Son Dakika Haberler

Camila Vallejo, Evde değil Sokaktayız.Şili'de onbinlerce öğrenci yeniden ayaklandı

Camila Vallejo, Evde değil Sokaktayız.Şili'de onbinlerce öğrenci yeniden ayaklandı
Okunma : 93 views Yorum Yap

sili_5Şili’nin başkenti Santiago’da öğrenciler, okul harçlarının kaldırılması için eylemdeydi. Eyleme onbinlerce öğrenci katıldı.
Şili’nin başkenti Santiago’da öğrenciler harçlarının kaldırılması için eylemdeydi. Ülkelerindeki eğitim sisteminin adil olmadığını belirten öğrenciler yoksul öğrencilerin bütçe ayrılmayan devlet üniversitelerinde okumak zorunda kaldığını buna karşılık orta ve üst sınıf ailelerin çocuklarının yurt dışına gitme şansı olduğunu söylediler.
Katılımım yüksek olduğu eylemde öğrenciler başkent Santiago’nun sokaklarını doldurdu. Öğrenci birlikleri, gösterilere 150 bin kişinin katıldığını söylerken yetkililer, katılımcıların sayısını 80 bin olarak verdi. Yerel medya ise, gösteriyi başkent Santiago’da son 20 yıl içinde düzenlenen en büyük etkinlik olduğunu duyurdu.
camillaÖğrenci lideri Camila Vallejo yerel bir radyoya yaptığı açıklamada, “Buradaki kalabalık seçim yılında öğrenci hareketinin gücünü gösterdi. Bu da bize öğrencilerin ve toplumsal muhalefetin eve gitmediğini, sokakta olduğunu gösteriyor” diye konuştu.
Öte yandan polisin müdahalesi nedeniyle barışçıl başlayan eylemde çatışmalar çıktı. Çatışmalarda 24 öğrenci ve 6 polis yaralanırken 109 öğrenci gözaltına alındı.
Dünyanın en büyük bakır üreticisi ve Latin Amerika’nın en güçlü ekonomilerinden Şili’de öğrenciler, zengin kaynaklardan elde edilen gelirin eğitim başta olmak üzere halkın temel haklarını sağlamak için kullanılmasını savunuyor.
Şilili öğrenciler, 2011’de ülkede daha önce görülmemiş, aylarca süren protesto gösterileri düzenlemişti. Öğrencilerin eylemlerine 2012’de de devam etmesi üzerine Devlet Başkanı Sebastian Pinera, eğitim sistemine ek kaynak sağlanması için vergi reformu yapmış ancak sorunlar çözülememişti.