Son Dakika Haberler

Fahrettin Koca ‘bir haftadır artış var’ dedi, kritik 5 ili saydı!

Fahrettin Koca ‘bir haftadır artış var’ dedi, kritik 5 ili saydı!
Okunma : 2.072 views Yorum Yap

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, korona virüs gündemiyle toplandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantının ardından basın açıklaması düzenledi.
Koca, “Son 1 hafta içinde İstanbul’daki vakaların tüm vakalara oranı yüzde 51.16’dır. Son bir hafta içinde Ankara, Gaziantep, Bursa, Konya ve Diyarbakır’da dikkat çeken bir artış var.” dedi.

Fahrettin Koca, okulların açılmasıyla ilgili gelen soruya “Okulların açılmasına daha zamanımız var. Bilim Kurulu’nda gündeme gelmemiş oldu. Salgının seyri belirler. Rakamların seyrine göre tartışılır. Okulların açılmamasına yönelik yaklaşım olmadı. Okulların dijital eğitime yönelik çalışmalarının olduğunu biliyorum. Salgına yönelik değil genel anlamda diyorum” yanıtını verdi.

Koca 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ile ilgili “Büyüklerimizle ilgili kısıtlamanın devam etmesi gerektiğini Bilim Kurulumuz da söylüyor. Rakamlar yoğun bakım ve entübe sayısının yaş ortalamasının giderek arttığını gösteriyor.Bu kısıtlamanın şu an devamından yanayız” diye konuştu.

Koca, “Salgın boyunca nüfusa kıyasla vaka sayılarının en düşük olduğu iller Gümüşhane, Tunceli, Kars, Burdur ve Bartın. İstikrarlı şekilde azalma gösteren 5 ilimizi anmak istiyorum; Tekirdağ iki hafta içinde yüzde 31.35 oranında azaltmıştır. Balıkesir yüzde 21.72, Samsun yüzde 20.42, Kırşehir yüzde 20.27, Düzce yüzde 19,91 oranında azaltmıştır. Gümüşhane’de iki hafta hiç vaka görülmemiştir” dedi.

Fahrettin Koca’nın konuşmasından satır başları;

Bu mücadele iyimserlerin küçük zorluklardan yılmayanların, özverili insanların mücadelesidir. Salgına karşı mücadele ortak iyiliğimiz için verilen mücadeldir. Emek verenleri camiamız adına kutluyorum.

Hastalığın gündemden düşmesi mevcut şartlarda mümkün görünmüyor. Bütün dünya için makul ve ortak çözüm yolu günlük önlemlerle bir düzene kavuşturmaktır. Asıl olansa artık hayatın içinde elde edilecek sonuçtur.

Son 1 hafta içinde İstanbul’daki vakaların tüm vakalara oranı yüzde 51.16’dır. Son bir hafta içinde Ankara, Gaziantep, Bursa, Konya ve Diyarbakır’da dikkat çeken bir artış var.

Salgın boyunca nüfusa kıyasla toplam vaka sayılarının en düşük olduğu 5 il ise şunlardır; Gümüşhane, Tunceli, Kars, Burdur ve Bartın’dır.

İstikrarlı şekilde azalma gösteren 5 ilimizi de anmak istiyorum;

Tekirdağ 2 hafta içinde günlük ortalama vaka sayısını %31.35 oranında azaltmıştır. Balıkesir günlük ortalama vaka sayısını 2 hafta içinde %21.72 oranında azaltmıştır. Samsun günlük ortalama vaka sayısını 2 hafta içinde 20.42 oranında azaltmıştır. Kırşehir günlük ortalama vaka sayısını 2 hafta içinde 20.27 oranında azaltmıştır. Düzce günlük ortalama vaka sayısını 2 hafta içinde 19.91 oranında azaltmıştır. Gümüşhane’de ise 2 hafta içinde hiç vaka görülmemiştir.