Son Dakika Haberler

CHP'den "İmralı" yasasının için iptal başvuru

CHP'den "İmralı" yasasının için iptal başvuru
Okunma : 113 views Yorum Yap

aliriza_chp
CHP Millet Vekili Ali Rıza Öztürk belediye yasasına itirazını ve köylerin tüzel kişiliklerinin kaldırılması için itiraz ettikler. Referandum yapılmadan gerçekleşmesine tepkili olduklarını söyledi.
CHP, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ile yapılan ve “İmralı müzakereleri” olarak adlandırılan görüşmeler kapsamında çıkartılan Büyükşehir Yasası’nın bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.
İktidara yakın yorumcuların İmralı müzakareleri uyarınca, PKK’nın istediği özerkliğe geçiş için altyapı oluşturmak amacıyla çıkarıldığını belirttiği yasanın iptal başvurusunu CHP adına Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ve Milletvekili Mevlüt Dudu yaptı.
Başvuruya ilişkin basına açıklamalarda bulunan Ali Rıza Öztürk, 6360 sayılı yasa ile 13 ilde büyükşehir belediyesi ve 26 ilde ilçe kurulmasının öngörüldüğünü anımsattı. CHP olarak yeni büyükşehir belediyelerinin kurulmasına bir itirazlarının olmadığını vurgulayan Öztürk, yasadaki bir çok maddenin anayasaya aykırı olduğunu söyledi.
İPTALİ İSTENEN MADDELER
Başvuru dilekçesini 121 CHP milletvekilinin imzaladığını belirten Öztürk, iptalini istedikleri maddelere ilişkin şu bilgileri verdi:
“Dava dilekçesinde de belirtiğimiz gibi, kanunun birinci, ikinci, dördüncü, altıncı ve on yedinci maddesi. Yine geçici ikinci maddesi ve otuz dördüncü maddesi Anayasa’ya aykırıdır. Esas olarak başlıca itiraz noktamız, köylerin tüzel kişiliklerinin kaldırılması, yine kaldırılan belediyelerde referandum yapılmaksızın o belediyelerin kaldırılması ikinci itiraz noktamız. Üçüncü itiraz noktamız da yine hepimiz biliyoruz ki büyükşehir belediyesi vasıtasıyla kırsal kesime etkin ve verimli bir hizmet götürmek mümkün değildir.”
“KÖY KORUCULARI, MAHALLE KORUCUSU OLDU”
Daha önce belediye sınırları dışındaki köylere hizmeti, il genel meclisi ve il encümenleri vasıtasıyla gütürdüğünü, köy muhtarlarının hizmette etkin rol oynadığını belirten Öztürk, şunları söyledi:
“Şimdi köylerin tüzel kişiliği kaldırıldı ve mahalleye dönüştürüldü. Köy muhtarları merkez valisi yapıldı, hatta vali yardımcısı yapıldı. Etkinlikleri ve anlamı yitirildi. Köyler aslında bizim devlet yapılanmamızın ve demokrasimizin en temel taşlarıdır ve dolayısıyla köyleri ortadan kaldırmak, köylü düşmanı, faşist bir anlayışın, zihniyetin tipik tezahüründen ibarettir. Şimdi örneğin Mardin’de köy korucuları var, bunların hepsi şimdi mahalle korucusu oldu.”
“NE YAPARSA YAPSIN, BU BELEDİYELERİ ALAMAYACAK”
Atatürk’ün “Köylü milletin efendisidir” dediğini, zaten efendi olmaktan çıkartılan köylünün şimdi hukuken de çıkartıldığını belirten Öztürk, şöyle dedi:
“AKP, halkın vermediği belediyeleri ya yargı yoluyla ele almakta ya da parlamentodaki çoğunluğuna dayanarak, bir gece yarısı yasalar yaparak, o belediyelerde hakimiyet kurmak istemektedir. Şişli’de, Yenimahalle’de, Hatay’da sınırlar bu yüzden değiştirildi. İşte bizim itirazımızın temel noktalarından birisi de bu sınırların değiştirilmesine yönelik düzenlemedir. Bu tür düzenlemeler geçmişte yapıldı ama o iktidarlar iktidarlarının ecellerini uzatamadılar. Şimdi aynısını AKP yapıyor. Ne yaparsa yapsın, bu belediyeleri alamayacak.”
CHP’nin iptalini istediği söz konusu yasanın 1. maddesi, büyükşehir belediyelerinin sınırlarının genişletilmesini öngörüyor. Belediye sınırlarını il sınırlarına kadar genişleten düzenlemenin, PKK’nın istediği özerkliğin veya diğer adıyla eyalet sisteminin altyapısını hazırlamak için getirildiği belirtiliyor.