Son Dakika Haberler

“CHP’Lİ BELEDİYELERDEN 1500 PROJE”

“CHP’Lİ BELEDİYELERDEN 1500 PROJE”
Okunma : 126 views Yorum Yap

sosyalbelediyelerCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan’ın “iki ayyaş”sözüne sert tepki gösterdi. “Kim iki ayyaş? Açıkla! Açıklama namertsin!” diyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Türkiye’nin başına bela olmaya başladığını söyledi. 3. köprüye Alevilere soykırım yapan Yavuz Sultan Selim’in adının verilmesine de tepki gösteren Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın tarihte Kazıklı Voyvoda gibi utançla anılması için 3. köprüye Erdoğan’ın adını verilmesini istedi. Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyeleri“kahraman” olarak niteledi, “CHP’li belediyeler hayal satmıyor” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, İstanbul’daki, CHP’li belediyelerin projelerinin sergilendiği “Kentine Güvenen Kentler” adı verilen fuarın açılışında yaptığı konuşmada, CHP’li belediyelerin, bütün baskılara, baskınlara, soruşturmalara karşı başarılı olduğunu, yaşanabilir kentler yarattığını vurgulayarak, “Onlar birer kahraman. Bütün baskılara rağmen görevlerini yapıyorlar. Sabahın köründe tutuklamalar oluyor, en yakın çalışma arkadaşlarını tutuklamaya kalkıyorlar. Ama onlar her seferinde daha fazla çalışmamız gerekir diye yola koyuluyorlar” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının bir bölümü özetle şöyle: 

“CHP’Lİ BELEDİYELERDEN 1500 PROJE”

10 bin metrekarelik bir alanda Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin projelerini burada göreceksiniz. Bir yıl boyunca titizlikle çalışıldı 1500 proje üzerinde. 1500 projeden 500’ü sadece burada sergileniyor. Seçen arkadaşlara yürekten teşekkür ederim. Burada göreceksiniz Antalya Büyükşehir Belediyemizin elektrikli ulaşım aracını da göreceksiniz. Tümünü kendileri yapıyorlar tümünü elektrikli. Yakında Antalya’da hizmete girecek. Orayla da gurur duyuyoruz.

“CHP HAYAL SATMIYOR”

Fuarı gezince göreceksiniz ki, Cumhuriyet Halk Partisi hayal satmıyor. Ne söz vermişse hayata geçirmiş. Ne yapmışsa burada göreceksiniz. Hayal değil, tamamı gerçek. Tamamı Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin çalıştıkları kentlerde hayata geçirilmiş durumda ve çalışıyorlar. Cumhuriyet Halk Partili belediyeler, sosyal demokrat belediyeler her zaman Türkiye’de en önemli projelere ilk imzayı atan belediyelerdir. İlk metroyu Türkiye’de kim yaptı? Cumhuriyet Halk Partili belediyeler. İstanbul’da Nurettin Sözen, Ankara’da Murat Yalçın, İzmir’de Yüksel Çakmur. İlk metronun temelini attılar bunlar.

Türkiye’de ilk tercihli yol, metrobüs uygulaması bundan 40 yıl önce Ankara’da ve İstanbul’da uygulandı. Yapanlar yine Cumhuriyet Halk Partili belediyeler. 1992’de ilk kez kentlere doğalgazı getiren, 1992’de İstanbul’da Anadolu yakasında yine Cumhuriyet Halk Partili belediyeler. İlk kentsel dönüşüm projesini yapan, hayata geçiren, kimseyi kırmayan, kentin rantını kentliye veren yine ilk projeyi yapan Cumhuriyet Halk Partili belediyeler. Bizim arkadaşlarımız tarafından yapılıyor ve bizim arkadaşlarımız tarafından hayata geçiriliyor.

“AKP’Lİ BELEDİYELER METROYU BECEREMEDİ”

Şimdi AKP’li belediyeler diyorlar ki, metro bizi aşar diyorlar. Metro belediyeleri aşar, belediyeler metro yapamaz. Zaten yapamadılar, zaten beceremediler. Ankara’da yıllardır, İstanbul’da yıllardır bitirilemedi. Bizi aşar dediler, rezil olacaklar. Ulaştırma Bakanlığı dedi ki, siz bırakın bari ben bitireyim.

