Son Dakika Haberler

Elif Şafak,Başbakan Halka Çocuk Muamelesi Yapıyor

Elif Şafak,Başbakan Halka Çocuk Muamelesi Yapıyor
Okunma : 13 views Yorum Yap

elifsafak_8900Yazar Elif Şafak, başbakan halka çocuk muamelesi yapıyor, Demokrasimiz güçlenecek idiasıyla hazırlanan paket ile dalga geçiliyor dedi.Türkiye 2013 de daha fazla kutuplaşmış durumda,Türkiye çocukları hayal krıklığına uğramıştır.
AKP’yi iktidara geldiğinden beri destekleyen liberal yazarlar arasında yer alan Elif Şafak da demokratikleşme paketini eleştirdi. Paketin yetersiz olduğunu ve hayal kırıklığı yarattığını belirten Şafak, Erdoğan Hükümeti için de “Kendisini hala halkın babası sanan, halkına çocuk muamelesi yapan hükümet” dedi.
Paketin açıklanmasının ardından İngiliz Guardian Gazetesi’ne görüşünü yazan Elif Şafak, Gezi Parkı olaylarına dikkat çekerek, “sokaklarda insanları öldürüldüğü, kendisinin ne yapacağını bilemediği tuhaf ve bunaltıcı bir yaz mevsimi” ardından Türkiye’nin sonbahara umutla başladığını söyledi.
Şafak, halkın uzun zamandan beri beklediği “demokratikleşme paketi”nin Başbakan Erdoğan tarafından Arapça ve İngilizce eşzamanlı tercümenin yapıldığı görkemli bir basın toplantısıyla açıklandığına dikkat çekti.
“ANDIMIZ”IN KALDIRILMASI RAHATLATMIŞ
“Demokrasinin güçlendirecek” diye tanıtılan demokratik paketin aynı zamanda dini, etnik ve siyasi gruplar için önemli hakları beraberinde getireceği vaatlerinin bulunulduğunu anımsatan Şafak, bunun bütün etnik, dini ve politik gruplar için paketten birşey çıkacağı izlenimini yarattığını anlattı.
Şafak, paketle kendilerininin demokrasi içinde, çeşitli görüşlerin ifade edilebildiği özgür basının çıkmasını; Alevilerin cemevlerine ibadethane stütüsü verilmesini; öğrencilerin ve akademisyenlerin, üniversitelerin barışçıl gösterilerin olduğu kadar bilim ve özgür düşüncenin gelişip yayıldığı yerler olmasını; Kürtlerin barış sürecinde ciddi adımların istediğini ve umduğunu belirtti.
Paketin açıklanmasıyla birlikte Türkiye’nin çocuklarının hayal kırıklığına uğradığını, ardından patırtı koptuğunu sözlerine ekleyen Elif Şafak, pakete değişik kesimlerden gelen yoğun eleştirilere dikkat çekti.
Kişisel olarak okullarda sabahları okutulan “Andımız”ın kaldırılmasının kendisini rahattığını belirten Şafak, andın kaldırılmasının Gezi olaylarında gençlerin protestolarının yarattığı kültürel değişikliğe bağladı.
PAKET TÜRKİYE’Yİ DAHA DA KUTUPLAŞTIRDI
Paketin çok yetersiz olduğunu belirten Şafak, Türkiye’nin politikacılardan daha hızlı değiştiğini, bunu açığı görünür bir biçimde büyüttüğünü vurgulayarak, “Türkiye 2013 Yaz’ından daha fazla kutuplaşmış durumda” dedi. Artık taraftarlar ve yandaşlar arasındaki entellektüel köprülerin de atıldığını, artık daha kızgın ve güccenmiş kampların olduğunu savunan Şafak, bazı Türklerin, Türkiye’de vatandaşlarına çocuk muamelesi yapan ve kendisini hala halkın babası sanan bir hükümetin iktidarda olduğunu düşündüğünü vurguladı.