Son Dakika Haberler

Dünya noterleri İstanbul’da buluşuyor!

Dünya noterleri İstanbul’da buluşuyor!
Okunma : 112 views Yorum Yap

Noterİstanbul, dünyanın 86 ülkesinden 200’ü aşkın noteri ağırlamaya hazırlanıyor. Uluslararası Noterler Birliğinin Kurumsal Toplantıları, Türkiye Noterler Birliği (TNB) ev sahipliğinde 15-18 Mayıs 2015 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Türkiye Noterler Birliği (TNB), dünyanın 86 farklı ülkesinden noterleri ve temsilcilerini İstanbul’da bir araya getiriyor. Geçtiğimiz yıl Macaristan’ın Budapeşte kentinde düzenlenen Uluslararası Noterler Birliğinin 2014-2016 Yasama Dönemi Komisyonları, Çalışma Grupları, Yönetim Komitesi ve Genel Konsey Toplantıları, 15-18 Mayıs 2015 tarihlerinde ise İstanbul The Marmara Otel Taksim’de gerçekleşecek. Uluslararası Noterler Birliği (UINL) Başkanı Daniel Sedar Senghor ve Avrupa Birliği Noterler Konseyi (CNUE) Başkanı Jean Terrade’nin de katılacağı kongreye 86 ülkeden 200’ü aşkın noterin gelmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği Noterler Konseyi Genel Kurul Toplantısı’nın ardından Uluslararası Noterler Birliği’nin kurumsal toplantılarına ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Türkiye Noterler Birliği (TNB) Başkanı Yunus Tutar, “Tüm dünyadan ulusal noterler birliklerini ve temsilcilerini ağırlamak bizler için büyük gurur. Noterler, Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde gayrimenkullere ilişkin tüm hukuki sözleşmelerde -alım-satıma ilişkin sözleşmeler dahil-, çekişmesiz yargı işlemlerinin çözümünde etkin rol oynuyor, evlilik ve mal rejimi sözleşmeleri, , vasiyetname ve miras sözleşmeleri, şirket kuruluşu ve hisse devir işlemleri ve sözleşmeler gibi işlem ve belgelere resmiyet kazandırıyor, yani kısacası icra kuvvetine sahip resmi senetleri düzenliyor. Türkiye’de de noterlik kurumunun gelişmesi ve ülkemize daha büyük katkılar sağlaması için çalışıyoruz. Bu tip büyük organizasyonları İstanbul’da gerçekleştirmek de bu çalışmalarımızın bizlere mutluluk veren büyük birer parçası oluyor” dedi.

Avrupa Birliği Noterler Konseyi de İstanbul’da gerçekleşti

Bu yıl Uluslararası Noterler Birliği’nin kurumsal toplantılarına ev sahipliği yapan İstanbul, 2013 yılında ise Avrupa Birliği Noterler Konseyi (CNUE) Genel Kurul Toplantısı’nın adresi olmuştu. Avrupa Birliği yapılanması dahilinde üye devletlerin kurumsal noterlik örgütleriyle işbirliği içinde çalışan Avrupa Birliği Noterler Konseyi (CNUE), üyesi olan 22 ülkenin ulusal noterler birliği başkanları ile üyelerini İstanbul’da bir araya getirmişti. CNUE, İstanbul’da gerçekleştirdiği Genel Kurul ile ilk defa bir üye ülke dışında toplanmış oldu.