Son Dakika Haberler

Efsane Başkan Ali Yılmaz’ı Yoldaşları Andı

Efsane Başkan Ali Yılmaz’ı Yoldaşları Andı
Okunma : Yorum Yap

Efsane Başkanlarda Ali Yılmaz’ı 17. Ölüm yıldönümünde dostları, siyasi dönem arkadaşları, Anma organizasyonunu Ali Rıza Yılmaz ve Hüseyin Yılmaz üstlendi, Eski Sendikacı dava arkadaşı Rıdvan Budak, CHP İl Başkan yardımcısı Metin Tan CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Kubat, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Başkanvekili Hüseyin Çoşkun ve Meclis Başkanvekili Meltem Pir, Başkan Yardımcısı Nizamettin Günel, CHP Eski İlçe Başkanı Mehmet Deniz, STK’lardan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Fahrettin Serdaroğlu İmam Hüseyin Cemevi Başkanı İsmail Aydın ve yönetim kurulu üyeleri, Büyükköy Derneğinden dava arkadaşları Haydar Çamlıtepe ve Murat Engin, Gaziler Derneğin’den Hacı Mehmet Bayraktar, İbrahim Yücel ve dostları katıldılar.

Mezarı başında dua okunarak başlayan Ali Yılmaz’ anma töreni, dostlarının efsane için güzel anılarla, davada hapis yattıkları ile, siyasette birlikte mücadele ettikleri ve işkence gördükleri arkadaşları ile yılmadan verilen onurlu siyasi ve yaşam mücadelesinde hem içerde, hem dışarda iyimser, cefakar ve fedakar arkadaş olarak anıldı.

Ali Yılmaz’ın Büyükköy derneğinden arkadaşları Haydar Çamlıtepe ve Murat Engin anma konuşmalarında Haydar Çamlıtepe, Köy derneğine bize öncülük yaptı, Zara’da park çalıması vardı birlikte katıldık, park için maliyet hesapları yapılır bağış toplanacaktı Ali başkan sessizce kulağıma eğilerek en son sen konuş herkese teşekkür et dedi. Ve parkı tamamen kendisi karşılayarak dernekten kuruş çıkmadan parkı yaptı. Hiç unutamadığım anılardan birisini sizinle paylaştım..

Büyükköy derneğinde yetiştirmiş olduğu Murat Engin, Ali Başkanı mezarı başında anmak bir gelenek oldu bizim için, duygularını şiirle dile getirdi.

Herkes Üniversitede okuduğu yıllarda Sultanahmet Akademisinde okurken ikinci sınıfta emrin yanında yeralmak için okulu terke edip sendikal çalışmalarda bulunuyordu Üniversiteden sınıf arkadaşı Osman İşler da konuşmasında  Rahmetli Ali Çok değerliydi, öğrenci olayları içerisinde birlikte mücadele ettik, her zaman çok iyi bir arkadaşımdı.

Her zaman ailenin yannda olan Sarıyer’in önemli şairlerinden Ramazan Cücenoğlu efsane başkanı şiirler andı.

ÖLÜM ADIN KALLEŞ OLSUN

Gençlik Arkadaşı Necati Nazır hoca ise  Şair Enver Gökçe derki ölüm adın kalleş olsun. Çok genç yaşta kaybettik, rahmetlinin iki tutkusu vardı, Fenerbahçe birde Cumhuriyet Halk Partisi bu tutkularına rağmen fanatik değildi herkesle dost idi. Siyasi görüş farketmeksizin herkesle dost ve arkadaş canlısı ayrım gözetmeksizin yardıma koşardı.

Şükrü Alaçam, Ali abi anlatamaz yaşanır. Ali abi balık haline müdür olsam buranın. Gelirini iki kat artırsam ne dersin dedi. Geldi ve yaptı.

ALİ YILMAZ AHDE VEFADIR

Yazar Mehmet Kılınç ise Ali Yılmaz denince ahde vefadır. Dayanışmadır, dostluktur.Yoldaşlıktır.Sırdaşlıktır diyerek onun için yazdığı şiiri okudu.

Gençlik kolarında birlikte mücadele ettikleri arkadaşı Erdoğan Yıldız ise sarıyer lisesinden başlayarak devam eden arkadaşlıklarını ve 12 Eylül arifesinde yaşanılan anılarını anlattı.

ADD Başkanı Fahrettin Serdaoğlu Devrim mücadelesinde kaybedilen Milli Mücadeleci kahramanları anlattı. Ali’de bu mücadelede kahramandı. Dedi

İmam Hüseyin Cemevi başkanı İsmail Aydın ise Ali Başkan Çocukluk zamanlarımızın önderiydi.siyaset yolunda bir şeyler yapabilmek için kendimize rehber edindiğimiz kişiler içinde en öndeki kişilerden biriydi saygıyla anıyoruz.

Eski İlçe Başkanı Mehmet Deniz Ali abi mevcutun koşularında daha iyi olması niçin mücadele ederdi. İsmail Cem ile mücadele arayışına girdi ve önderlik yaptı, Çok iyi bir dost mütevazi, içi ne ise dışıda aynı insandı.

YAŞASIN HALK ADAMI

Nizamettin Günel ise Siyaset değil Halk adamıydı, Uzun yılları birlikte bir hedef belirlemiştik. Bir kişi daha Murtaza Koçkaya vardı. Hisarüstü’nde karayolları genel müdürüne şöyle dedi, siz bu yeşil çizgiyi kırmızıya, kırmızıyı yeşile alacaksınız, Harita mühendisi çağırtılar düzeltiler, bugün %40 sınır o çizgiden dolayı kurtuldu. Bugün orada hak sahipleri tapularını almaya başlıyor. Ali Yılmaz o mücadeleyi yapmamış olsaydı bu durum olmayacaktı. Yaşasın halk Adamı.

12 Eylül’den önce mücadele 12 Eylül’den sonra sendikacı arkadaşı Rıdvan Budak ise birlikte geçen anıları anlattı. Bizim kuşak bir oh demedik. Mütevazi elbisesini giyer ve çıkarmazdı tam bir proleterdi dedi.

Unutulmaz anıların yaşandığı, büyük arkadaşlık ve dostlukların anlatıldığı Efsane Başkan Ali Yılmaz’ı anma günü 18. Yılında tekrar buluşmak üzere vedalaşarak bitti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)