Son Dakika Haberler

Bu Bütçe Deli Dumrul Bütçesidir

Bu Bütçe Deli Dumrul Bütçesidir
Okunma : 103 views Yorum Yap


Bütçe görüşmeleri devam ederken bugün yatırım harcamaları üzerine genel kurulda konuşan İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, “milyarlarca liralık örtülü ödeneğin yetmediği sarayın fiilî başkanlık uygulamalarına tanıklık ediyoruz. Üç ay bile sürmeyeceği söylenen OHAL koşullarında ikinci bütçeyi hazırlıyor bu Meclis. Dünyanın neresinde olursa olsun, Başbakanın söylediği sözün kıymetinin olmadığı, demokrasinin olmadığı ülkeye yatırım gelmez. Kimse, bir kişinin iki dudağının arasında olan sisteme yatırımını emanet etmez” dedi.

Mega projeler adı altında yapılan köprüleri Deli Dumrul köprüleri ve yolları olarak nitelendiren CHP’li Şeker, “vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmayacak diyerek yaptığınız projelerle vatandaşın cebinde tek kuruş bırakmadınız. Ben bir hekimim. Yurttaşlarımızın hak ettikleri sağlık hizmetine kavuşması için eskiyen hastanelerin yenilenmesini, modernleştirilmesini elbette istiyoruz. Ama bunu yapmak için seçtiğiniz Deli Dumrul modeli şehir hastaneleri dünyada terk edilmiş, yanlış bir modeldir. İngiltere ve Kanada’nın terk ettiği bir modeldir. Kamu-özel ortaklığı ihale biçimine, şehir merkezlerindeki hastanelerin kapatılıp şehirden uzakta sağlık hizmeti verilmesine karşıyız biz. Mesela Kayseri Şehir Hastanesi. Devlet, arsalarını kendi verdiği hastane için 427 milyon TL yatırım karşılığı yirmi beş yılda tam 3 milyar 343 milyon TL kira bedeli ödeyecek. İşletmecinin kazanacağı ek gelirler hariç olmak üzere kamu yararı bunun neresinde? Tam 8 katını bizim çocuklarımız ödeyecek o yatırımcılara, sözüm ona, o yandaşa verdiğiniz kapitülasyonlarla yaptırılan o hastaneler karşılığında. Burada bir vurgun var, burada bir yağma var, burada bir talan var. Çocuklarımızın geleceğini rehin tutuyorsunuz, buna hakkınız yok” şeklinde konuştu.

15 Milyon Yoksul Yaratıp, Bununla Övünüyorsunuz
Bütçede gelir dağılımı adaletsizliğinin arttığına dikkat çeken Dr. Ali Şeker, “On beş yıllık iktidarınız boyunca 15 milyon insanımızı sosyal yardıma muhtaç ettiniz ve bununla övünüyorsunuz. Yoksulluğu gideremiyor, yoksulluktan besleniyor, yoksulluğu sömürüyorsunuz. Çocuklarımızın sırtına yirmi beş yıl borç yükleyerek onların geleceğini çalan, yandaşa verilen kapitülasyonlara karşıyız” diyerek yapılan yatırımların geri planındaki kira sözleşmelerinin halkı daha da yoksullaştırdığını ifade etti. İstanbul Milletvekili, 2002 yılında toplumun en zengin yüzde 1‘lik kesiminin toplam servetinin yüzde 38’ine sahip olduğunu, bugün ise bu oranın yüzde 58 civarında olduğunu söyledi.

Fay Hattının Üstüne Nükleer Santral Yapıyorsunuz
Ülkede yapımı devam eden nükleer santrallere de değinen Şeker, bu santralların fay hattı üzerine yapıldığını belirterek, “Ecemiş Fay Hattı üzerinde kurulan Akkuyu Nükleer Santralinin yapım ihalesini millete küfreden o Mehmet Cengiz’e, işletme ihalesini de Rosatom’a veriyorsunuz. Rosatom kim biliyor musunuz? Rudenyum felaketine yol açan ve Avrupa’da tespit edilip Türkiye’ye saçıntı olarak geldiği tespit edilen rudenyum skandalına sebebiyet veren santralı işleten Rus şirketi. Ayrıca Sinop’ta nükleer santral sözleşmesinde 12 sent civarında bir ücretle, Akkuyu’da ise 12,35 sent üzerinden anlaşmalar yapıldı. 2,5-3 sent maliyetle rüzgâr enerjisi santralları bugün ihaleye verilebiliyorken bunun 4 katı, 5 katı maliyetle niye bu nükleer santral ihalelerini veriyorsunuz Hem tehlikeli hem pahalı. Akıl bunun neresinde?” dedi.​