Son Dakika Haberler

CHP.MV. DR.ALİ ŞEKER, TBMM BAŞKANI İSMAİL KAHRAMAN “KANLI PAZAR DAVASI”

CHP.MV. DR.ALİ ŞEKER, TBMM BAŞKANI İSMAİL KAHRAMAN “KANLI PAZAR DAVASI”
Okunma : 163 views Yorum Yap

CHP Millet Vekili D. Ali Şeker ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman arasında yaşanan “Kanlı Pazar” davası TBMM’de yapılan basın açıklamaları ile devam ediyor. Meclis Başkanı İsmail Kahraman adına yapılan açıklamada “TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, belirtilen tarihte bir cemiyet başkanı olarak görev yapmamış, söz konusu edilen olaylarda da herhangi bir dahli olmamıştır, Adı geçen milletvekilinin yaptığı açıklama dolayısıyla her türlü yasal hakların kovuşturulacağı da kamuoyunun bilgisine sunulur.” ifadesi ile DR. Ali Şeker’de basın açıklaması ile belgeleri göstererek “Kanlı Pazar” davası yıllar sonra tekrar konuşulmaya ve tartışılmaya başlamış oldu

İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker’in 20.11.2017 tarihinde yapılan meclis başkanlığı seçiminde, Türk Siyasi Tarihinde “Kanlı Pazar” olarak adlandırılan olaydan bahsederek yapmış olduğu açıklamaya, 21.112017 tarihinde İsmail Kahraman adına TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı yazılı bir açıklama ile cevap vermiştir. Buna istinaden bugün Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt, Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara ve Çanakkale Milletvekili Bülent Öz’ün de katıldığı bir basın açıklaması düzenleyen Dr. Ali Şeker bu yazılı açıklamaya cevap vermiştir.

Ayrıca Kanlı Pazar’ın canlı tanıklarından olan Konya Milletvekili M. Hüsnü Bozkurt, o gün yaşananları hatırlatıp Yüce Meclis Başkanı’nın  gerçekleri çarpıtmaya çalıştığını ve o koltuğu hemen boşaltması gerektiğini ifade etmiştir.

ALİ TURGUT AYTAÇ VE DURAN ERDOĞAN’I UNUTMADIK

CHP MİLLET VEKİLİ DR.ALİ ŞEKER’İN BASIN AÇIKLAMASI

 

Bildiğiniz gibi, 20 Kasım Pazartesi günü TBMM Başkanlığı seçimi vardı. Pazartesi günü Genel Kurul’da seçim öncesinde yaptığım kısa konuşmada, ülkemizin siyasi tarihinde Kanlı Pazar olarak bilinen olayları hatırlatarak şu ifadeleri kullandım: “Bugün Meclis Başkanı seçimi yapılıyor. 16 Şubat 1969’da Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan kanlı pazarda öldürüldüler. 6’ncı Filoyu protesto etmek isteyen öğrencilerin toplanması üzerine, bugün Meclis Başkanı seçeceğiniz, Cemiyet Başkanı olan İsmail Kahraman’ın o gün örgütlediği çeteler tarafından katledilen Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan’ı unutmadık, unutturmayacağız.”

Yaptığım konuşma üzerine, 21 Kasım Salı günü (yani dün) Sayın İsmail Kahraman adına TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapılarak, kullandığım ifadelere yer verilmiş ve “TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, belirtilen tarihte bir cemiyet başkanı olarak görev yapmamış, söz konusu edilen olaylarda da herhangi bir dahli olmamıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gayesi ile bu açıklamanın yapılması zarureti doğmuştur. Adı geçen milletvekilinin (yani benim) yaptığı açıklama dolayısıyla her türlü yasal hakların kovuşturulacağı da kamuoyunun bilgisine sunulur” denilmiştir.

Makamı ve mevkii ne olursa olsun, hiç kimsenin unutmaması gereken bir şey var. Gerçekler asla gizli kalamaz, bir gün mutlaka ortaya çıkar.

İsmail Kahraman, yaptığı açıklamayla benim konuşmamda söylediğimin aksine olay tarihinde herhangi bir cemiyet başkanı olmadığını, olaylara dahli olmadığını söylemiştir.

TBMM albümünün 136’ıncı sayfasında İsmail Kahraman’ın özgeçmişinde 48’inci dönem MTTB Genel Başkanı olduğu söylenmektedir.

İnternetten kolaylıkla ulaşılabilecek olan MTTB’nin 49’uncu genel kuruluna sunulan ve 48’inci dönemi anlatan faaliyet raporunun birinci sayfasında 48’inci dönemin 15 mart 1967 ile 28 nisan 1969 tarihlerini kapsadığı görülmektedir. Bu raporun 13 ve 14’üncü sayfalarında MTTB genel başkanı sıfatıyla İsmail Kahraman’ın önsöz yazısı vardır.

