Son Dakika Haberler

Evrim teorisiz Covid-19 mutasyonu

Evrim teorisiz Covid-19 mutasyonu
Okunma : 1.573 views Yorum Yap

Felaketin büyüğü, ruhun ölümsüzlüğüne inanan insanların zamanı bu düşünceye göre kullanmalarıdır diyecek olsam çıkartılacak bağırtı bir deprem sonrasının yok yere yiten canlarının ardından kopartılan feryattan daha büyük olur. Yine de hayat sadece ölümü tecrübe edebilmenin fırsatı olmamalıdır diye düşünüyorum.

Her gün çile çeken bir insan tanrısından ömür talep ediyorsa onun niye çile çektiğini bilmek için kahin olmaya gerek yoktur. Bindiğin dalı kesersen düşersin, ne zaman öleceğin meselesine gelince, yaşadığını farz etmeye devam edebilirsin. İyi bir toplum dine bu kadar gereksinim duyuyorsa iyi olduğu şüphelidir. Çünkü din iyi yola çağrı olduğunu iddia eder, zaten insanlar iyi yoldaysa ona böylesine gereksinim yoktur.

İyi ki akıllı cep telefonlarımız var ya akıllı değil de inançlı olsalardı?

Alan Turing’in bir makinenin düşünebildiğini söylemenin mantıksal olarak mümkün olup olmadığını sağlama testi var.

Bir insan ve bir makineye onları görmeden sorular soruyorsunuz, aldığınız yanıtlara göre hangisinin bilgisayar olduğunu saptayamıyorsanız makine testi geçmiş anlamına geliyor. Peki, bir homoseksüel ile heteroseksüeli onları görmeden sorduğunuz sorularla ayırt edebilir misiniz? Oysa Turing homoseksüellikle suçlanıp hüküm giymişti. Apple simgesi ısırılmış elma onun yaşamına son veren siyanürlü elmadır.

Batıl inançlı cep telefonu sizi nasıl mı yorar?

Cep telefonu: Bana kara kedi fotoğrafı yükleme.
İlle de paylaşımcı: O niye ki?
Cep telefonu: Uğursuzluk getirir.
Cep telefonu: Bana ıslık sesi yükleme
İlle de paylaşımcı: Yükleyeceğim.
Cep telefonu: Yükleme, ıslık çalmak şeytanları çağırır.
Cep telefonu: Şimdi bu kelimeyi niye yazdın ki?
İlle de paylaşımcı: Cin yazmak istedim cin yazdım ne var bunda?
Cep telefonu: Üç harfli yaz, sonra çarpılırsın.

Temel ölür. Hesabı kitabı yapıldıktan sonra doğru cennete yollanır. Bakar ki cennette dünyadaki birçok araç gereç yok, arabası da yok, hadi o neyse de cep telefonu da yok. Temel cep telefonu mahrumiyetine dayanamaz. Ulan der, dereyse dere, bazıları Hes’lere kurban gitse de bizim orada yine bir iki tane kalmıştı. Pınarsa pınar selsebil olmasa da doğal sebildi vardı. Ağaçsa ağaç, bizim orda karayemiş bile vardı. Huriyse Huri, bizim orda Nataşalar bilem vardı. Rakı, şarap, ula ot bile sarardık. Cipe atlar yaylaya çıkardık, cep telefonumla ne fotoğraflar çektim orada, video bilem kayıt ettim. Ula meğer biz esas cenneti bırakıp geldik.

Temel bu durur mu? Dilekçe vermiş cep telefonu istiyorum diye. Görevliler Temel’i haklı bulmuşlar durumu yukarı iletmişler. Yukarıdan, olmaz diye yanıt gelmiş. Cennete şebeke döşemek gerek, uydu atmak gerek, hadi bunları yaptık, cep telefonunu hiç tanımayan bunca cennet sakinine durumu nasıl izah edeceğiz?

Temel pes etmemiş, eksik bir cennette ben cennetteyim diyemem demiş. Atın beni cehenneme ya da yollayın dünyaya geriye… Görevliler temeli haklı bulmuş durumu yukarıya iletmiş. Yukarıdan gelen yanıtla gerisin geriye dünyaya yollanmış.
Yatağında uyanan Temel, ula Fadime demiş, az daha boku yemiştim, rüyamda cennetteydim.

Kötü yaşayan tanrısından ömür talep ediyorsa hayat bir fırsattır, ölümü tecrübe edebilmek için.

İrfan Kaban
irfankab@gmail.com