Son Dakika Haberler

Dr. Cengiz ALP, “İstanbul Olmazsa Olmaz” (2)

Dr. Cengiz ALP, “İstanbul Olmazsa Olmaz” (2)
Okunma : 144 views Yorum Yap

Dr. Cengiz ALP ile İstanbul ve Sarıyer’i konuşmaya devam ediyoruz,

ST. İstanbul da şuan en büyük sorun ne?

Seçimlere kısa bir süre kala çalışma yapmak doğru değil. İstanbul’un sorunları için şimdiden çözüm üretmek lazım. Projeler yapılması lazım. Bugün İstanbul’un en büyük sorunu ulaşım sorunudur.

Beykoz dan karşıya geçmez isteseniz boğaz bomboş, sadece takalarla geçebiliyorsunuz, AKP yapısı deniz ulaşımını  İstanbul için kullanamıyor, bunun için bizler daha iyi projeler üretmemiz lazım.Boğaz trafiği dediğimiz deniz ulaşımını kullanamamaktır. Bir türlü somutlaştıramadılar.

 CHP olarak biz üçüncü köprüye ihtiyaç bırakmadan somut çözümler bulması lazım, bunun için kafamızı yormamız lazım. Boğazda Marmaray tüp geçit açılınca rahatlayacaktır. denizden de bunu rahat kullanımını düşünülmesi lazım.

ST. Sarıyer için neler düşünüyorsunuz. Semt evleri yapıldı İhtiyar evleri yapıldı. Lakin hastane sorunumuz var. Çevre sağlık küçük bir bürodan ibaret, Sarıyer de Hastane yapılacak Çayırbaşı Tekel projesi var, temel atılacak, Seçimleri bekliyoruz.

Sarıyer’deki eksiklik bence trafik sorunundan dolayı ambulansların dahi yetişmesinde sorun çıkıyor, eskiden çok daha fazla idi, Küçük ilçelere büyük hastane fikri pek doğru değil. Bunu Avrupa da tartışılıyor, Depo hastaneler şeklinde hastaneler yapmak pek doğru değil, bunu şehrin dışında yapıp transferlerle gerekli olanları ulaştırmak lazım, Şehir içinde daha çok acil ilkyardım hizmetlerini özellikle trafiği yoğun olan ilçelerde bunu yapmak lazım.

Bu bir sağlık politikası, sağlık politikasında AKP büyük mesafeler aldı, bunun hakkını vermemiz lazım, vatandaşın sağlığa erişimi kolay, hiç para vermeden çıkabiliyor ve her yere gidebiliyorlar, bunu doğru söylemek lazım.  Sadece sistemde eksiklikler var devlet olarak bunu tamamlamak lazım, bizler CHP olarak bu sistemdeki eksiklikleri doldurmamız lazım, sisteme bütünü ile karşı çıkmak doğru bir şey değil. Bu baştan söyliyeyim. Körü körüne politika yapılmasını doğru bulmuyorum.

Bazı CHP ilçelerinde bu söyleniyor, uyarıyorum. Ben SSK da çalıştım, tahliler, müracatlar, kuyruklar, bire bir içinde çalışarak yaşadığım için biliyorum, bakınız şimdi nasıl,  eskiden vatandaş eczane arardı. Şimdi her eczaneden ilaç alabiliyorsunuz.

Yeni proje için çalışmak gerekir, bununda uzmanları ile dünya deneyimleri ile yani dünyada çalışan sistemlerle karşılaştırmak lazım. Çok pahalı bir proje değildir.

ST, Sarıyer nasıl bir ilçe. 22 tane Büyükelçilikler var. Sarıyer bu özelliğini kullanamıyor. Biz bu imkanı ilçe olarak kullanabiliyormuyuz.

Sarıyer Türkiye’nin elit kesimlerinin oturduğu bir yer.  En elit ilk yüz ailesinin çoğunluğunun oturduğu bir yer, ikametlerinin burada olduğunu düşünüyorum. Bu Sarıyer için bir avantaj, Sarıyer Dünya kenti olamaya eğilimi çok yatkın, Yerel belediyeye bunun sorumluklarını yüklemek haksızlık olur. İstanbul Anakentten engellemeleri var, Yinede iyi ilişkilerle Sarıyer bir dünya kenti olabilecek konum da ve kapasiteye sahip, çok elitle orta kesimin yaşadığı bir gurup var. Diğer ilçeler gibi Kağıthane veya Esenler’in gecekondusu ile karşılaştırmayın, 1960 dan sonraki Karadeniz kesiminin gelmesi ile beraber balıkçılık  sektöründeki gelişme ile birlikte orta kesimin yaşadığı bir yer, yeni yerleşimlerin çok olduğu bir ilçe, site ve villa yaşamının yoğun olduğu bir yer, Böyle sınıfsal bir katılım oldu için bu dönüşümün çabuk olacağını düşünüyorum,

Sarıyer’i tarih etmek lazım, Sarıyer nasıl bir ilçe olmalıdır. Vizyon ve Strateji ilğili, bunu gerekleştirmezsen olmaz, Sarıyer de birçok büyük üniversiteler var, Sarıyer Turistik, Üniversitelerin olduğu Kültür Şehri olmalıdır.

