Son Dakika Haberler

Cengiz Çandar, Katliam için, Gezi Parkına girilmiş olsa fark yoktur.

Cengiz Çandar, Katliam için, Gezi Parkına girilmiş olsa fark yoktur.
Okunma : 121 views Yorum Yap

cengizcandarCengiz Çandar, gerçekleri yazında yandaş olsa dahi tepki çekmekte geçikmedi. Yinede Temizlik harekatını Genel yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık Cengiz Çandarı farklı bir bakış açısı ile savunuyor. Taksim Gezi parkı ile aynı gösteren Cengiz Çandar her iki olayıda aynı değerlendirdi.

Radikal Gazetesi Yazarı Cengiz Çandar’ın; “Kahire’de Kan: Peki Sonrası?” başlıklı yazsında Mısır’da yaşananları “temizlik harekâtı”olarak nitelemesi tepki almasına neden oldu.

Cengiz Çandar’ın bugün Radikal’de yayınlanan “Kahire’de Kan: Peki Sonrası?” başlıklı yazsında “Bu çaptaki bir harekâtın çok sayıda ölü ve yaralıya yol açması kaçınılmaz olduğuna göre, askeri darbe yönetiminin giriştiği iki Kahire meydanını Müslüman Kardeşler’den temizleme harekâtının ‘katliam’ boyutları kazanmış olması muhtemeldir. (…)Unuttukları ya da gözden kaçırmaya çalıştıkları bir şey var; yöntem ve ortaya çıkan görüntüler itibariyle, Mısır’ın askeri darbecilerinin Kahire’nin Nahda ve Rabia el-Adeviyye meydanlarında giriştiği temizleme operasyonunun ile 11 ve 15 Haziran günleri İstanbul’un Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nda girişilmiş olanla temelde pek bir farkı yoktur. Her iki örnekte, ana saldırı araçları, sınırsız oranda kullanılan gaz ve buldozerler idi.”diyerek Mısır’da yaşananlar için “temizlik harekatı” ifadesini kullanması yandaş medyadan büyük tepki aldı.

TEPKİLERE RADİKAL’İN GENEL YAYIN YÖNETMENİNDEN CEVAP

Cengiz Çandar’a gelen tepkiler Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık Twitter’dan şöyle cevap verdi:

“Mısır’da darbecilerin yaptığı korkunç katliam ortada Çandar’ın yazısını sanki katliam dememiş de temizlik demiş gibi sunmak çarpıtmak çok ayıp. Çandar yazısında darbecilerin yaptığına temizlik derken onların bakışını yansıtıyor. Kendi görüşünü katliam diyerek açıkça ortaya koyuyor”.

Odatv.com