Son Dakika Haberler

CHP'de Ulusalcılar Yeni İttifak Kuruyorlar

CHP'de Ulusalcılar Yeni İttifak Kuruyorlar
Okunma : 114 views Yorum Yap

chp_logo
CHP li ulusalcılar yeni ittifak kuruyorlar. Genel Merkezin düzenlemiş olduğu etinliklere katılmayan ve ortak düzenlenen etkinliklerde farklı bir yol izleyerek çalışmalar yapan ulusalcılar yeni ittifaklar kuruyor…
“Barış İçin Demokrasi” bildirisine imza atan CHP’nin sol kanadında yer alan isimler ÖDP ve Halkevleri ile Anadolu’da çeşitli illerde toplantılar düzenleyecek.
CHP’de “Barış İçin Demokrasi” bildirisine imza atan sol kanat, parti içindeki karşılaştığı tepkiye rağmen geri adım atmıyor. CHP’nin sol kanadı ÖDP ve Halkevleri ile Anadolu’ya çıkıyor… 21 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleştirileceği bildirilen ilk toplantıda Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, ÖDP kurucularından Yıldırım Kaya, Barış Meclisi’nden Metin Bakkalcı ve “Barış İçin Demokrasi” bildirisine öncülük eden Mehmet Karlı ile Radikal yazarı Özgür Mumcu konuşacak. Sosyaldemokratlarla sosyalist solun tabanda, “barış” talebinde ortaklaşmasını amaçlayan ittifak, Ankara’dan sonra da il il gezecek.
CHP’li 15 milletvekilinin imzaladığı, “Barış İçin Demokrasi” bildirisinin yankıları sürerken parti içindeki ulusalcı kanat da karşı girişim başlatmıştı. İstanbul Milletvekili Nur Serter öncülüğündeki altı milletvekili, partinin sol kanadını suçlamıştı. Sol kanat ise ulusalcı tepkiye yeni bir adım atarak, karşılık verdi. Sosyalist soldan ÖDP ve Halkevleri ile yan yana gelen sol kanat, Anadolu’ya açılıyor. İlk toplantı da 21 Mayıs’ta Ankara’da İnşaat Mühendisleri Odası’nda yapılıyor. CHP, ÖDP ve Halkevleri tabanlarını yan yana getirmeyi hedeflenirken; ilk toplantıda, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, Barış Meclisi’nden Metin Bakkalcı, Galatasaray Üniversitesi’nden Mehmet Karlı ve Özgür Mumcu konuşmacı olarak yer alacak. Moderatörlüğü de ÖDP kurucularından Yıldırım Kaya yapacak.
“Barış İçin Demokrasi“ bildirisini hazırlayan Mehmet Karlı, sosyaldemokratlarla sosyalistlerin tabanda buluşmasını hedeflediklerini vurguluyor. ÖDP ve Halkevleri’nin yanı sıra başkaca sosyalist gruplarla da temasta olduklarını ifade eden Karlı, “Bildiride ifade ettiğimiz barışa ilişkin görüşümüzü yayma, demokasi için gerekli adımların atılması yönünde hükümete basınç uygulama amacındayız. Türkiye’nin birçok ilinden davet alıyoruz. Bu ülkeye barış gelecekse demorasiyle gelecek diye düşünüyoruz” dedi.