Son Dakika Haberler

Ders kitaplarından Atatürk ve Cumhuriyet Tarihi yok ediliyor.

Ders kitaplarından Atatürk ve Cumhuriyet Tarihi yok ediliyor.
Okunma : 120 views Yorum Yap

AtaurkYeni eğitim yılında ders kitaplarında operasyon devam ediyor, heryıl düzenli olarak kitaplardan Cumhuriyet Devrimlerinin yok edildiği, Atatürk ve Cumhuriyet tarihinin üok kısa bir şekilde kitaplarda yer aldığı görülmekte ve siztemli bir şekilde Cunhuriyet vie Atatürk unutturulmaya çalışılmaktadır.
Odatv’nin haberine göre Eğitim iş Genel Başkanı Veli Demir yapmış olduğu açıklamada yayınevlerinin bilinçli olarak kurallara uymadığını belirtti.
Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, 2013-2014 eğitim öğretim yılında okutulacak ders kitapları ile öğretmen kılavuz kitaplarının bir kısmının okullara teslim edildiğini, ancak bu kitapların hazırlanmasında bazı yayınevleri tarafından yönetmeliğe uyulmadığı, İstiklal Marşı, Öğrenci Andı ve Atatürk posterine bilinçli olarak yer verilmediğini iddia etti
Demir yaptığı yazılı açıklamada, ders kitaplarının hazırlanması ile ilgili olarak MEB Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği’nin 8. maddesinin ç bendi 8 numaralı kısmında “ilköğretimin 1, 2 ve 3 üncü sınıflarına ait kitaplarda, yaprağın ön yüzünde Türk Bayrağı ile birlikte İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtası; yaprağın arka yüzünde Öğrenci Andı; üçüncü yaprağın ön yüzünde Atatürk resmi ve resmin alt kısmında Mustafa Kemal Atatürk yazısı bulunur” ibaresi yer aldığını belirtti.
İSTİKLAL MARŞI, ÖĞRENCİ ANDI VE ATATÜRK POSTERİ YOK
Teslim alınan kitaplardan, Zambak Yayınları’nca basımı yapılan ilkokul 1. Sınıf Türkçe Öğretmen Kılavuz Kitabı’nda İstiklal Marşı, Öğrenci Andı ve Atatürk posteri bulunmadığını ifade eden Demir, “Daha önce Milli Eğitim Teşkilatını düzenleyen mevzuattan Atatürk’ü tamamen silen, ulusal bayramların kutlanmasına yasak getiren, ders kitaplarından Atatürk İlke ve İnkılâpları’na uygunluk koşulunu kaldıran MEB’in, Atatürk karşıtlığı kontrolden çıkmış bulunuyor. AKP’nin geçmiş dönem politikalarının devamı olan bu uygulama, siyasi iktidarın Türk ulusuna Atatürk’ü unutturarak, ulusal kimliği yok etme amacının bir parçasıdır” dedi.
Söz konusu Zambak Yayınları Cemaat’e yakınlığıyla bilinen bir yayınevi.
Demir açıklamanın sonunda şunları söyledi:
“Yandaş basımevleri tarafından yönetmeliğe aykırı bir şekilde, Atatürk ve ulusal değerler yok sayılarak basılan ve okullara gönderilen bu kitaplar acilen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geri çekilmeli ve adı geçen basımevi hakkında gereken yasal işlemler yapılmalıdır.
On binlerce yurtsever öğretmenin ve eğitim çalışanlarının güç verdiği, her geçen gün katlanarak büyüyen Eğitim-İş, Atatürk’ün manevi şahsiyetiyle ilgili olarak gösterdiği özel hassasiyetle, üzerine düşen sorumlulukların gereğini, sarsılmaz bir kararlılıkla yerine getirmeye devam edecektir.”