Son Dakika Haberler

Erdoğan’ı Yargılama için müthiş yasa teklifi hazırlıyor

Erdoğan’ı Yargılama için müthiş yasa teklifi hazırlıyor
Okunma : 109 views Yorum Yap

MahmuttanalCHP İstanbul Millet Vekili Mahmut Tanal Cumhurbaşkanı  Erdogan için yasa teklifi hazırladı, Meclisteki yemin töreninden sonra  ilk yasa teklifini vererek Yargılanmaların kolaylıkla yapılabilmesi için hazırlık yapıyor.

 

YASA TEKLİFİ VERİYOR

Seçimlerde halkın desteğini kaybetmesine karşın hala arkasında halkın yüzde 52’sinin desteği varmış gibi çıkıp akıl vermeye kalkışan, bu yetmiyormuş gibi gizliden gizliye istediği gibi bir hükümet kurdurmaya çalışan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı çarpıcı bir hazırlık gündeme geldi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, yemin eder etmez Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığından indirilmesi için yasa teklifi vereceğini açıkladı. Tanal, bakanları rüşvete bağlamakla suçlanan Zarrab’a ödül verilmesinin utanç verici bir olay olduğunu ifade etti.

7 Haziran Seçimleri’nin ardından 25. dönem Türkiye Büyük Millet Meclis’inde (TBMM) ilk basın toplantısını Tanal yaptı. Tanal, Bakanlar Kurulu’nun seçimlerden hemen ardından Türk Parasının Kıymetini Koruma Yönetmeliği’nde yaptığı değişikliğe dikkat çekerek, değişiklikle dışarıya para, altın çıkarılmasına ve sokulmasına izin verildiğini anımsattı.

IŞİD’İN PARALARI MI

AKP’nin, seçimlerde tek başına iktidarı kaybettiğine de dikkat çeken Tanal, bir partinin iktidarı kaybettiği dönemde Bakanlar Kurulu’nun sadece zorunlu, güncel ve rutin işlemleri yapabileceğini belirterek, “Bakanlar Kurulu’nun bu şekilde karar almasının sebepler nedir? Hangi olaylar ve sebepler bu kararın alınmasına yol açtı?” sorularını yöneltti.

Hukuk devletinde kayıt dışılığın kabul edilemeyeceğini ifade eden Tanal, “Geçici Bakanlar Kurulu’nun yetkileri sınırlı olduğu halde yurtdışından para giriş çıkışının kayıt dışı yapılmasının sağlanması kanuna aykırıdır, bu paralar fuhuştan, uyuşturucudan ve benzeri yasa dışı yollardan edinilmiş olabilir” dedi.

Tanal, Türkiye’ye kayıtdışı sokulmasına izin verilen paraların “IŞİD terör örgütünün yağmaladığı yerlerden çaldığı paraları olabileceği” iddiasında bulundu.

“ERDOĞAN SİYASİ PARTİ LİDERİ GİBİ DAVRANIYOR”

Tanal, basın toplantısında soruları da yanıtladı. Tanal, “Koalisyon görüşmeleri henüz başlamadı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın erken seçim açıklamaları var, bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Anayasamızın hükümleri uyarınca Cumhurbaşkanı koalisyon hükümetlerinin oluşmasında herhangi bir olumlu veya olumsuz yönde fikrini açıklamaması lazım. Yani nötr kalması lazım, mesafeli durması lazım, kim iktidarı kurabilecek konumdaysa da hiç ayak sürtmeden bir an önce yetki vermesi lazım. Ancak bu ne olur? Meclis başkanının seçimden sonra normal rutin takvimden sonra ayak sürtmemesi lazım. Burada cumhurbaşkanı artık şunu yapmakta tarafsızlığına gölge düşürmüş durumda ve gerçekten bir siyasi partinin lideri gibi davranmakta.”

“CUMHURBAŞKANININ KONUMU GAYRI MEŞRUDUR”

Erdoğan’ın statüsüne ve anayasanın emrettiği konuma uygun hareket etmediğini vurgulayan Tanal, şöyle konuştu:

“Ülkenin anayasasında bir hüküm var. Şu anda onun hazırlığını yaptık, yemin eder etmez ilk kanun teklifimi vereceğim. Nedir bu? Gayet açık, net. Cumhurbaşkanı görev süresinin tamamlanmasından önce halk oylaması ile görevden alınabilir, halk oylaması sonucu görevden alınan cumhurbaşkanı bir daha aday olamaz.

“Buradan cumhurbaşkanına sesleniyorum. Gayet rahat. Milletvekili seçimlerinde bir genel başkan sıfatıyla adeta çalıştı. Oy istedi, milletvekili istedi, yüzde 52 ile seçilen bir cumhurbaşkanı yüzde 40 küsurata inmiştir, şu anda aslında konumu gayrı meşrudur, hukuksal meşruiyeti yoktur. Bu kanun teklifi ile birlikte gayet rahat yeni bir halk oylaması yapılmasıyla bakalım seçilecek mi seçilemeyecek mi?

“ALLAH ISLAH ETSİN”

“Aslında bu milletvekili seçimi bir nevi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güveninin tazelenmesiydi, güven oyu almasıydı. Orada, güven oylaması neticesinde halk güvensizlik oyu vermiştir. Halk şunu demiştir: ‘Ey Cumhurbaşkanı sen halkı ötekileştiriyorsun, halkta kamp yaratıyorsun, halkı kamplara bölme’ diyor. ‘Biraz sessiz kal, duyarlı ol, kurumlar arasında uyumlu çalışma sağla’ diyor. Maalesef halen burada Recep Tayyip Erdoğan bu halkın verdiği mesajı anlamış değil. Allah ıslah etsin.”

“ZARRAB’A ÖDÜL UTANILACAK BİR ŞEY”

Tanal, hükümetin adeta, 17 Aralık büyük rüşvet ve yolsuzluk iddialarının bir numaralı adı Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) önüne bir kez daha yatarak Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi eliyle ödül vermesi konusunda ise şunları söyledi:

“Netice itibariyle o da ayrı bir handikap. O da utanılacak bir şey. Ne söyleyeyim şimdi? Çok kötü bir hadise. Ülkede suçla mücadele eden insanlar cezaevinde ama o şaibeden kurtulamamış olanlar da dışarıda ödüllendiriliyorsa artık söylenecek bir şey yok. Bu olaylar, bu vatandaş, onlarla aynı zamanda birlikte suç işlediklerine ilişkin soruşturma dosyaları vardı. O soruşturma dosyalarında bunlar suç ortağı deniliyordu o da ayrı bir garabet doğrusu