Modern bir Kültür merkezi olması lazım, Ve İstanbul da ve dünya da yapılacak çalışma ile insanları buraya çekmemiz lazım, zor bir çalışma değil, Üniversitelerden yeterli düzeyde yararlanamıyoruz, hatta hiç yararlanamıyoruz diyebiliriz. Üniversiteler kendi içlerinde yaşıyor, oysa Sarıyer’in sorunlarında çözüm olarak kullanabiliriz. Üniversitelerdeki öğretim kadrolarını kullanabiliriz. Üniversite gençliğini kullanabiliriz, her türlü kullanabiliriz, Bunun içinde bir Strateji belirlemeniz lazım,

ST, Eskişehir ‘i örnek gösterebilirmiyiz. Tüm Üniversitelerin öğretim kadroları projeler içerisinde hizmet için yarışıyorlar.

Eskişehir’e gittim. Üniversite şehri aynı zaman da. rehber Eskişehir’i anlatıyor, başka bir yere geldiğinizi sanıyorsunuz, istekli çalışma ve ekip işi olduğunu kabul etmeniz lazım, Bu tamamen yetişmiş ve eğitilmiş insan gücü ile yapılacak işler, Turizm sektörü Türkiye de çok gelişti,alt yapı var. maddi kaynak var, olabilecek işler bunların hayal değil, hepsi gerçekçi, finansı ve kadroları ile hazırlanırsa bir yıl öncesinden Sarıyer de inanılmaz çok kalıcı, İstanbul açısından örnek bir belediyenin olabileceğini düşünüyorum,

ST.  STK lar Hükümet kurabiliyorlar, seçimleri etkileyebiliyorlar, Dünyayı yönetiyorlar, Sarıyer de STK lar neden etkin değil.

STK’ ların etkin olamaması veya az olması yöneticileri ile ilgili, yapılan dialoğun eksikliğinden olduğunu düşünüyorum, bu yetenekli kadroların meselesi, STK ları yönetmek ekip işi lakin dialog kanalarını açmanız lazım, STK lara inandırıcı koordineyle gittiğiniz zaman sivil toplum yanınıza gelecektir. Buda rant ilişkilerinin dışında  oluşabilecek rantın topluma aktaracak bir çözüm bulunması lazım, STK yöneticileri çekinmeyecek korkmayacak, benim yerimi alıyorlar dememeli, benden daha iyi düşünenler var diyerek inanların çalışması için alan açmaları gerekir, maalesef bizim yöneticilik anlayışımızda yok, biraz kıskançlık biraz, yerini kaybetme korkusu, özgüven eksikliği, kompleksler den dolayı bunu yapamıyoruz, Sarıyer için değil genel anlamda söylüyorum, Sivil tolum kuruluşlarını korkmaması lazım,  açık açık tartışmak ve zengin bir kültür yapısında çok renklilikte özgün fikirlerin çıkacağını düşünüyorum. STK lar Sarıyer ilçe yönetimine katkı vermeleri lazım.

ST, Sarıyerde nüfus artışı seçimlere nasıl yansıyacak.

Sarıyer’deki yerleşim biraz daha kentli yerleşime kaydığını düşünüyorum, Sosyal Demokratlar için bir avantaj alacaktır, gecekondu bölgeleri anlamında daha katılımcı bir seçmen olacak, bu bölgelerin dışına çıkıldığı zaman  insanların Sosyal Demokratlara daha çok oy verdiğini görüyoruz, sitelerden çıkan oylar bunun en büyük kanıtı, Kadıköy, Beşiktaş,Şişli bölgesi  karşıda diğer ilçelerde böyle Sarıyer de iyi bir iletişim kurulup eğer belediyemiz  bir gün içinde parti örgütü ile birlikte, STK larla beraber bu yerlere gider ve taleplerini karşılarsa en azından  önemsediğini hissettirirse bunun bize artı olarak yansıyacağını düşünüyorum,

ST. 2 B Sarıyer için artı mı?

2 B yasasının artı olarak yansıyacağını düşünmüyorum, olumlu elerde olumluya dönüşecekken, rant ve büyük şirketlere yüksek katlı binalara dönüşebilme endişem var.  Köylünün elindeki küçük arsalardan bahsetmiyorum, asıl büyük arazilerin büyük ölçekli sermaye guruplarının ellerine geçip rant amaçlı kullanılması beni rahatsız eder, Hukuki anlamda vicdani anlamda karşılığını vermiş kişilerin parasını kullanmasında bir sakınca görmüyorum.

ST. Derbent Kentsel dönüşüm bölgesi.

Derbent’in  kentsel dönüşümüne ikna süreti ile devam edilmesi lazım, Derbent ve diğer yerlerde yaşayanların kentsel dönüşüm için büyük bir sıkıntıları olduğunu düşünmüyorum, Baltalimanında çok rahatsız olmadıklarını  konuşmalarından ve görüşmelerimden anlıyorum, hepsi ev sahibi oldular ve başka yerlerde çok daha iyi şartlarda yaşıyorlar, Bu daha iyi yapılabilir, Sosyal Demokrat ellerde kentsel dönüşümün insani boyutunun, insanları yaşadığı yerlerden koparmadan ikna ederek, herkesi ikna etmek mümkün değil ama % 80,90 memnun ederek yapılabilir, kentsel dönüşüm modern uygulamadır, çağdaş uygulamadır, sosyal demokrat uygulamadır, bizler gecekonduculuğu teşvik edemeyiz,bir dönem oldu ama bunun bedelini 20 sene iktidardan uzaklaşarak ödedik, akıllı bir şekilde ikna boyutunu ihmal etmeden vatandaşları mağdur etmeden çözülmesi gerekir.

Sarıyer Times