında köprü vazifesi gördüklerini, bölgede misafir olmadıklarını, bölgenin gerçek sahibi olduklarını belirttiler.
STK başkanları bölgeye yöneldiklerini, bölgeye yönelmeyi teşvik ettiklerini, Karadeniz ve diğer bölgelerde olduğu gibi durumu olan her hemşerimizin 2.evini doğduğu bölgeye yapmasını; yerel yönetimlerin stk’ların bölgeye yönelmesinde yeterince duyarlı olmadıklarını, halkın temsilcileri yerine devletin temsilcileri rolune soyunduklarını, bu anlamdaki eksikliklerin giderilmesini istediler…
BÖLGEDE TERÖR SORUNU BİTİRİLMELİDİR
Adil Aşırım başta olmak üzere Iğdırlı bir çok işadamı bölgede gelişmelerin önünde en büyük engellerin başında terör’ün geldiğini, terörün bitirilmesi anlamında stk’ların aktif rol alması gerektiğine vurgu yaparken; Ardahan özelinde de Kura Nehriyle oynamanın sorununun tartışılması gibi konulara katılımın yoğun olması, konuların ağır, zamanın darlığı nedeniyle bu konular bu toplantıda şimdilik kaydıyla gündeme taşınmadı…
KAİSİAD’DAN ARDAHAN’A ARI HEYKELİ
Kaisiad Genel Başkanı Süreyya Cinik, bu toplantıyı düzenlemelerinin ana nedeninin BÖLGE İŞ-STK-Yerel Yönetimlerinin birbirlerinden karşılıklı beklentileri, birbirleriyle tanışma ve dayanışmaları olduğunu belirttiler.
Çinik, Şehirleri şehir yapan en önemli unsurlardan biride görselikleridir. O şehirlerin sahip olduğu sanat eserleridir. Başkanımız Ardahan’da parklar, bahçeler yeşil alanlar hızla hayata geçirmektedir. Bizde Ardahanı sanat anlamında en iyi şekilde bir arı heykelinin temsil edeceğine inanıyoruz.
Bir şehri şehir yapan en önemli unsurlardan biri o şehrin sahip olduğu sanat eserleridir. Bu anlamda biz KAİSİAD olarak Ardahan’ı en iyi şekilde temsil edecek olan eserin Kafakas Arı’sı olacağına karar verdik ve böyle bir eseri Ardahan’a kazandıracağız. Bu eserin sponsorluğunun büyük bir bölümünü derneğimizin Genel Sekreteri Erdoğan Tok karşılayacaktır.
Cinik, bu eserin Ardahan’a kazandırılmasına katkı yapacak başka Ardahan’lı iş adamı var mı? Yönünde ki sorusu ise tam anlaşılamadığından cevapsız kaldı.
KARS BELEDİYESİNDEN KAİSAD’A PLAKET
Kars Belediye Başkanı çalışmalarından dolayı Kaisiad’a plaket verdi. Başkan Süreyya cinik Plaketi İstanbul’da bulunan bütün Kars-Ardahan-Iğdır Dernekleri adına kabul ediyoruz diyerek, toplantıda bulunan tüm STK başkanları ile birlikte Kars Belediye Başakanı Nevzat Bozkuş’un takdim eetiği plaketi hep birlikte aldılar.
İŞ ADAMLARI TÖRENLE ÜYE YAPILDI…
Toplantının bitiminin ardından belediye başkanlarına plaket verildi. Hakan Çapan, Alihan Akkoç, Av. Zafer Özaydın gibi bazı iş adamları törenle üye yapıldı.
Toplantının en önemli gelişmeleinden biri bölgemiz iş dünyası açısından her bakımdan önemli bir kazanç olan Kaşgar Süt Fabrikası gibi dev bir tesisi Ardahan’a kazandıran, yılın 12 Ay’ı süt toplanmasını sağlayan, bölge hayvancılığına ve hayvansal ürünlerin gelişmesine büyük bir katkı sağlayan Hakan Çapan’ın KAİSİAD’A üye olması oldu.
Bölgemiz açısından Çapan Ailesini önemli kılan durum ise Bürokrasi başta olmak üzere devletin bir çok kurumu tarafından Aileye karşı bir linç hareketinin gelişmesi oldu. Deyim yerinde ise bu aileyi yok etmek, iş hayatından uzaklaştırmak için her tür oyun oynandı. Yüzyıla yakındır bu ülke insanının başında dönen vatandaşı bitirmeye yönelik oyunların en ağırı bu aileye karşı devreye konuldu.
Sistemin ceberrut ve diktaör tüm oyunları bu aile üzerinde hayata geçirilmeye çalışıldı. Bütün oyun ve kumpaslara rağmen Hakan Çapan pes etmeyerek bu ülkenin gerçek sahibinin halk olduğunu ispatlayarak bölge iş dünyamız açısından bir sembol oldu. Tüm engellemelere ve kumpaslara karşın, süt ve süt ürünleri açısından Türkiye’nin en önemli fabrikasını Ardahan’a kurmuş, bölgemize önemli bir fabrika; istihdam alanında hayati önemde bir başarıya imza atarak; bölgede dürüst yetenekli iş adamlarının başında dönen oyunları bozarak halk adına, bölge adaına, örnek bir kişilik olmuştur.
Bu anlamda Bölge STK’ları,iş dünyası bölgede başarılı olmak istiyorsa Göleli Çapan Ailesine karşı hayata geçirilen kumpasları çok iyi çözümlemeli; aileye karşı biyolojik saldırı da dahil olmak üzere araştırma başlatmalıdır. Her ne kadar ülkemizde demokrasi, insan hak hukuku alanında önemli gelişmeler ortaya çıksa da; bu vb. ailelere karşı geliştirilen her tür kumpas yarın öbür gün bölgemizden değişik iş adamlarına, stk yöneticilerine vb. ailelere karşı geliştirilebilinir büyük bir tehlikeyi içinde barındırmaktadır…
Hakan Çapan toplantıda yaptığı konuşmada yukarda değindiğimiz tehlikelere çarpıcı örnekler vererek, vurgu yaparak, kendileri ile ilgili dönen kumpasları bölge stk’ları ve iş dünyası ile paylaşarak “bu ülkede Doğu-Batı ayrımcılığının yapıldığını, kökeniniz ne olursa olsun başarılı, dürüst bir şekilde yürüyor, bu ülkeye katma değer katıyorsanız bin bir oyunla karşı karşıya kalıyorsunuz demektir”… yönünde yaşadıkları sıkıntılara kısa da olsa dile getirdiler…
STK başaknalarının da ifade ettiği gibi Çapan, bölgede güçlü olmanın, başarılı olmanın yolunun güçlü STK’larla mümkün olacağını belirtti.
Doğu Kültür Medya- Haber Merkezi

20130201-164305.jpg