Son Dakika Haberler

CHP MV. MURAT EMİR’E YANIT ” CUMHURBAŞKANINA SORU SORULAMAZ

CHP MV. MURAT EMİR’E YANIT ” CUMHURBAŞKANINA SORU SORULAMAZ
Okunma : 14 views Yorum Yap

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in, Erdoğan’ın yaptığı sağlık harcamalarıyla ilgili verdiği soru önergesine “Cumhurbaşkanımızla ilgili soru sorulamaz” denilerek yanıt verilmedi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in, Erdoğan’ın yaptığı sağlık harcamalarıyla ilgili verdiği soru önergesine 48 gün sonra Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak “Cumhurbaşkanımızla ilgili soru sorulamayacağından soru önergesinde yer alan hususlara cevap verilmesine yasal imkan görülmemiştir” yanıtı verildi. Emir şu soruları sormuştu:

Cumhurbaşkanlığı bütçesin 2016 yılında sağlık için kaç lira harcanmıştır?
1 Ocak 2017 ile 1 Temmuz 2017 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı bütçesinden sağlık için harcanan para kaç liradır?
10 Ağustos 2014 tarihinden itibaren Cumhurbaşkanlığı bütçesi kapsamında, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ödeme listesinde olmayan ilaçlardan ithal edilenler var mıdır? Varsa hangi ilaçlardır, kaç kutu alınmıştı, toplam kaç lira ödenmiştir?
“Sağlık harcamaları Meclis’ten ve kamuoyundan kaçırılıyor”

Emir, yanıt verilmemesine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

Bize gönderilen, yanıt niteliği bile taşımayan bu yazıda, ‘Cumhurbaşkanımızla ilgili konularda soru sorulamayacağı’ ifadesini bir an için doğru kabul edersek, bundan sonra Cumhurbaşkanı, Meclis denetiminin dışına çıkmış olacak. Oysa Cumhurbaşkanlığı, anayasal bir kurumdur, bütçesi de genel bütçeden karşılanmaktadır ve dolayısıyla Meclis denetimine her zaman açık olmak durumundadır. Şu haliyle Cumhurbaşkanını bütün devlet mekanizmasının dışında ve üstünde gören ve herhangi bir soruya dahi muhatap etmeyen, anayasa tanımayan, despotik bir anlayışla karşı karşıyayız. Burada ikinci önemli husus birinci neden, Cumhurbaşkanlığının sağlık harcamaları Meclis denetiminden ve Türkiye kamuoyundan kaçırılıyor. Buna neden ihtiyaç duyulmaktadır?

Keyfine göre başdanışman atayan, keyfine göre çıkardığı kanun hükmünde kararnamelerle ülkeyi yönetenler, bir milletvekili bir vatandaş olarak vergilerimizden oluşan ülke bütçesinin nasıl kullanıldığını sormamıza bile tahammül edemiyor. Ne kadar yanıt vermekten kaçınsalar, gerçekleri gizlemeye çalışsalar da halkın parasını, nasıl har vurup harman savurdukları, bu gün olmasa birgün mutlaka herkes tarafından öğrenilecek.