Son Dakika Haberler

Didem ENGİN, GAZETECİNİN KALEMİ EMİR DİNLEMEZ!

Didem ENGİN, GAZETECİNİN KALEMİ EMİR DİNLEMEZ!
Okunma : 53 views Yorum Yap

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde bugün başlayan Cumhuriyet Gazetesi davasının ilk duruşmasına katılan ve 24 Temmuz Basın Bayramı sebebiyle bir basın açıklaması yapan CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, AKP’nin 15 yıllık tek başına iktidarında basın özgürlüğünü yok ettiğini belirterek “Ne yazık ki AKP ortada ne özgür basın bıraktı, ne bayramını kutlayabilecek basın emekçisi. Ancak bu karanlık günler de sona erecek ve ülkemiz hak ettiği gerçek demokrasiye kavuşacak” dedi.

SON 1 YILDA OHAL REJİMİNDEN EN BÜYÜK ZARARI DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İLE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ALDI

2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye’nin, 2016 yılına göre 4 sıra daha gerileyerek 180 ülke arasında 155’inci sırada yer aldığını hatırlatan Didem ENGİN, “Ülkemiz son 12 yılda 56 basamak birden düşüş yaşayarak tüm dünya tarafından ‘gazetecilik yapmanın zor olduğu ülkeler’den birisi olarak anılır oldu. Özellikle son 1 yılda OHAL rejiminden en büyük zararı düşünce ve ifade özgürlüğü ile basın özgürlüğü aldı. AKP hoşuna gitmeyen muhalif sesleri susturmak için OHAL’in tüm imkanlarına sıkı sıkı sarıldı” diye konuştu.

GAZETECİNİN KALEMİ EMİR DİNLEMEZ!

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde bugün başlayan Cumhuriyet Gazetesi davasının 9 ay sonra gerçekleşebilen ilk duruşmasına da katılan Didem ENGİN, “Tam da Basın Bayramı’nda gerçekleşen bu ilk duruşma OHAL hukuku altında yapılıyor. Ancak gazetecinin kalemi emir dinlemez. Gerçek basın emekçisi, kalemini iktidar yandaşlığı için değil yalnızca halka gerçekleri duyurmak için oynatır. Tüm gazetecilerin bir an evvel özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum.” dedi.