Son Dakika Haberler

DUVARDAKİ İKİ RESİM….

DUVARDAKİ İKİ RESİM….
Okunma : 76 views Yorum Yap

Realite le yüzleşme.

Kendimizi oldurmak, geliştirmek; kişisel malzememizi gözden geçirmek, benliğimizi bütünlemek, yaşamımızı yenilemek, varoluşumuzu anlamlı kılabilmek için, gereken durumlarda kendimizle, gerçeklerle ve hayatla “yüzleşebilmek” gereklidir, ( Murathan Mungan)

****

Gün ağırmadan önce..

Dünün hesapları henüz taş iskele’ye, poyraz rüzgarları eşliğinde vurmadan. Sonraki hava değişimi lodosa çevirmeden az önceki zaman içinde, Rüzgara karşı gelmek biraz cesaret işi. 

****

Sakin bekleyiş.

Sessiz, duru, natürmort durum işte. Meyvalar, Çiçekler, çevredeki ölü ve yaşayan hayvanlar yaşamını inceleyen bir bilim içinde hepsi filozof olmuş insanlar…

***

Gün öğlen üzerinde ise..

Natürmort, geleneksel kodlarla düşününecek olursak; farklı teknik ve üslupla özelliklerle yapılmış olsalar bile masadaki çiçek, Taş iskeleden av, yan masadan yiyecek, Karaköy börekçisinden alınmış börekler gibi “yiyemediğin resim gibi görülür” birbiriyle mantıksal uyum içindeki nesnelerden oluşan düzenlemelerin sanatsal betimlemesini icra etsenizde, doğru olan budur,  

Natürmort’un tarihsel geçmişine kısaca açken bakamazsın, günümüz yaşam içinde, çağdaş yaklaşımlar, davranışlar içinde nasıl ele alındığı üzerinde duruma bakmak gerekir kansındayım.

****

Gün akşam ezanında farklı yorumlanabilir. 

Başlangıçta natürmort; cansız duvara asılan bir resim, duvara asılı bir tabloyu süsleyen ödül törenindeki bir resim, hemde baş köşede,  kurgusal olarak baktığımda ise, birbiriyle mantıksal uyum içerisindeki resimleri, yani nesneleri  ele alırken, günümüzde hareketli, canlı bir ilişkili perçinlemektedir aslında, yani doğayı, doğal olanıda da kapsamaktadır. 

Lakin realite farklıdır.. 

Resimdeki şahıslar bugün reel hayatta ayrı düşmüştür.. İki natürmort resmin bir birine bakışında farklı yorumlar olması realizmdir. 

Duvardaki İki resmin bugün ne dediğini duyar gibiyim..

****

Gün yatsı zamanı ve sonrası…

Duvardaki iki resim. Natürmort nesneleri, birbiriyle uyumsuz, bazen bir kavram altında da birleştirilmiş nesnelere dönüşmektedir. 

Bugünün alternatif sanatının düşüncelerle şekillendirdiği natürmort; fotoğraf, video, canlı yayın yayınlama  gibi farklı hareketlerde, yani moda deyimle “disiplinlerde” can bulmaktadır. 

Özünde sanatsal olarak bakış açısında duvardaki resimlerde aynı yaşamı  görebilmekteyiz.

****

Bugün bayram. Bayramın 1 .günü.

Duvardaki natürmort resimlerin yanında, iki resim gördüm, resmi bulunan kişilerin bazılarına ulaştım, Ha keza ulaşamadıklarımız da var..  

Malum telefonların esasiyetinde, yüksek mevkilerin asistanları özel uyarılarla yeni telefonları bildirsede, meşgul zamanları, iç eden sevgi dilimleri, hoşgörü denen illetin tarafımıza uygulanan yaptırımları ve öğretileri neticesinde sabır göstermemiz istensede, duvardaki natürmort resimden, realist bir gerçeğe dönüştüğümüzde farklı yüzler görmeniz kaçınılmazdır. 

****

Realizm….

Realizm’de, yazar eserle okuru başbaşa bırakmak için kendini gizler. Bu yönüyle Klasisizm’e benzer. Olayları yan tutmayan, nesnel bir bakışla inceler yazar.

Her şey görmekten ibarettir. 

Üstatların gözüyle değil, kendi gözlerinlede doğruyu görebilirsin. 

Bunun için de biraz beklemek lazım. Kendi duygu ve görüşlerini de eserlerine, yazılarına katkı içersin.

Bir yazarın veya sanatçının gerçekliği, “büyük şeyler”de değil, önce “küçük şeyler”de görülür. 

Eserler, basit konular üzerindeki önemsiz ayrıntılardan meydana gelmiştir.

İyi Bayramlar / Özgür Kuzey