Son Dakika Haberler

CHP Sarıyer 100. Kuruluş Yılını Kutladı

CHP Sarıyer 100. Kuruluş Yılını Kutladı
Okunma : 342 views Yorum Yap

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Volkan Yıldız ve Partililerler birlikte Mustafa Kemal Atatürk Tarafından 9 Eylül 1923 Kurulan Cumhuriyet Halk Partisinin 100. Kuruluş Yılını Sarıyer Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle kutladı.
CHP Sarıyer İlçe Başkanı Volkan Yıldız, İlçe yönetimi, CHP Sarıyer eski dönem ilçe başkanları, CHP Sarıyer Belediye meclis üyeleri, partililer ve vatandaşlar katıldı.

Tören sonrası partililerle birlikte ilçe merkezine yürüyüş düzenlendi ve eski ilçe başkanı ve en yaşlı partilere plaket verildi.

Türkiye hedefinden 100 yıldır vazgeçmemiş bir parti

Cumhuriyet meydanında yapılan törende İlçe Başkanı Volkan Yıldız konuşmasında “100. kuruluş yıl dönümünü kutlamaktan gurur duyuyoruz. Bir milletin esaretten kurtuluşuna ve bir ülkenin baştan aşağı yeniden kuruluşuna öncülük etmiş bir partinin mirasının, bir asıra dayamış bu şerefli demokrasi mücadelesinin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Gönül zorluklarıyla büyüyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin yarının idealleri ile daha da büyüyeceğini olan inancımız tamdır. Büyük Atatürk Cumhuriyeti ilan etmeden 1922 Aralığı’nda barıştan sonra halkçılık esası üzerine dayanan ve Halk Fırkası adıyla siyasi bir fırka kurmak niyetindeyim diyerek Kurtuluş Savaşı sonrası ülkemizin yeni bir yönetime kavuşmasıyla birlikte 9 Eylül 1923’te Türkiye’nin ilk siyasi partisi olarak Cumhuriyet Halk Partisi’ni kurmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi Atatürk’ün izinde topraklarımızın kutsallığına ve milletin kayıtsız şartsız egemenliğine dayanan cumhuriyetin asırlık yolculuğuna eşlik etmiş bir partidir. Öyle ki dünyadan 100. yaşına erişmiş sayılı siyasi partiden biri olmak şerefine sahiptir. Cumhuriyet Halk Partisi 100 yıllık geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslardan birisidir. Bu miras Atatürk tarafından milletimizin her ferdine emanet edilmiştir. Biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak bu kutsal mirasın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun farkındayız. Ülkemizin binlerce yıllık tarihi, kültürel ve siyasi zenginliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için dün olduğu gibi bugün de çalışmaya devam edeceğiz. Bu büyük coğrafyanın renklerini ve dokusunu kucaklayarak ülkemizin ulusal birliğini ve değerlerini yüceltmeye devam edeceğiz. Çiftçisinden öğretmenine, gencinden emeklisine kadar herkesin eşit ve onurlu bir yaşam sürdüğü, hukuk kurallarının herkes için geçerli olduğu, kendine yeten bir Türkiye hedefinden 100 yıldır vazgeçmemiş bir partidir” diye konuştu.

Türkiye’yi aydınlık yarınlarına taşıyacağımıza olan inancımız tamdır.

CHP Sarıyer İlçe Başkanı Volkan Yıldız, konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Bugün partimize ve Cumhuriyet’imize saldıranlar 100 yıl önceki karanlık anlayışı artarak devam etmektedir. Her türlü etik değerlerden uzak bir şekilde kurumların anayasayı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu karanlık döneminde dahi bizlere ışık tutan önderimiz Atatürk’ün çizdiği yoldur. Cumhuriyet Halk Partisi cemaatlerin, kendini halktan üstün görenlerin karşısında milletin kayıtsız şartsız egemenliği dediği için cumhuriyetçidir! Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alanların ve topraklarımızı rant alanı olarak görenlerin karşısında milliyetçidir. Önce halk dediği, toplumu kutuplaştırmadığı, yasalar karşısında herkesi eşit gördüğü için halkçıdır. Devletin fabrikalarını, hastanelerini, okullarını, köprülerini, limanlarını yandaşa ve yabancıya peşkeş çekenlere karşı sosyal devlet, sosyal adalet ve milli kalkınma dediği için devletçidir. Halkın milli ve kutsal duygularını sömürerek siyasete alet edenlere karşı devletin dini inançlardan bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunduğu için laiktir. Bizim çağdaş toplumun gerekliliklerini hiçe sayarak cehaletin karanlığında karşı ilim ve yenilik dediği için devrimcidir. Bizim hep birlikte bugün mirası ve değerleri yaşatarak Türkiye’yi aydınlık yarınlarına taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Atamızın çıktığı bu yolda ülkemizi ikinci yüzyılda gerçek bir demokrasiye kavuşturmak, tıpkı geçmişte olduğu gibi ülkemizi muhasır medeniyetler tarafından örnek alınan ve yurttaşlarımızın her bakımdan gurur duydukları bir ülkede yaşatmak için çalışmaya devam edeceğiz. Geçmişin mirasıyla yeni yüzyıla ilerleyen partimiz ülkemizde geleceğine ışık tutmaya devam edecektir. 100. yılımız hepimiz için kutlu olsun. Türkiye’nin göz bebeği İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101 yılını da buradan coşkuyla kutlayalım. İzmir’e selam olsun.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)