Son Dakika Haberler

Erdoğan’ın ‘reformları’ Türkiye’yi 1000 yıl geri götürüyor”

Erdoğan’ın ‘reformları’ Türkiye’yi 1000 yıl geri götürüyor”
Okunma : 111 views Yorum Yap

st_tftg_Amir_Taheri_Iran_
Amir Taheri, Erdoğan reformları Türkiye’ yi 100* yıl geriye götürüyor, Atatürk’ün Reformlarını iki aşamalı yıkmaya çalışıyor,Erdoğan Kürtlerin beklentilerilerini karşılayamadı.
İran asıllı düşünür ve bir Ortadoğu uzmanı olan Amir Taheri, Başbakan Erdoğan’ın halkın, demokratikleşme paketiyle etnik kökenlerine dönmesini sağlayarak, Atatürk’ün yaptıklarını yıkmaya çalıştığını ileri sürdü.
REFORMLAR 1000 YIL GERİYE GÖTÜRÜYOR
Taheri, New York Post’ta önceki gün yayınlanan “Erdoğan’ın‘reformları’ Türkiye’yi 1000 yıl geri götürüyor” başlıklı yorumunda, demokratikleşme paketini değerlendirdi. Bu“reform paketi”nin, Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’e yol haritası niteliğinde olduğunu ifade Taheri, “Erdoğan’ın, reform adına Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’te cumhuriyeti ortadan kaldırmayı eğilimli göründüğünü” ileri sürerek, bunun ironik olduğunu belirten Taheri, şunları söyledi:
“İronik olan reform adına Erdoğan’ın bu cumhuriyeti ortadan kaldırmaya meyilli görünüyor. Erdoğan’ın anayasayı değiştirerek, uzun süredir denenmiş parlementer sistemi kaldırarak yerine başkanlık (kendisinin başkomutan olduğu) sistemini getirmesi onun (planın) bir parçası. Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk’ün modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken ki en büyük başarısını da yok etmiş olacak. 1920′li yıllarda Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni, Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden var etmiş ve etrafındaki askeri ve entellektüel kişiliklerle beraber halkı Osmanlı’nın aksine İslam ile değil ‘Türk milleti’bağıyla birbirine kenetlemişti. Geçtiğimiz 90 yıl içinde bu plan yüzde 100 başarı sağlayamadı. Yine halkın büyük çoğunluğunu güçlü bir birliktelik duygusu yaratmayı başardı. 
ERDOĞAN REFORMLARI YIKACAK
“Erdoğan’ın reformları bunu iki şekilde yıkacak… Birinicisi; paket, birçok Türk’ün kimliklerini yeniden tanımlamalarını teşvik ediyor. Örneğin Erdoğan Lezginleri (Kuzey Kafkasya kökenli bir azınlık) keşfetti ve onların çocuklarını okullarında kendi dilleriyle eğitmelerini sözünü verdi. Türkiye’deki nüfusun yüzde 20’si Lezgin veya diğer Kafkasya kökenliler (Çerkezler, Karaçiler, Dağıstanlılar) oluşturuyor olabilir. Nihayetinde, Türklerle kaynaşmış ve kökenlerini unutmuş bu azınlıkları şimdi kendi azınlık kimliklerine dönmelerini teşvik ediyor.
“Öte yandan Erdoğan, ülkedeki Kürtlerin de beklentilerini karşılayamadı. Nüfusun yaklaşık yüzde 15′ini oluşturan Kürt halkı AKP’ye bu güne kadar verdiği destekle tek başına seçilmesini sağlayan en büyük unsurlardan bir tanesi. Onların desteği olmadan AKP yüzde 40 oy oranını aşamazdı…”
Yazar Türkiye’deki Alevilerin de paketten yararlanamadığını belirten Taheri, “ülkedeki laikliğin en büyük destekçileri”olarak tanımladığı Alevilerin “kendi ibadethanelerini kurmak için izin dahi alamadığına” dikkat çekti
Amir Taheri’ye göre Erdoğan’ın Atatürk’ün yaptıklarını yıkmasının ikinci göstergesi ise İslami tabanını güçlendirme hamleleri. Müslüman Kardeşler tarafından kontrol edilen yüzlerce derneğin Türkiye’deki devlet camileri üs haline getirdiğini iddia eden Taheri, Erdoğan’ın dolaylı bir biçimde, ülkedeki laik kesime “laik bir ülkede değil Sünni Müslüman bir ülkede yaşıyorsunuz” mesajının verildiğini vurguladı. Amir Taheri’nin bu konudaki yorumu ise “Neo-Osmanlıcılık”.
Erdoğan’ın “Malazgirt” sloganıyla paketi satmaya çalıştığını belirten Taheri, Başbakan’ın “kafirlere” karşı zaferle sonuçlanan Malazgirt savaşının 1000. yılındaki niyetine ilişkin kuşkususunu ifade ederek şu soruyu sordu: Erdoğan Türkiye’yi bin yıl geri mi götürmek istiyor?
Taheri, yazısının sonunda ise Türklerin büyük bir kısmının Erdoğan’ın “kendisinin Halife olduğu” rüyasını paylaşmadığını ve bu yönde gelişmeler devam ederse ülkenin laik kimliğinin ayaklanabileceğini iddia etti.