Son Dakika Haberler

Doğa Koleji öğrencileri, TIMSS sınavında

Doğa Koleji öğrencileri, TIMSS sınavında
Okunma : 135 views Yorum Yap

imageMatematik – Fen öğrenme ve kazanım yeterliliklerini değerlendiren uluslararası bir ölçme ve değerlendirme yöntemi olan Uluslararası TIMSS Matematik ve Fen Yeterlilikleri Programı Türkiye’de ilk kez Doğa Koleji’nde uygulanıyor.
 
ABD Eğitim Bakanlığı, İngiltere Eğitim Araştırma Kuruluşu, Boston Koleji ve katılımcı ülkeler tarafından desteklenen ve 67 Ülkede uygulanan programın sınavı, 09 Mart 2013 tarihinde isteyen tüm Doğa Koleji öğrencilerinin (4, 5, 6 ve 7. Sınıf) katılımıyla gerçekleştirilecek.
 
Merkezi Hollanda’da bulunan Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu IEA’nın [International Association for the Evaluation of Educational Achievement] dört yıllık aralıklarla düzenlediği bir tarama araştırması olan TIMSS (Uluslararası Matematik ve Fen Araştırması), ilk olarak 1993 – 1994 yıllarında Matematik ve Fen bilgisini, becerisini ölçmek amacıyla yapıldı.
 
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan aldığı izinle bu uygulamayı gerçekleştiren Doğa Koleji, öğrencilerinin global vatandaş olma niteliklerini gözlemlemesini ve kendi yeterliliklerinin dünya ölçeğindeki karşılığını görmelerini sağlamayı hedefliyor. Bu arada, sınava katılan Doğa Koleji öğrencileri, TIMSS’in uluslararası değerlendirme kriterlerine göre Matematik ve Fen derslerindeki öğrenme, kazanım ve yeterlilik düzeylerini görebilecek, bununla ilgili kendisine özel olarak hazırlanmış raporu bu konuda uzman eğitimcilerle birlikte değerlendirme yapabilecek.