Son Dakika Haberler

CHP’de Baykal’sız, Sav’sız kurultay

CHP’de Baykal’sız, Sav’sız kurultay
Okunma : 127 views Yorum Yap

CHP’nin 16. Olağanüstü Kurultayı, eski Genel Başkan Deniz Baykal ve eski Genel Sekreter Önder Sav’ın başını çektiği delegelerin katılmamasına rağmen gerekli çoğunluğu sağlayarak Ankara Arena Kapalı Spor Salonu’nda başladı. CHP’nin kayıtlı 1247 delegesinden 948’inin salona giriş yaptığı açıklandı.

Gerekli çoğunluğun sağlanması sonrası Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu büyük tezahürat eşliğinde salona girdi. Kendisine ayrılan yerde Anadolu Ateşi’nin gösterisini eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte izleyen Kemal Kılıçdaroğlu, gösteri sonrası kurultayının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi.

Alkışlar arasında kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, önce salondakilerden Anadolu’nun kültürü ve sanatını buluşturan Anadolu Ateşi’ni alkışlamalarını istedi. Daha sonra salonda çoğunluğun bulunduğunu belirterek Kurultayı açan Kılıçdaroğlu, ”Hayırlı olsun” temennisinde bulundu. Kılıçdaroğlu, salonda bulunanları, ”Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, kanlarıyla kendilerine bağımsızlığı armağan eden, şehitler, Mustafa Kemal ve arkadaşları ile devrim şehitleri” için saygı duruşuna çağırdı.

Saygı duruşu sonrası il başkanlarından Divan Başkan adaylığı için gelen önergeyi okuyan Kılıçdaroğlu, Divan Başkanlığı’na Denizli Milletvekili Adnan Keskin’in önerildiğini duyurdu. Başka aday gösterilmeyince Keskin oy birliği Divan Başkanlığına seçildi.

GÖK’TEN “YETERLİ SAYI OLUŞMADI” İTİRAZI

Bu arada salona gelmeyen Baykal ekibinden Mersin Milletvekili İsa Gök’ün bir gurup taraftarıyla birlikte salona girmesi sırasında diğer partililerin müdahale etmesi üzerine kısa süre arbede yaşandı. Yaşanan arbede nedeniyle salona giremeyen Gök ve beraberindeki bazı partililer, bir süre salonun dışında bekledikten sonra içeriye girdi.

Kürsü önünde bir süre bekledikten sonra Divan Başkanlığı’na yeterli çoğunluğun olmadığına ilişkin bir itiraz dilekçesi veren Gök, Divan kürsüsü önünde gazetecilere yaptığı açıklamada ”Halen hazirun sayılmadı. Delege sayısı hala 583. Kurultayın başlaması için yeterli sayı oluşmadı. Kanuna aykırılığı söylemem lazım” dedi.

Gök, dilekçesini Divan Başkanı Adnan Keskin’e verirken söz hakkı da istedi. Ancak dilekçesi de işleme konularak oylatılmadı.

“SEÇİM DİYORSANIZ ONU DA YAPACAĞIZ”

Bu sırada halen kürsüde bulunan Kılıçdaroğlu, ”Hiç kimse bizi halkın yürüyüşünden engelleyemeyecektir” diyerek, CHP’nin, her zaman, her yerde dimdik ayakta olacağını söyledi. Ardından da kürsüyü Divan Başkanı seçilen Adnan Keskin’e devretti.

Bu aradasalondaki bazı partililer tarafından ”yuhalanan” Gök ve beraberindekiler, salon dışına çıkarıldı. Bazı partililerin, ”İsa dışarı” diye slogan atması üzerine Divan Başkanı Keskin, ”Lütfen, bu kurultayda herkesin bulunma hakkı var” diyerek, partilileri uyardı. Gök’ün itirazlarını “Kimsenin kurultayın huzurunu bozmaya hakkı yok” diye eleştiren Kılıçdaroğlu, “Tüzük dediler, işte tüzük. ‘Seçim’ diyorsanız onu da yapacağız” dedi.

BAYKAL, SAV YOK, 3 ESKİ GENEL BAŞKAN VAR

Genel Merkez’in çağrısıyla bugün toplanan olağanüstü kurultaya beklenildiği gibi Baykal ve Sav ekipleri katılmadı. Ancak buna rağmen kurultay delegelerinin büyük çoğunluğu ile toplanan kurultaya SODEP’den bugüne genel başkanlık yapan 3 isim katıldı.

Kurultay salonunda, hazır bulunan eski Genel Başkanlar da anons edildi. Hikmet Çetin, Murat Karayalçın ve Altan Öymen isimlerinin anonsunun ardından salonu selamladı. Deniz Baykal salonda olmadığı için ismi anons edilmedi.

CHP 16. Olağanüstü Kurultayına Deniz Baykal’a yakın bazı milletvekilleri de katılmadı. Kurultay salonuna gelmeyen milletvekillerinin arasında Antalya Milletvekili Osman Kaptan, Antalya Milletvekili Arif Bulut, Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar yer aldı.

Kurultaya, aralarında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın da bulunduğu belediye başkanları ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yabancı misyon temsilcileri de katıldı.

KILIÇDAROĞLU: MUTLUYUM

Kılıçdaroğlu, kongre salonuna gelmek üzere Çukurambar’daki evinden eşi Sevil Kılıçdaroğlu ile ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Güzel bir kurultay olacağını ve kurultayın şenlikle başlayacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Adına ‘Demokrasi Şöleni’ dedik. O şölene herkesin katılmasını istedik. Umarım güzel bir kurultay geçireceğiz” diye konuştu.

Bir gazetecinin, “Televizyonlardan izlediğiniz kadarıyla ilk izleniminiz nedir?” şeklindeki sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Mutluyum” yanıtını verdi.

HEP BİR AĞIZDAN GENÇLİĞE HİTABE

Kurultay’da sık sık tekrarlanan ve delegeler ile izleyicilerin en çok tezahüratıyla karşılanan ise, son dönemde tartışma konusu olan Atatürk’ün “Gençliğe hitabesi”. Hitabe art arda, Atatürk’ün ekranlara yansıtılan barkovizyon görüntüleri eşliğinde salona veriliyor. Delegeler ve izleyiciler de Atatürk’ün hitabesini ayakta ve hep bir ağızdan tekrar ediyor.

Onuncu Yıl Marşı salonda en çok söylenen marşlardan. Ayrıca, Zülfü Livaneli, Edip Akbayram, Cem Karaca ve Selda Bağcan’ın şarkıları da çalınıyor.

Öte yandan delegelerin oturacağı tribünlere parti bayrakları yerleştirilmiş durumda. Tribünler delege ve konuklar için hazırlanırken, onur konukları, yabancı temsilciler, medya mensupları için ayrı ayrı oturma bölümleri oluşturuldu.Dışarıya konulacak dev ekranla da halkın kurultayı an be an izlemesi sağlanıyor.