Son Dakika Haberler

Erdoğan Resti Çekti: AB'den Ayrılırız!!

Erdoğan Resti Çekti: AB'den Ayrılırız!!
Okunma : 118 views Yorum Yap

erdoganBaşbakan Erdoğan kafayı yedi.
AB ye girmek için yıllarca mücadele veren Türkiye şimdi Avrupa Birliğinden çıkmak için çaba harcıyor. Başbakan Erdoğan AKP iktidarında ankarada Gündüz gözü ile havai fişekler atılmış ve AB ye girdiğimiz kutlanmıştı.
Psikolaji harekatta toplumu kitlelrri kandırmanın en güzel örneğini serğilene AKP şimdi Başbakana esir olmuş durumda.
İnsan ister istemez düşünüyor TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR…
Türkiye’yi tam üye olarak almayacağını bile bile Avrupa Birliği’nin (AB) kapısına dayanan, AB’yi kullanarak muhalefeti susturan Başbakan Erdoğan, şimdi AB üyeliğinden vazgeçiyor. AB üyeliğinden vazgeçmeyi gündeme alabileceklerini söyleyen Erdoğan, AB’de demokrasi olmadığını savundu.
ŞANGHAY BEŞLİSİ
Erdoğan, bugün başladığı Çek Cumhuriyeti ve Slovakya gezisi öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’e söylediği “Hadi gelin bizi Şanghay Beşlisi’ne alın, biz de Avrupa Birliği’ni gözden çıkaralım” sözlerinin ardından gelen “Türkiye’nin ekseni kayıyor” biçimindeki tepkilere yanıt verdi.

