Son Dakika Haberler

CHP MAÇKA PARKI İÇİN SON KEZ UYARDI

CHP MAÇKA PARKI İÇİN SON KEZ UYARDI
Okunma : 140 views Yorum Yap

İBB CHP Meclis Grubu’nun bilimsel ve haklı itirazlarına rağmen uygulamaya konulan planları kabul etmeyerek Maçka Parkı’na sahip çıkmak için CHP PM Üyesi Gökan Zeybek, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İBB Grupbaşkanvekili Ertuğrul Gülsever ve CHP IBB Meclis Üyeleri CHP Sarıyer İlçe başkanı Sevim Yalınkılıç, İBB binası önünde gerçekleştirilen eylem ve basın açıklamasında CHP İBB Meclis grubunun itirazlarını yaptı.

CHP PM Üyesi Gökan Zeybek CHP İBB  Grubunda bilgilendirme konuşması yaptı.

Açıklamaya CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Günsever ve çok sayıda kent- yaşam savunucusu katıldı.

“‘Maçka Parkı’na sahip çıkıyoruz’ diyerek buradayız”

Canan Kaftancıoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Maçka Parkı’na sahip çıkıyoruz diyerek geçmişte aynen Gezi’de olduğu gibi doğaya, insana ve ne yazık ki gelecek kuşaklara kötülük yapan bir iktidarın ve bir yerel yönetimin yaptıklarına dur demek için bir aradayız. Geçmişte olduğu gibi bugün de talan ekonomisi ile ve sadece rant amacıyla yapılan işlerin doğaya ve insana faydası olmadığı gibi ne derece zararı olabildiğini bugün Maçka Parkı gerçekliğinde görüyoruz.

“1/100000’lik planın içerisinde böyle bir plan yapımı yok”

Kaftancıoğlu’nun ardından söz alan CHP İBB Grup Başkanvekili Günsever şöyle konuştu:

İstanbul’da durmak bilmeyen doğa katliamları ile ilgili her gün yeni şey önümüze geliyor. Maçka Parkı’nda yaşadıklarımız da bunlardan bir tanesi. Bu konu ilk gündeme geldiğinde Maçka Parkı içerisinde yaşanacak olan vahamet daha da ağır bir noktadaydı. CHP grubu olarak arkadaşlarımız bu konuya itiraz ettiler. İlk plana yaptığımız başvurular sonucunda iptal edildi. Aynı plan ufak bir değişiklik ile yeniden önümüze geldi. Bu yapılan çalışmanın yanlışlığını her zaman vurgulamaya çalıştık. Maalesef sözümüzü dinlemiyorlar. Biz bu planlara itiraz ederken lastik tekerlekli araçların daha da yoğunlaşmasını sağlayacak özel önlemlerin doğru olmadığını, İstanbul’un master planının 1/100000’lik yapılmış planın içerisinde hiç böyle bir plan yapımının olmadığını ve bunların günü kurtarmak için yapılmış işler olduğunu ifade etmeye çalıştık.

İBB’yi son kez uyarmaya geldik”

Konuşmaların ardından Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi adına basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı Suzan Bektaş okudu. Bektaş, Maçka Demokrasi Parkı’nın girişine yapılacak karayolu tüneli projesi için 200’e yakın ağacın söküldüğünü hatırlatarak kent içinde karayolu tüneli tüneli uygulamasının yaratacağı tehlikelere dikkat çekti. İstanbullular olarak projeden derhal vazgeçilmesi için günlerdir uğraş verdiklerini belirten Bektaş, “İBB’yi son kez uyarmaya geldik” dedi.

Bektaş, parkların altına karayolu tüneli yapılmaması gerektiğini, yapıldığı taktirde çıkacak egzoz dumanlarının parkın temiz havasını öldürerek parkı işlevsiz hale getireceğini belirtti.

İBB’nin bütün park ve yeşil alanların altını karayolu tünelleri veya zeminaltı otopark inşaatı adı altında betonlaştırma kararı aldığını belirten Bektaş, böylelikle yağmur sularının toprakla buluşmasına engel olacağını, yağan en hafif yağmurda bile afet manzaralarını ortaya çıkaracağını ifade etti.

Projenin söylendiği üzere trafiği rahatlatmayacağına dikkat çeken Bektaş, Maçka Parkı’nın resmi afet toplanma alanı olduğunu hatırlatarak proje ile afet toplanma alanının güvenli olmaktan çıkacağını vurguladı.

Bektaş, “Tünel inşaa edilirse şehrin tarihi ve merkezde kalan son yeşil alanları olan Maçka Parkı, Dolmabahçe, Ihlamur Kasrı ve Ortaköy vadisi de büyük zarar görecek. Şehir merkezinin akciğerleri egzos gazlarıyla öldürülecek” dedi.

Bektaş, İBB’yi bir kez daha, Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa tüneli projesinden vazgeçmeye ve boşaltılan alanları tekrar ağaçlandırmaya çağırdı.