Son Dakika Haberler

“engelsiz alışveriş’’ devri başladı

“engelsiz alışveriş’’ devri başladı
Okunma : 131 views Yorum Yap

EngelsizyasamTürkiye nüfusunun yüzde 12,19’unu oluşturan engelliler hayatın her alanında zorluklarla karşılaşırken, Ankara’da Taurus AVM ilk kez alışverişte engelleri kaldıran hizmetleri hayata geçirdi.

İnşaat aşamasından itibaren engelli vatandaşlara daha rahat alışveriş olanağı sunabilmek için uzman kişilerden danışmanlık hizmetleri alan Taurus AVM, özellikle büyükşehirlerde günlük hayatın vazgeçilmezi olan alışveriş merkezlerinde engelli dostu teknolojilerin hayata geçirilmesi konusunda öncü oldu.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini vurgulayan Taurus AVM Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Şerefoğlu da, engelli bireylerin özgürce gezip dolaşabilecekleri bir yaşam merkezi oluşturmayı hedeflediklerine dikkati çekti. Engelli bireylerin gündelik hayatta birçok “engele” takıldığını belirten Şerefoğlu, Taurus AVM olarak “engelsiz alışveriş ve yaşam merkezi” sloganıyla farkındalık yaratmayı amaçladıklarının altını çizdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na verdikleri destek ve kendilerine yol gösterici rol oynadıkları için teşekkür eden Şerefoğlu, bugün tanıttıkları hizmetleriyle engelsiz yaşam merkezlerinin sayısının artması için örnek bir adım attıklarına inandığını dile getirdi.

-Engellilere ücretsiz vale-

Bu tanıtım toplantısı aracılığıyla engelli vatandaşlarla birlikte Taurus AVM olarak Türkiye’yi engelsiz alışveriş ile tanıştırmaktan memnuniyet duyduklarını kaydeden Şerefoğlu, sundukları hizmetleri şöyle özetledi:

“Engelsiz alışveriş ve yaşam merkezi Taurus AVM’de hareket kabiliyetini arttırmaya yönelik çalışmalarla mekanlardan otopark, asansör ve tuvalet kullanımına kadar çok sayıda unsur engellilere kullanım kolaylığı sağlamak için tasarlandı. Tüm asansörlerdeki tuş takımlarını tekerlekli sandalyeye uygun seviyeye indirerek ziyaretçilerimize kolaylık sağlıyoruz. Kat planlarının ve mağaza yerleşimlerinin bulunduğu ekranları da tekerlekli sandalye ile gelen ziyaretçilerin rahatça kullanabilmeleri amacıyla yönü ayarlanabilir şekilde kurguladık. Ayrıca tekerlekli sandalyesi olmayan engelli ziyaretçiler, danışma noktalarından, katlarda ve AVM girişlerindeki güvenlik görevlilerinden kimlik karşılığında engelli sandalyeleri temin edebiliyor. Ayrıca engelli vatandaşlara ücretsiz vale hizmeti de veriliyor.”

Şerefoğlu, tanıtım toplantısına katılımları nedeniyle bakanlık yetkilileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve engellilere teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Taurus AVM çatısı altında ‘engelsiz alışveriş’ için hayata geçirilen teknolojik yenilik ve hizmetler ise şöyle:

-Bluetooth teknolojili bileklikler-

Taurus, görme engelli ziyaretçilerini de unutmayarak, ulaşımı kolaylaştıran sarı uyarı çizgilerine yer verdi. Asansörün rahat kullanılması için Braille alfabesiyle yazılan rakamların yerleştirildiği AVM’de görme engellilerin yön bulmada sıkıntı yaşamaması için de özel bir bileklik geliştirdi. Danışma noktalarından kimlik kartıyla ödünç alınan bileklikler, bluetooth özelliğiyle engellilere tek başına hareket edebilme avantajı sağlıyor. Bu bileklikler, AVM içerisinde 28 noktada duvarlarda asılı özel seslendirme vericilerinin önünden geçerken bir titreşim veriyorlar. Bu titreşimi hissedildiğinde, bileklik üzerindeki 1, 2 ve 3 numaralı tuşlara basılması gerekiyor. Böylece en yakındaki vericiden dışarı yayılan seslendirme sayesinde görme engelli vatandaşlar, etrafındaki, önünde ve arkasında hangi mağazaların bulunduğunu öğrenilebiliyor. Aynı şekilde engelli dostu bu bileklikler ile içerideki tuvalet ve asansörlere nasıl ulaşabileceği bilgisi de veriliyor.

-Rengini söyleyen cihaz-

Taurus AVM’de, görme engelli ziyaretçiler için renk tanıma cihazları da bulunuyor. Bu son teknoloji cihazlar sayesinde görme engelliler, almak istedikleri ürünün ne renk olduğunu da rahatlıkla öğrenebiliyor. Engelli vatandaş cihazı ilgilendiği ürüne dokundurup kırmızı düğmeye bastığında, ses sistemine sahip cihaz ürünün rengini söylüyor. Danışma noktalarından kimlik karşılığı temin edilebilen bu cihaz, 150 farklı renk algılama kapasitesine sahip.

Bu arada görme engelliler için Taurus’un mescidinde Braille alfabeli Kur’an-ı Kerim bulundurulması da dikkati çekiyor.

-İşitme engelliler için İndüksiyon Cihazı-

İşitme engelli ziyaretçileri için de teknolojik yeniliklere imza atan Taurus’ta, işaret dili eğitimi alan danışma personelinden temin edilen indüksiyon döngü sistemi ile işitme engellilerin AVM içerisinde kolaylıkla alışveriş yapabilmeleri sağlanıyor. Bu cihazlar, arka plan sesler nedeniyle konuşmaları algılamakta güçlük çeken vatandaşların danışma masasındaki personel ile iletişim kurmasını kolaylaştırıyor. Işıklı yangın uyarı sistemleriyle de tehlike anında işitme engelli ziyaretçileri korumayı amaçlıyor.