Son Dakika Haberler

Ezici çoğunluk pakete karşı çıkıyor

Ezici çoğunluk pakete karşı çıkıyor
Okunma : 116 views Yorum Yap

anketDemokratikleşme paketi açmış olsada AKP’ninm oyları eriyor, halkın tepkisi “seçim yatırımı özelliği” taşıyan paket için kendisine inandırıcı gelmiyor.
AK parti “Andımız’ı” kaldırılma teklifi ile halk tepkisini yoğun bir şekilde gösteriyor.Anadilde eğitim ülkeyi bölme aşamasına geçebileceği ve büyük ayrılıkların olabileceği konuşuluyor,
AKP PATİNAJ ÇEKİYOR
Oylarını artırmak için sözleşmelilerin kadroya geçilmesi, askerliğin 12 aya indirilmesi için gibi “seçim yatırımı” niteliğindeki popülist politikalarla oylarını artırmaya çalışan AKP bu kez “patinaj” çekiyor. AKP’nin oyları yerinde sayarken, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı “demokratikleşme” diye açıkladığı dincilere özgürlük paketinin ters teptiği belirlendi. Halkın yüzde 90’ı “Andımız”ın kaldırılmasına karşı. AKP’liler ve BDP’lilerin büyük bölümü bile anadilde eğitimin ülkeyi böleceğine inanıyor.
Sözcü Gazetesi Yazarı Uğur Dündar, tarafsız araştırmalarıyla dikkat çeken Gezici Araştırma şirketinin Eylül ayı araştırmasını gündeme taşıdı. Dündar’ın köşesinde yer verdiği sonuçlara göre; bugün seçim olsa AKP, en fazla yüzde 42.5 oy alabilecek. CHP’nin oyları yüzde 27.3, MHP’nin oyları yüzde 18.1, BDP’nin oyları yüzde 9.5 düzeyinde.
Yerel seçimlerde ise AKP’nin durumu daha da kötü. AKP, yüzde 34.4 ancak oy alabilecek. Yerel seçimlerde CHP 29.5, MHP 25.1, BDP 7.7 oy alabilecek.
Hem yerel seçim hem de genel seçimlerde AKP’nin Marmara, İçi Anadolu ve Akdeniz’deki oylarında önemli kaymaların olduğu belirlenirken halkın yüzde 65.3’ünün batıya sırtını döndüğünü ve alternatif arayışlara girdiğini, bunun Türkiye’yi ileride zora sokabileceği söyledi.
YAŞAM BİÇİMİNE MÜDEHALE
Halkın yüzde 68.7’si Erdoğan’ın daha hoşgörülü ve uzlaşması olması gerektiğini söylerken, hükümetin insanların yaşam biçimine müdahale ettiğini düşünenlerin oranı da yüzde 68.7.
Hükümetin muhalefetin baskısıyla demokratikleşme paketine almak zorunda kaldığı seçimlerdeki yüzde 10’luk barajın düşürülmesini isteyenlerin oranı yüzde 64.9’a çıkarken, halkın yüzde 88.7’i okullarda sabahları okutulan andın kaldırılmasına karşı. AKP’li seçmenlerin yüzde 74’ü bile andın kaldırılmaması gerektiğini söyledi.
ANADİLDE EĞİTİM ÜŞLKEYİ BÖLECEK
Pakette yer alan düzenlemelerden anadilde eğitime de halkın çoğunluğu karşı. Halkın yüzde 79.4’ü, AKP seçmenlerinin yüzde 64’ü, BDP seçmenlerinin yüzde 44’ü okullarda anadilde eğitim verilmesini istemiyor. Halkın yüzde 86.5’i, AKP’ye oy verenlerin yüzde 76’sı, BDP’li seçmenlerin yüzde 63’ü anadilde eğitimin ülkeyi bölebileceğini düşünüyor.
Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) terör örgütü lideri Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeleri onaylamayanların oranı yüzde 84.8’e ulaşıyor. Halkın yüzde 72’si bölünme korkusu yaşıyor.