Son Dakika Haberler

‘Dünyanın Âkil İnsanı’ Ali Mazrui

‘Dünyanın Âkil İnsanı’ Ali Mazrui
Okunma : 160 views Yorum Yap

A_Mazrui1Yaşayan en başarılı 100 halk entelektüeli arasında gösterilen Ali Mazrui, İstanbul Şehir Üniversitesi’nde verdiği konferansta Türkiye’de yaşanan çözüm süreci için “Barış ortamının sağlanabilmesi için, temel adım gücün ortak paylaşımı olmalıdır. Âkil İnsanlar platformunun faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

 

British Journal ve PROSPECT (Londra) tarafından yaşayan en başarılı 100 halk entelektüeli arasında gösterilen Ali A. Mazrui, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin artık bir klasik haline gelen “ŞEHİR Konuşmaları’nın” konuğuydu. Konferansta İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Ademoğlu başta olmak üzere çok sayıda öğretim üyesi, Türkiye ve Batı Afrika Gençlik Köprüsü katılımcıları ve çok sayıda öğrenci hazır bulundu. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü davetiyle Âkil İnsanlar Konferans Serisi kapsamında Türkiye’de çeşitli etkinliklere katılan Mazrui “Küresel Politikalarda Adalet Arayışı ve Türkiye Afrika Ortaklığı” başlığıyla İstanbul Şehir Üniversitesi’nde verdiği konferansta, dünya ve Türkiye gündemine dair çarpıcı tespitlerde bulundu. Osmanlı İmparatorluğu’nun Afrika’da bulunduğu sürede sömürgeci davranmayarak; dilini, dinini dayatmadan hüküm sürdüğünü; ancak Cumhuriyet döneminde ilişkilerin koptuğunu ve Türkiye-Afrika ilişkilerinin günümüzde yeniden kurulmaya başladığını ifade eden Mazrui, “Çin Afrika’nın yeraltı kaynaklarıyla ilgileniyor ve sömürgecilikle ilgili kötü anıları olan Afrikalılar bu durumdan rahatsız. Ancak Türkiye Osmanlı yaklaşımıyla Afrika’da ilişkilerini geliştirebilir. Türkiye kültürel gücüne, yani ‘Soft Power’a biraz daha ağırlık vermeli” dedi.
 
Mazrui’den Âkil İnsanlar’a destek
Türkiye’de yaşanan çözüm süreci kapsamında Âkil İnsanlar platformunun “iç akıl” olarak faydalı olacağına inandığını belirten Mazrui kendisinin Türkiye’de bulunma sebebinde olduğu gibi “dış akıl”dan faydalanmanın da etkili olacağını ve dünyada benzer sorunlara üretilen çözümlerin de yine bu konuda incelenmesi gerektiğini söyledi. Savaşın hiçbir soruna çözüm getirmediğini ABD iç şavaşı ve yakın zamanda Afrika’da yaşanan savaşlardan örnekler vererek aktaran Mazrui, çözüm sürecinin barışla geldiğinin altını çizerek, “Barış ortamının devamı için de gücün ortak paylaşımı temeldir” dedi.
 
Fikirleriyle liderlere yön veren bir akademisyen
Ali A. Mazrui, 50 yıllık akademik hayatında 30’dan fazla kitap ve yüzlerce makale yayınladı. BBC’de yayınlanan ve en çok bilinen eseri Afrikalılar: Üçlü Miras belgesel serisiyle; Afrika’nın İslami, yerli ve batılı geleneklerine, sömürgeciliğin etkilerini atlamadan eleştirel bir tonda yaklaştı. Bugün hala Afrika politikaları, etnik kimlik, ötekileştirme, uluslararası politik kültür, politik İslam, diaspora gibi konularda referansına başvurulan en önemli akademisyenlerden biri olarak gösterilmektedir. Afrika devlet başkanlarının görüş aldığı akademisyen, Nelson Mandela, Malcolm X, Luis Farkhan, ve Muhammed Ali gibi siyasi ve toplumsal anlamda önemli kişilerle yakınlığıyla tanınıyor. Mazrui’nin dünya üniversitelerinde de önemli katkıları bulunuyor. New York Binghamton Üniversitesi’nde Albert Schweitzer Pforesörü, Küresel Kültürel Çalışmalar Enstitüsü Direktörü, aynı üniversitenin Siyasi Bilimler, Afrika Çalışmaları, Felsefe Yorumlama ve Kültür Bölümü’nde profesörü unvanlarına sahiptir. Aynı zamanda Kenya, Jomo Kenyatta Üniversitesi Rektörü, Nijerya Jos Üniversitesi; Fahri Albert Luthuli Profesörü ve New York Cornell Üniversitesi Afrika Çalışmaları Kıdemli Profesörü ve Fahri Andrew D. White Profesörü olarak görev yapmaktadır.