“Şangay İşbirliği Örgütü AB’nin alternatifi değil. ŞİÖ bir güvenlik paktı”
, diye yazan gazetecileri cahillikle suçlayan Erdoğan’ın kendisi de “Şangay Beşlisi, Avrupa Birliği ile alternatif kuruluşlar değil, bunu bir defa bilmemiz lazım” dedi ve şöyle konuştu:
“Birine girdiğinde, birini terk etmek… Terk edersin de o ayrı konu. Fakat, şunu bilmelerini istiyorum, ‘(Şanghay Beşlisi) güvenlik niyetiyle kurulmuş ve şu anda sınır güvenliği noktasındaki bir işbirliğiyle devam ediyor’ mantığı yanlıştır. Şu anda ekonomik işbirliğini de en geniş anlamda sürdürmektedirler. Sadece onunla kalmamışlardır. Gözlemci üyeleri vardır. Diyalog ortaklığı, aynı şekilde onlarda mevcuttur. Nitekim biz şu anda diyalog ortaklığı unvanını Şangay Beşlisi’nde almış bir ülkeyiz.”
Ardından “Geçen akşam bir televizyon programında, çok bildiğini söyleyen bir köşe yazarı var. Baktım ne diyor diye. ‘Diyalog ortaklığı diye bir şeyi yok’ diyor” diyen Erdoğan, bu sırada, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’na dönerek, “Şu an Şanghay Beşlisi’nin diyalog ortağı mıyız” sorusunu yöneltti. Sinirlioğlu’nun “Evet, ortağıyız”yanıtını vermesi üzerine şunları söyledi:
“O da büyük köşe yazarlarından geçinen bir tanesi.‘Türkiye diyalog ortaklığına bile kabul edilmedi’ diyor. Biz şu an Sanghay Beşlisi’nde diyalog ortağıyız. Buradan onun da bilmesini istiyorum öğrensin. O cehaletinden kurtulmuş olur.”
BU RESTİ KİMSE YEMEZ
Erdoğan, Türkiye’nin AB üyeliğinden vazgeçip geçmeyeceği konusunda ise şöyle konuştu:
“Avrupa Birliği sürecinde ise kalmak kalmamak noktasında, ben milletime ve size bir soru yöneltmek istiyorum. 50 yıl Avrupa Birliği kapısında bekletilen bir ülke, sonunda bir karar vermek durumunda olmaz mı? Bunu hiç bir ülkeye Avrupa Birliği uygulamamıştır. Böyle 50 yıl, 40 yıl, 30 yıl bekleyen bir ülke yok. Böyle bir uygulamayı Türkiye’ye karşı yapıyorlar. Biz de burada, yapacaksan yap, yapmayacaksan açıkça söyle! Bizim söylediğimiz bu. Yakında bizim bir Brüksel ziyaretimiz olacak orada da kendileriyle bunları açık açık konuşacağız. Yapacaksanız yapın bu işi! Olacaksa olsun! Olmayacaksa bunu da söyleyin! İlla bizim ayrılmamızı bu noktada, ‘Hadi ayrılıyoruz, çekilelim’ diye bir şey bekliyorsanız, bunu da değerlendiririz.” 
İngiltere Başbakanı David Cameron’un, seçimi kazanması AB ile ilişkilerini referanduma götüreceğini açıklayarak AB’den çıkabileceğini söylediğini anımsatarak, “Bu soruyu bize soranlar İngiltere için niye düşünmüyor?” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bak tutuştu! Almanya hemen ‘İngiltere nasıl böyle bir şeyi yapar? Cameron nasıl böyle bir açıklama yapar’ bunu söylüyor. İngiltere zaten Eurozone’a girmemek suretiyle aslında ilk tavrını koydu. ‘Ben senin paranın kontrolü altına girmem. Ben kendi paramla devam edeceğim’ dedi. Bu kararı vermekle isabetli karar vermiş. Nitekim Eurozone bedelini ödeyenler İngiltere’ye aynı bedeli ödetemiyorlar. Burada rahat bir konumda. Biz de böyle bu noktada, hamdolsun, hiç onlara ihtiyacımız olmadan, kendi ayaklarımız üzerinde durduk ve bu konuda da tabi ki bizim de alternatif arayışlarımız olacaktır.” 
AB’YE VERDİ VERİŞTİRDİ
“Sanghay Beşlisi’nin üye olduğu ülkelerde demokrasi diye bir şey yok” eleştirilerine de değinen Erdoğan, şu iddialarda bulundu:
“Avrupa Birliği üyesi ülkeler içinde şu andaki demokrasiye bir anda gelinmedi. Bakın, Ruanda’yı unutmayın. Avrupa Birliği üyesi ülkelerden bir tanesinin Ruanda’da yaptıkları, Cezayir’de yaptıkları, bunları bilelim. Kendi içinde demokrasi var diyorsunuz? Romanlar’ı niye Avrupa Birliği üyesi ülkelerde tehcire mecbur ettiler? Halbuki, Romanlar, Avrupa Birliği müktesebatı içinde ülkelerinde korunması gereken insanlardır. Roman olduğu için onlara her türlü demokratik olmayan uygulamaları yaptılar. Hala da yapıyorlar. Aynı şekilde zenci olanlara yaptılar, siyahlara yaptılar, Müslümanlar’a yaptılar, hala yapıyorlar. İşte İslamofobi. Hangi demokratik anlayışa uyuyor İslamofobi anlayışı? Antisemitizm noktasında ben açıklama yaptığım zaman bunların hiçbiri böyle bir açıklama yapmamıştı. Ancak İslamofobi noktasında kalkıp da hiçbir tanesi Avrupa Birliği ülkeler, ortaya tavır koyamıyor ve Müslümanlar’a karşı Avrupa Birliği üyesi ülkelerde ne yazık ki akla hayale gelmez özgürlükler noktasında uygulamalar yapılmaya başlandı. Bunları da görmek zorundayız. Orada da bunlar oluyor.”
TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ VARMIŞ!
Türkiye’yi korku imparatorluğu ile sindiren, binlerce muhalifini tutuklatan, basını görülmemiş bir otosansür kıskasına sokan, şimdi tek adam yönetimine geçmek Erdoğan, Türkiye’de demokrasi olduğunu ileri sürerek, şunları söyledi:
“Ben inanıyorum ki Şanghay Beşlisi zaman içinde, dün çok farklıydı, her geçen gün daha da ileriye gidiyorlar. Onlar da bu demokratikleşme sürecini inanıyorum ki çok daha iyi bir konuma getireceklerdir. Türkiye’nin 15-20 sene önceki demokrasideki durumunu düşünün bir de bugün geldiği durumu düşünün. Biz ileri mi gidiyoruz, geri mi gidiyoruz, buna bakın. Şöyle bir çıkartın, cetvelde değerlendirmeyi ortaya koyun, göreceksiniz ki her geçen gün Türkiye çok daha ileri gidiyor. Dün konuşulamayanlar bugün konuşuluyor, dün yazılamayanlar bugün yazılabiliyor. Buralara durup dururken gelmedik. İnşallah oralarda da çok güzel şeyler olacak diye düşünüyorum.”