Son Dakika Haberler

DAVOS’UN ARDINDAN TENT ALMANYA’DA TANITILDI

DAVOS’UN ARDINDAN TENT ALMANYA’DA TANITILDI
Okunma : 114 views Yorum Yap

Hamdi Ulukaya in Hamburg
Dünya Ekonomi Forumu kapsamındaki konuşmasında mültecilere sağlanması gereken entegrasyon süreci ile ilgili çeşitli mesajlar veren CHOBANI KURUCUSU VE CEO’SU HAMDİ ULUKAYA, Davos’un ardından Almanya’da ki mültecileri ziyaret etti. Ulukaya, ayrıca Tent’in tanıtımını Almanya’da da sürdürdü. Konuşma ve temaslarında Türkiye örneğine dikkat çeken Hamdi Ulukaya’dan çarpıcı açıklamalar geldi.
Ulukaya: “Türkiye örneğine bakmak lazım. Mülteci konusunda Türkiye çok başarılı bir iş yapıyor. Katıldığım toplantılarda kimse bu konuda henüz konuşmadı. Türkiye’ye toplam 2.2 milyon mülteci geldi. Kısa bir süre önce ise bir mülteci olarak çalışabilmeye izin veren bir yasa geçti. Mültecilerin sadece küçük bir kısmı kamplarda kalıyor, kalan büyük çoğunluğu ise toplumla iç içe yaşıyor. Çocukları okula gidiyor. Bununla ilgili de bir yasa kabul edildi. Mülteci çocuklarının üniversiteye kabul olma şartları Türk öğrencilere göre daha kolay bir hale getirildi. Hastanelere gitmeleri de daha kolay artık çünkü Türk vatandaşları bunun için bir ücret ödüyor fakat mültecilerden böyle bir ödeme istenmiyor.” dedi.
Ayrıca Ulukaya, “Tarihten örneklere bakmak yerine, Ürdün’de, Türkiye’de ya da Lübnan’da bugün neler olduğuna dikkat etmememiz biraz şaşırtıcı. Bu ülkelerde yaşayanlar aralarına katılan birçok insanı kabul ediyorlar. Sakinlerinin yüzde 50’si sığınmacılardan oluşan şehirler var. Yüzde 50! Bu, iş imkanlarının paylaşıldığı, hastanelerin daha dolu olduğu anlamına geliyor fakat yine de hükümetler bu konuda akıllı bir yol izliyorlar… Çünkü bu insanların izole edilmesi daha büyük sorunlarla baş edilmesini gerektirecek diye düşünüyorlar: ‘Bu sorunu kendi başımıza değil, toplumla beraber çözmek istiyoruz’ diyorlar” diye ekledi.
Hamdi Ulukaya sözlerine “Bu ülkeleri izlemenin ilginç olduğunu ve onlardan çok şeyler öğrenilebileceğini düşünüyorum. Ben de izliyorum ve Türkiye’nin bu konuda gerçekten iyi bir iş başardığını düşünüyorum.” diye son verdi.