Son Dakika Haberler

Eski AKP Millet Vekiline Stad İhalesi 135 Milyon…

Eski AKP Millet Vekiline Stad İhalesi 135 Milyon…
Okunma : 335 views Yorum Yap

imageYandaşlar bir ihale daha verildi,
İBB nin stad ihalesini eski SKP millet vekiline verildi. Her zaman tesadüflerin yaşandoğı ihalelerde yine bir ilk yaşandı ve bu safer eski AKP milllet vekilinin yüzü güldü.
AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İBB Spor Kulübü için Başakşehir’de yaptıracağı stadyumun ihalesini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Birlik Vakfı’ndan arkadaşı olan ve 5 yıl önce yaşamını yitiren Hasan Kalyoncu’nun şirketine verildi. İhalenin verildiği diğer şirket de AKP’li eski Rize milletvekili Abdülkadir Kart’ın şirketi.
Yapılması 5 yıldır gündemde olan ancak bir türlü başlanılmayan İBB Spor Kulübü’nün stadı için önemli bir aşama geçildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 8 Ocak 2013 tarihinde, sanki nükleer santral yapıyormlarmış, iş çok özellikli ve yüksek teknoloji gerektiren bir işmiş gibi, yasaya aykırı bir biçimde“belli istekliler arasında” yöntemi ile açtığı “Başakşehir Stadyumu İnşaatı” ihalesi sonuçlandı. İhaleye 8 firma teklif verdi.
Yurt gazetesinden Mehmet Demirkaya’nın haberine göre; 1 Mart 2013 tarihinde yayımlanan sonuç ilanına göre, Büyükşehir Belediyesi, ihaleyi 134 milyon 949 bin 900 TL’ye üstlenen Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş ve ASL İnşaat Taahhüt ve San. Tic. Ltd. Şirketi ile 28 Şubat 2013 tarihinde sözleşme imzaladı. İhale şartnamesine göre inşaat 5 Mart 2013–30 Ekim 2013 tarihleri arasında tamamlanacak.
162 BİN METREKAREDE KURULACAK
Geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden FİFA heyetine gösterilen söz konusu stadyum projesi, Arima Mimarlık Ltd. Şti. tarafından hazırlandı. 17 bin seyirci kapasiteli yeni stadyum, antrenman sahaları, otopark, yaya dolaşım  ve ticaret alanları ile 162 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulacak. Projede ayrıca; 6100 metrekarelik kapalı alan, teknik kadro ve takımın konaklayabileceği yataklı tesis, dinlenme salonları, yemekhaneler, TV ve oyun odaları, kondisyon salonu bulunuyor.
KALYON PEK ÇOK İHALE ALMIŞTI
Stadyum ihalesini üstelen Kalyon ve ASL firmalarının sahipleri Trabzon ve Rize’li. Kalyon İnşaat kamuoyunun yakından tanıdığı bir firma. En son Taksim Meydanı’nın düzenlenmesi ihalesini üstlenmesiyle gündeme gelmişti. Firmanın Kurucusu Hasan Kalyoncu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi, Türkiye’de Nakşibendi tarikatının önde gelen isimlerini bünyesinde toplayan Birlik Vakfı üyesiydi. Kalyoncu, 2008 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti. Şirketi şimdi Hasan Kalyoncu’nun oğulları ve kardeşi yönetiyor.
İstanbul’da İSKİ ve KİPTAŞ’tan pek çok ihale alan Kalyon İnşaat, Bakırköy Adalet Sarayı, Yeşil Vadi Konakları, Metrobüs hattının  17 kilometrelik güzergah inşaatını da üstlenmişti.
Turgut Özal ile de yakın dostluğu bulunan Hasan Kalyoncu, Milli Görüş hareketinde ortaya çıkan “yenilikçi-gelenekçi” ayrışmasında “yenilikçiler” tarafında yer almıştı. Kalyoncu’nun, Başbakan Tayyip Erdoğan ile de geçmişe dayanan yakın dostluğu bulunuyordu.
ERDOĞAN İLE AYNI BİNADA OTURUYOR
Kalyon İnşaat ile stadyum ihalesine ortak giren ASL İnşaat’ın büyük ortağı Abdülkadir Kart, eski AKP Rize milletvekili. Kart, 2002-2007 tarihleri arasında TBMM’de görev yapmıştı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara Keçiören’de aynı apartmanda oturan Abdülkadir Kart, 1964 Rize doğumlu. Kart 2009 yılında ASL İnşaat firmasının çoğunluk hisselerini satın almıştı.