Ankara ve İstanbul metrosunu bakanlık yapıyor. 2013’te bizim boyumuzu aşıyor, bunu Ulaştırma Bakanlığı yapsın dediler. 1990’lı yıllarda Ankara’da metroyu mühendisliği, ihalesi, yapımı ve finansmanıyla gerçekleştiren Cumhuriyet Halk Partili belediyelerdir. 20 yıl evvel sosyal demokrat belediyelerin kendi bütçeleriyle, imkanlarıyla yaptığı metroyu 2013’te AKP’li belediyeler üstelik olağanüstü bütçelere sahip olmasına rağmen yapamıyorlar.

CHP’Lİ BAŞKANLAR KENDİNE DEĞİL KENTİNE ÇALIŞIYOR

Kaldı ki, CHP’li belediyeler yapıyorlar ama fiyatlar ilginç. İzmir kendi parasıyla yapıyor, kilometresini 56 milyon liraya. Ankara 100 milyon liraya, İstanbul 141 milyon liraya yapıyor. Neden bu fiyat farkları oluyor arkadaşlar? Neden? İlk sormamız gereken soru bu. Neden? Bedelini vatandaş ödüyor. İstanbullu ödüyor, Ankaralı ödüyor. İstanbullu ve Ankaralı AKP’li belediye başkanlarına sormayacak mı? İzmir 56 milyona yapıyor ey Ankara belediye başkanı sen nasıl 100’e yapıyorsun? Ey İstanbul sen nasıl 141’e yapıyorsun? “Utanmıyor musunuz siz” diye sorma hakkı var İstanbul ve Ankara’da oturan yurttaşların. Neden 56’ya yapıyoruz? Çünkü bizim belediye başkanlarımız kentine güvenen belediye başkanlarıdır. Kentlisine güvenen belediye başkanlarıdır. Kendisine değil, kentine çalışan belediye başkanlarıdır.

“ORMAN DÜŞMANI ERDOĞAN OLDUĞUNU ÖĞRENSİNLER”

İstanbul 3 büyük imparatorluğa başkentlik yapmış bir kent. Tarihiyle, kültürüyle, mimarisiyle dünyanın ender kentlerinden birisi. Peki bize emanet edilen bu kenti yeteri koruyabildik mi? Yolda gelirken gördüm. Şöyle bir ifade var. Boğazın yeni incisi 3. köprü yazıyor. 3. köprünün temelini attılar bugün. Biz açacağız ya yerel yönetim fuarını apar topar aynı saatlere denk getirip 3. köprünün temelini attılar. Ben buradan bir öneri getiriyorum değerli arkadaşlarım. Bu köprünün adını Recep Tayyip Erdoğan köprüsü koysunlar. Bunu kendisi de istiyor biliyorum. Bende onay veriyorum. 3. köprü
nün adı Recep Tayyip Erdoğan köprüsü olsun. Olsun ki, bugün, yarın hatta 100 yıl sonra o köprüyü gören herkes Kuzey Marmara’nın son orman alanını yok eden kişinin orman düşmanı olan kişinin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu öğrensinler diye.

“KAZIKLI VOYVODA GİBİ UTANÇ TARİHİNE KAYITLI OLSUN”

Bizim bebelerin bebekleri 50 yıl sonra köprüyü gördüklerinde şöyle düşünecekler. Bir zamanlar burası ormandı. Bu orman İstanbul’un nefes almasını sağlayan son yerdi. Bu ormanı Recep Tayyip Erdoğan diye birisi kesti diye düşünecekler. Bu köprünün adını Recep Tayyip Erdoğan köprüsü olsun dememin bir diğer nedeni de şu değerli arkadaşlarım. Tıpkı Kazıklı Voyvoda gibi Recep Tayyip Erdoğan’ın adı da bir utanç tarihine kayıtlı olsun diye.