Bu belgelerden kolaylıkla anlaşıldığı üzere, Kanlı Pazar olayının yaşandığı 16 Şubat 1969 tarihinde MTTB’nin Genel Başkanı İsmail Kahramandır.

Amerikan 6’ıncı filosunun İstanbul’a demirlemesini protesto eden öğrenciler 16 Şubat’ta bir yürüyüş ve ardından Taksim’de bir protesto mitingi yapacağını açıkladığında, MTTB ve Komünizmle Mücadele Dernekleri öncülüğünde 14 Şubat Cuma günü bir bayrağa saygı mitingi tertiplenmiştir. Hem bu mitingin hazırlık toplantılarında, hem de bu miting öncesi Beyazıt Caminde yapılan konuşmalarda 16 Şubat Pazar günü 6’ıncı Filo protestosuna katılacakları hedef gösteren tehdit konuşmaları yapılmıştır.

Örneğin, 1 Şubat 1987 tarihli Nokta dergisinde olayın tanıklarıyla bir Kanlı Pazar dosyası yayınlanır. Bu dosyadaki habere göre, 14 Şubat’ta MTTB binasında yapılan ortak toplantıda Komünizmle Mücadele Dernekleri Başkanı İlhan Darendelioğlu şu ifadeleri kullanmıştır: “Pazar günü komünistler miting yapacak. Biz bu mitingde savaşacağız. Silahı olan silahıyla, olmayan baltasıyla gelsin.”

Benzeri ifadeler MTTB Faaliyet Raporu sayfalarında da yer almaktadır.

İsmail Kahraman Beyazıt camiinde yaptığı konuşmada gençlik olarak 3 – 5 soysuza fırsat verilmeyeceğini söylemiş ve şu ifadeleri kullanmıştır: “Buraya tarihi kararlar almak üzere toplandık. Artık nush ve nasihat devresini tamamlayan Türk Milliyetçiliği önümüzdeki günlerde yeni Tan’lar, yeni hareketler gösterecek, Türkiye’nin sahibinin milliyetçiler olduğunu gösterecektir.”

Benzeri birçok ifade dönemin gazetelerinde de var. MTTB’nin “din elden gidiyor” nidalarıyla halkı örgütlediği biliniyor. Birazcık araştırmak gerçeklere ulaşmak için yeterlidir.

Sonuç olarak;

Göstermiş olduğum belgelere göre İsmail Kahraman adına yapılan açıklamanın gerçekleri çarpıtmaya ve inkara dönük ifadeler olduğu anlaşılmaktadır.

TBMM Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli makamlarından birisidir. O makamda oturan birisinin yalan söylemesi kabul edilemez.

Meclis başkanının basın açıklamasında kendisini savcıların yerine koyarak kullandığı “gerekli kovuşturmalar yapılacaktır” açıklamasını da ülkemizin hukuk sistemini getirdikleri durumun itirafı olarak görüyorum.

TBMM BAŞKANI İSMAİK KAHRAMAN ADINA YAPIAN  BASIN AÇIKLAMASI

21.11.2017 – BASIN AÇIKLAMASI

20 Kasım 2017 Pazartesi günü yeni dönem TBMM Başkanlığı seçimlerini yapmak üzere toplanan Genel Kurul çalışmaları sırasında söz alan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, 16 Şubat 1969’da meydana gelen olaylara atıfta bulunarak TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman hakkında ağır ithamlarda bulunmuştur.
Milletvekili Ali Şeker konuşması sırasında ‘’ Bugün meclis başkanı olarak seçeceğiniz o gün cemiyet başkanı olan İsmail Kahraman’ın örgütlediği çeteler tarafından katledilen…’’ gibi çok ağır, gerçekle alakası olmayan ifadelerde bulunmuştur. Bu ifadelerin bu kadar rahat kullanılması izah edilemez bir durumdur.
TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, belirtilen tarihte bir cemiyet başkanı olarak görev yapmamış, söz konusu edilen olaylarda da herhangi bir dahli olmamıştır.
Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gayesi ile bu açıklamanın yapılması zarureti doğmuştur.
Adı geçen milletvekilinin yaptığı açıklama dolayısıyla her türlü yasal hakların kovuşturulacağı da kamuoyunun bilgisine sunulur.

TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı

CHP MİLLET VEKİLİ DR.ALİ ŞEKER’İN SUNDUĞU BELGELER

Editör ( Bir kısmını yayınladık)