Son Dakika Haberler

CHP MYK Açıklandı

CHP MYK Açıklandı
Okunma : 1.975 views Yorum Yap

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) genel başkan değişiminin yaşandığı 38. Olağan Kurultayı’nın ardından partinin yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) belli oldu.

ÖZEL: İSTANBUL, ANKARA VE AYDIN BELEDİYE BAŞKANLARINI YENİDEN ADAYLAŞTIRACAĞIZ

Toplantının ardından açıklama yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kurultayda verdikleri tüm sözleri tutacaklarını ifade etti. Yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunanÖzel, yarın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Hatay’ı ziyaret edecek. Ama yaptıkları hizmet halkta teveccüh görmüyorsa o zaman durumları yeniden değerlendirilecek” dedi.

Özel, “Hiçbir belediye başkanını değişim karşıtı diye cezalandırmak ve hak ettiği görevi kendisine vermemek niyetinde değilim. Hiçbir belediye başkanı da bize destek verdi diye hak etmediği göreve gelmeyecek” diye konuştu.

Önceki genel başkan Kılıçdaroğlu’nun İstanbul ve Ankara belediye başkanlarının adaylığını, haklarındaki yüksek memnuniyet oranlarını dikkate alarak dillendirdiğini ancak hiçbir isme adaylık sözü vermediğini hatırlatan Özel, “Biz de PM’nin önüne üç belediye başkanıyla geleceğiz” dedi ve Ankara, İstanbul, Aydın belediye başkanlarının yeniden aday olacağının sinyalini verdi.

Açıklamasında “Parti Meclisi Yönetim Yapılanması” başlıklı bir sunum yapan Özel, MYK’da iki kompartıman olduğunu belirtti. Bunlardan ilkinin “Gölge Kabine olduğunu söyleyen Özel, Gölge Kabine’nin yaş ortalamasının 46 olduğunu ve içerisinde 9 kadın gölge bakan olduğunu ifade etti.

CHP’NİN GÖLGE KABİNESİ
Özel, Gölge Kabine’deki isimleri şöyle sıraladı:

İçişleri Bakanlığı – Murat Bakan
Adalet Bakanlığı – Gökçe Gökçen
Sağlık Bakanlığı – Zeliha Şahbaz
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Aylin Nazlıaka
Milli Eğitim Bakanlığı – Suat Özçağdaş
Enerji Bakanlığı – Deniz Yavuzyılmaz
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı – Gülşah Deniz
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı – Gamze Taşçıer
Dışişleri Bakanlığı – İlhan Uzgel
Gençlik ve Spor Bakanlığı – Sevgi Kılıç
Hazine ve Maliye Bakanlığı – Yalçın Karatepe
Kültür ve Turizm Bakanlığı – Koza Yardımcı
Milli Savunma Bakanlığı – Yankı Bağcıoğlu
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Pınar Uzun
Ticaret Bakanlığı – Volkan Demir
Ulaştırma Bakanlığı – Ulaş Karasu
Tarım Bakanlığı – Erhan Adem

GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI

Gölge Kabine dışındaki genel başkan yardımcılıklarını da açıklayan özel, bu isimleri şöyle sıraladı:
Genel Sekreter – Selin Sayek Böke
Yurt içi Yurt dışı Örgütlenme – Ensar Aytekin
Sayman – Özgür Karabat
Yerel Yönetimler – Gökan Zeybek
Halkla İlişkiler ve Medya – Burhanettin Bulut
Seçim ve Parti Hukuk İşleri – Gül Çiftçi
Parti Sözcüsü – Deniz Yücel

DANIŞMANLARLA YOLLAR AYRILDI

CHP’de şimdiye kadar görev yapan danışmanlarla yollarının ayrıldığını belirten Özel, kurultayda ifade ettiği gibi Parti Meclisi üyeleri ve il başkanlarının genel merkez içinde odaları, sekreterleri olacağını ifade etti.

‘TÜZÜK KURULTAYI İLAN EDİLEN TARİHTE YAPILAMAYACAK’

Gazetecilerin “Tüzük değişikliği tarihinde değişiklik olacak mı?” sorusu üzerine Özel, tüzük kurultayının kararının alınmadığını söyledi ve “Tavsiye kararı olarak alındığı söylendi. O tavsiye kararı alındı ancak 1 ay önceden başvurmak, gazete ilanı vermek gibi işlemler yapılmadığından şu anda belirlenen tarihler, 25-26 Kasım mümkün değil” diye açıkladı.

Çarşamba günü olağanüstü il başkanları toplantısı konulduğunu, bu toplantıda belediye başkan adaylarının konuşulacağını ifade eden Özel, aynı zamanda tüzük kurultayının 26-27 Aralık’ta yapılıp yapılmayacağına dair de il başkanlarının fikrinin alınacağını belirtti.

ÖN SEÇİM YETİŞMİYOR, SONUCUNA UYGUN TEMAYÜL YOKLAMASI

Ön seçim yapılıp yapılmayacağına dair soruyu da yanıtlayan Özel, ön seçim konusunda takvim kısıtlaması olduğunu anlatan Özel, ön seçim yerine “Sonucuna uyulacak temayül yoklamaları” yapacaklarını ifade etti.

Gazete Duvar

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)