Son Dakika Haberler

Dünya'nın egemen güçleri Suriye'ye Saldırı hazırlığında

Dünya'nın egemen güçleri Suriye'ye Saldırı hazırlığında
Okunma : 155 views Yorum Yap

page_suriye_savasSuriye’de kimin kullandığı belli olmayan kimyasal silah kullanılması dolayısıyle ABD,İngiltere ve Fransa dan oluşan Faşist koalisyon savaş hazırlığına başladı.

Irak’ta, Libya’da olduğu gibi mazeret ürteterek savaş çıgıtkanlığı yapan ve savaş çıkarmak için olanaklar hazırlayan Dünyanin egemen güçleri Suriye’yi ablukaya alıyor.

İngiltere, Fransa ve ABD’den oluşan koalisyonun Suriye’ye saldırıya hazırlandığı belirtiliyor.

Independent‘ın haberine göre, İngiltere Başbakanı David Cameron ile ABD Başkanı Barack Obama 40 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptılar ve Suriye’de ordunun ve rejimin kritik noktalarına füze saldırısı düzenlemeyi konuştular. Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile de görüştü.

Bir açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, “21. yüzyılda, kimyasal silahların herhangi bir ceza olmadan kullanılacağına ve bunun bir sonucu olmayacağına yönelik düşünceye izin vermemeliyiz” dedi. Başka bir dışişleri kaynağı da bu tip bir saldırının “ciddi” olacağını vurguladı.

İngiltere, askeri olarak bir saldırıya nasıl katılacağını henüz belirleyemezken, politik destek konusunda “net” olduğunu söylüyor.

BM kararı önemsizleştiriliyor
BBC Radio’ya konuşan William Hague, Suriye’ye yönelik bir müdahalenin Birleşmiş Milletler kararını beklemeden yapılıp yapılamayacağına ilişkin bir soruya ise “yapılabilir” cevabını verdi.

Bu sözlerle benzer zamanlarda İngiltere deniz kuvvetlerine bağlı gemiler pozisyonlarını Suriye’ye müdahale edebilecek şekilde değiştirmeye başladılar.