Bugün İstanbul’un fethinin yıldönümü. İstanbul’u fetih eden Fatih Sultan Mehmet şöyle diyor; “Bir ağaç kesenin başını keserim”. Siz İstanbul’u 100 yıllık, binlerce yıllık ormanını talan ediyorsunuz. Bir ağaç değil, on ağaç değil, bin ağaç değil, binlerce ağacı kesiyorsunuz ve İstanbul’un akciğerlerini yok ediyorsunuz.

“DÜNYA KÜLTÜR MİRASINA KAZMA VURDULAR”

Dünya kültür mirasının ortasına bir kazma vurdular. Dediler ki, biz buradan bir tüp geçit yapacağız dediler. Uzmanları uyardı, yapmayın burası dünya kültür merkezinin odak noktası, bunu yaparsanız olay Türkiye’yi aşar, dünyaya mal olur, sorun çıkar dediler. Bütün uzmanlar uyardılar. Ama onlar dediler ki hayır biz buradan yapacağız dediler. Kısa bir mesafe 1 kilometre. 10 yıl geçti bitiremediler değerli arkadaşlar. 10 yıl geçti. 10 yıldır İngiltere ile Fransa arasında Manş tüneli yaptılar. Kısa sürede bitirdiler. Hala bunlar bir tüp geçidi bitirecekler. Bu saatten sonra bitirsen ne olur, bitirmesen ne olur. Zaten dünya sizinle dalga geçmeye başladı.

TAKSİM DİRENİŞÇİLERİNE KUTLAMA

Sultanahmet’te tarihi, Kuzey Marmara’da doğayı, Sulukule’de yoksulu, Taksim’de kültürü mahvettiler. Umarım İstanbullu bu vahşi yönetim anlayışını görür ve bir yere not eder. Taksim’de gezi parkına AVM yapmak ancak düşünemeyen insanların öngörüsüdür. Vatandaş Taksim bizimdir diyor, Taksim’e sahip çıkıyor, ranta sahip çıkanlar polis gücüyle onları oradan kovmak istiyor. Taksim’de gezi parkına sahip çıkan bütün İstanbullulara yürekten şükranlarımızı sunuyoruz.

Türkiye’miz çok güzel bir ülke. Bütün dünyaya ve bölgeye örnek bir ülkeyiz aslında. Hem çağdaş, hem Müslüman olunacağını bütün dünyaya gösteren tek örneğiz. Çevre halkı bize imrenerek bakıyor. Bizde Türkiye gibi olsak diyor. Bir güneş gibi parlıyoruz kendi çevremizde. Bu parlamanın nedeni bu iktidar değil arkadaşlar. Mustafa Kemal’in Türkiye’sidir.

“TÜRKİYE’NİN BAŞINA BELA OLDU”

(Açılış konuşmasından sonra Erdoğan’ın dün alkol yasaklarını savunurken söylediği “iki ayyaş” sözlerine ilişkin soru üzerine) Bu açıklamayı yapan kişinin ruh sağlığı yerinde değil. Ne demek ‘iki ayyaş yasa getirdi kabul edildi’ böyle bir şey söylenebilir mi? Bir parlamentere veya bu konuda teklif getirene, bilmiyoruz tabi kim olduğunu. Böyle bir ifade kullanılabilir mi? Ben ne diyordum,“Recep Tayyip Erdoğan demokrat değil, diktatördür”diye. Şimdi kendisine çağrı yapıyorum, o iki ayyaş kim? Çıkıp açıklamazsan namertsin sen! 

İnsanları, geçmişi karalamasın. Geçmişi karalayarak Türkiye geleceğe umutla bakamaz. Başbakanın önce bunu bilmesi lazım. Densizlik yaptı. Ne söylediğini, ne konuştuğunu bilmiyor. Türkiye’nin başına bela olmaya başladı. 52 insan hayatını kaybetti Reyhanlı’da, sorumluluğu almıyor üstüne. Uygar bir ülkede olsaydı bir saat bile koltukta oturamazdı. O koltuktan ayrılması lazım. Oradan ayrılacak ki; Türkiye huzura kavuşsun. Hatay’ı kan gölüne çevirdi. Türkiye’yi kan gölüne çevirecek bu gidişle. Bu bir bölücüdür, tarihiyle barışık değildir.