Son Dakika Haberler

“ERDOĞAN, VUR DE VURALIM, ÖL DE ÖLELİM DİYEN KİTLELERE ‘VUR EMRİ’ ÇIKARMIŞTIR

“ERDOĞAN, VUR DE VURALIM, ÖL DE ÖLELİM DİYEN KİTLELERE ‘VUR EMRİ’ ÇIKARMIŞTIR
Okunma : 120 views Yorum Yap

imageMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçen yıl Bursa’da düzenlediği miting sırasında kendisini dinleyen seçmelerin “vur de vuralım, öl de ölelim” diye slogan atmasının cezası MHP lideri Bahçeli’ye kesildi. Bahçeli için hazırlanan fezleke TBMM’ye gönderildi. 28 Şubat sürecinde de aynı sloganlardan dolayı Recep Tayyip Erdoğan için soruşturma başlatılmıştı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Erdoğan’ın siyasî hayatını noktalayan mahkûmiyet kararından sonra Erdoğan’ın kendisini hedef gösterdiğini iddia ederek savcıları harekete geçmeye çağırmış, “Eğer bana bir şey olursa vasiyetim; hukuk yoluyla hâkim ve savcılarımızın Recep Tayyip Erdoğan hakkında gereğini yapmasıdır” demişti.

imageGazeteci Yazar Emine Dolmacı’nın yeni çıkan ’28 Şubat’ın Haber Dükkanı / Yalanlar Üstüne’ isimli kitabında dün Erdoğan’ın bugün ise Bahçeli’nin hedef alınmasına yol açan sloganın hikayesi şöyle anlatılıyor:

“Erdoğan, Tuzla’daki spor kompleksinin temel atma töreninde, kalabalığın “Vur de vuralım, öl de ölelim” sloganı atması üzerine “Sizin isminiz vural mı da size vurun, alın diyeyim. Sizin soyadınız savaş mı da size savaşın diyeyim. Siz barışın güvercinleri, kardeşliğin teminatlarısınız. Ben size vur da diyemem, öl de” demişti. Bunun üzerine Savaş, yargı çevrelerinde şok etkisi yaratan, “vasiyetim” diye nitelediği şu açıklamayı yaptı:

“Recep Tayyip Erdoğan, bu sözleriyle açıkça kendisini destekleyen ve ‘Vur de vuralım, öl de ölelim’ diyen kitlelere beni vurmaları için ‘vur emri’ çıkarmıştır.

TCK’nın 311. maddesi (suç işlemeye alenen tahrik) gereğince hakkında, benim şikâyetçi olmam beklenmeden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmalıdır. Benim ayrıca şikâyet dilekçesi vermeme gerek yoktur.

Ancak savcılar gereğini yapmaktan çekinirlerse, onları Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na şikâyet ederim. ‘Eğer bana bir şey olursa vasiyetim; hukuk yoluyla hâkim ve savcılarımızın Tayyip Erdoğan hakkında gereğini yapmasıdır.”

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici ise, basına, Erdoğan’ın Başsavcı’yı hedef gösteren konuşmasıyla ilgili yargının harekete geçtiğini açıklamıştı. Çitici, haber kupürünün kesilip “Gereğinin takdiri için” görevli savcılık olan Tuzla Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiğini belirtmişti. Tuzla’nın bağlı bulunduğu Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da talimatı üzerine Erdoğan hakkında, TCK’nın 311. maddesindeki, “Suç işlemeye alenen tahrik”ten inceleme başlatılmıştı. Erdoğan’ın konuşma kasetleri de soruşturma için istenmişti. Şimdi aynı süreç Bahçeli için işliyor.