Son Dakika Haberler

DÜNYA EMEKÇİ KADINLARI HAYKIRDI ” BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ”

DÜNYA EMEKÇİ KADINLARI  HAYKIRDI ” BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ”
Okunma : 156 views Yorum Yap

8 Mart Dünya Kadınlar Günü İstiklal caddesinde on binlerce kadın tarafından kutlandı, Birlikte Güçlüyüz sloganları ile yürüyüş gerçekleştirdiler.

Aralarında çeşitli kadın dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarının olduğu yaklaşık 7 bin kadın, saat 19.00’da Fransız Konsolosluğu önünde toplandı. Ellerinde pankart ve dövizler taşıyan kadınlar, sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Bu yıl 16’ıncısı yapılan gece yürüyüşüne, HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yeter Büyükdurmuş, CHP il ve İlçe kadın kolları ve şarkıcı Kalben’in de olduğu siyasetçiler ve sanatçılar da destek verdi.

“KADINLARIN HAYATLARINA TECAVÜZ EDİLMESİNE ‘HAYIR’ DİYEBİLDİKLERERİ BİR DÜNYA DÜŞÜNDEYİM”

Yürüyüşe destek veren Kalben, “Bütün kadınların erkeklerle eşit olduğu, siyasal, kültürel, sosyal ve ekonomik bağlamda özgürlüklerini ellerine alabildikleri, kanatlarıyla kanatlanıp, uçabildikleri ve artık tecavüze, ırzlarına geçilmesine ve hayatlarına tecavüz edilmesine ‘hayır’ diyebildikleri bir dünya, ülke düşündeyim. Bunca kadın da onun düşünde. Onun için buradayız.” dedi.

CHP’li kadınlardan yürüyüştekilere karanfil

CHP’nin İstiklal Caddesi’ndeki Beyoğlu İlçe Başkanlığı’ndan yürüyüşte kadınların üzerinden karanfil atıldı.

“KADINLAR HEP DİRENDİLER, HAYATLARINA SAHİP ÇIKTILAR”

Yağan yağmura aldırış etmeden devam eden yürüyüş Tünel Meydanı’na kadar devam etti. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı yürüyüşün sonunda Tünel Meydanı’nda Arapça, Kürtçe ve Türkçe basın açıklaması okundu.