Son Dakika Haberler

CHP Millet Vekilleri TANK-PALET Fabrikasında Oturma Eylemi Yaptı

CHP Millet Vekilleri TANK-PALET Fabrikasında Oturma Eylemi Yaptı
Okunma : 129 views Yorum Yap

CHP, Tank Palet’in dolaylı yoldan özel sektöre kiralanmasının önünü açan ASFAT’a devredilmesiyle ilgili Sakarya’da oturma eylemi düzenledi. Milletvekillerinin ve yüzlerce vatandaşın katıldığı mitingde “Tank Palet vatandır, satılamaz” pankartı açıldı. Grubun yarın gün ağarana kadar eylemini sürdüreceği açıklandı.

Sakarya’da ‘Tank Palet Fabrikası’ olarak bilinen 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün özelleştirme kapsamına alınmıştı. 2018 yılının aralık ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 25 yıllığına özelleştirilen fabrikanın işletmesi BMC’ye devredildi.

Yüzde 49’u devir öncesinde Katar Ordusu’na satılan BMC’nin fabrikaya 40-50 milyon dolarlık bir yatırım yapacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Söz konusu özelleştirme ile ilgili tartışmalar sürerken genel tepkiler üzerine resmi özelleştirmeden vazgeçildi. Fabrikanın Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) alınarak, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş.’ye (ASFAT) devri kararlaştırıldı.

Tank palet fabrikasının ASFAT’a devrine yarın başlıyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) bugün söz konusu devir işlemiyle ilgili oturma eylemi başlattı. CHP’nin eylemine binlerce vatandaşın yanı sıra MYK ve PM üyeleri, genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri katıldı. Eylemde CHP’li vekiller Gökan Zeybek,

Engin Özkoç, Engin Altay, Onursal Adıgüzel, Orhan Sarıbal, Veli Ağbaba, Seyit Torun, Fethi Açıkel, Tuncay Özkan, Mehmet Ali Çelebi, Mahmut Tanal, Nurhayat Altaca, Tahsin Tarhan, Kani Beko, Ali Mahir Başarır, Sibel Özdemir ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.