Son Dakika Haberler

BUGÜN DE SULTAN ANA’YI KAYBETTİK!

BUGÜN DE SULTAN ANA’YI KAYBETTİK!
Okunma : 46 views Yorum Yap

Sultan Ana, yani Sultan Odabaşı Oğuzlu’yu kaybettik.

Merhum Yakup Odabaşı- Emine Odabaşı çiftinin büyük kızları…

Başkalarını bilmiyorum da ben ona “Sultan Ana” derdim, gülerdi. Zaten gülen, gülmeyi kendilerine prensip edinen bir ailenin bireyi idi. Sevecen, tez canlı, samimi, çevresinde sevilen sayılan biriydi.

Aynı zamanda yardımsever… Sorunları üzerine çeken bir mıknatıs gibiydi. Gerek aile için sorunlar gerekse çevresindeki dostların sorunları koşar adım ona gider ve birikerek yumak olurdu. Sultan Ana, yüksünmezdi sorunları dinlemekten. Hepsine bir çare bulma uğraşı içine girerdi.

Başarırdı da… O nedenle sorun çözen biriydi.

Ailenin ilk başvurulan merkeziydi. Kardeşi rahmetli Eyüp ile müthiş bir ikili oluşturmuşlardı. Eyüp rahmetli olduktan sonra tek tabanca kalmıştı. Sorun yumakları ile baş başa kalmış ama halletmekten de geri kalmıyordu. Becerikliydi, duygu doluydu, bir şey ile muhatap olduğunda takibini de yapardı.

Hele kafası yattığı bir şey ise onu her ne olursa olsun hallederdi. Bilhassa fakir, fukara ve düşkünlerle ilgilenir, sorunlarını çare olmaya çalışırdı. Buna ben karar vermedim tabii…

Yeni Merkez cami için eşi Tuncay Oğuzlu’ya başvurmuştum, gülerek yanıt vermişti “Abi bana değil, lidere söyle” Lider kim diye sorduğum zaman “Sultan ile konuş” dedi. Tabii konuştum lider ile, lider “olur” deyince gereken yapıldı.

Yenimahalle ve Sarıyer’in sevilen Hacı ablası artık yok. Gelen talihsiz bir beyin kanaması sonucu hastaneye yatırıldı ama atlatamadı ve ruhunu teslim etti…

Beklenmedik bir ölümdü.

Nasıl Eyüp Odabaşı beklenmedik bir ölümle yolculuğa çıktı ise ablası Sultan Ana da beklenmedik bir anda aynı yolculuğa çıktı.

Sanki Garipçe Mezarlığında erkenden yaptırılan boş mezarlıklar kendilerini çağırıyor, onlarda koşar adım gidiyorlar…

En iyisi boş mezar satın alınsa da hazır hale getirmemek galiba… Şaka bir yana her kesin bir vakti var, ne bir saniye ileri ne bir saniye geri. Ölüm Allah’ın emri, emre uymakta canlıların kaçmakla kurtulamayacakları görevi!

Sultan Ana Allah’ın emri ile ruh teslim eyledi ve ebedi yolculuğa çıktı. Yolculuğu hayırlı olsun. Allah taksiratını affetsin, mekanı cennet olsun, Odabaşı, Oğuzlu ailelerinin, yakınlarının, konu komşuların, eş ve dostlarının başı sağ olsun. Allah rahmet eylesin, rahmeti ile muamele eylesin.

Yazan İbrahim Balcı