Son Dakika Haberler

FİLİPİNLİLERİN YARALARINI TÜRK DOKTORLAR SARACAK

FİLİPİNLİLERİN YARALARINI TÜRK DOKTORLAR SARACAK
Okunma : 108 views Yorum Yap

20131116-155239.jpg
8 Kasım Cuma Günü Filipinlerde meydana gelen Haiyan Tayfunu’nun yaralarını sarmak için çalışmalarına devam eden Kimse Yok Mu, bölgeye cerrah, ebe, acil tıp teknisyeni ve acil hekimlerinden oluşan 12 kişilik ‘Medikal Ekibi’ ile sağlık hizmetleri vermek için yola çıkıyor. 16 Kasım Cumartesi Günü Atatürk Havalimanı’ndan hareket edecek ekip acil sağlık yardıma ihtiyaç duyan Filipinlilerin derdine derman olacak.
10 binden fazla kişinin öldüğü, 10 milyondan fazla kişinin etkilendiği ve 2 milyon kişinin ise acil yardıma ihtiyaç duyduğu tahmin edilen Haiyan tayfunundan sonra bölge halkının yaralarını sarmak için Birleşmiş Milletler ve Filipinler Sağlık Bakanlığı ile koordineli çalışacak Kimse Yok Mu ‘Medikal Ekibi’ tetanoz, vitamin grubu ilaçları, acil müdahale malzemeleri başta olmak üzere oluşturdukları tıbbı yardımları afetzedelere ulaştırarak Filipinlilerin yaralarını saracak.
12 kişilik Medikal Ekibi ile birlikte yola çıkacak Kimse Yok Mu Sağlık Hizmet Yardımları Koordinatörü Veysel Kayabaşı; “Filipinlerde acil sağlık hizmetlerinin de başlatılmasının vakti geldi. Bölgede şuanda salgın hastalık tehlikesi olduğunu düşünüyoruz. Travma sonrası çalışmalarda yapılmalı. Özellikle çocuklar, hamile kadınlar ve açık yaralanmalara sahip insanların hastalık tehdidi yaşıyor. 12 kişilik ekibimizle Filipinlilerin yaralarını sarmak için yola çıkıyoruz. Bölgeyi tetkik ettikten sonra sağlık yardımlarımız da hız kesmeden devam edecek.” şeklinde konuştu.
2 bin Kişiye Sıcak Yemek Dağıtılacak
Kimse Yok Mu ekipleri tufandan en çok etkilenen Taklaban bölgesinde felaketten etkilenen ihtiyaç sahibi 2 bin kişiye günlük sıcak yemek dağıtımı yapacak. Kimse Yok Mu’nun 1 Milyon Dolar yardım yapacağını hatırlatan Asya Arama Kurtarma Ekip Lideri İsmail Büyükay; “Afet bölgesine ulaştığımız günden itibaren Filipinli yetkililer ile koordineli bir biçimde çalışıyoruz. Bölgedeki en önemli sıkıntıların başında temiz yiyecek ve su sıkıntısı geliyor. Bu büyük sıkıntıyı giderebilmek için 18 Kasım Pazartesi gününden itibaren günlük 2 bin kişiye sıcak yemek dağıtımı yapmaya başlayacağız.” dedi.
Filipinlere Kalıcı Yardımlar Yapılacak
Filipinlerdeki felaketin ardından kalıcı yardım çalışmalarına da başladıklarını ifade eden Kimse Yok Mu Genel Başkanı İsmail Cingöz; “Afet sonrası yakın akrabalarını yitiren çocuklar için yetimhane için çalışmalarımıza başladık. Bölge halkı için konut, hastane, okul gibi kalıcı yardımların hayati önem taşıdığını düşünüyoruz. Kimse Yok Mu olarak Filipinlilerin yaralarını kalıcı yardımlarla sarmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
Yardımseverler nasıl bağış yapabilir?
Kimse Yok Mu, ASYA Arama Kurtarma ekibinin aracılığıyla bölgede yaptığı ilk incelemelerin ardından 1 milyon dolarlık acil yardım kararı daha almıştı. Devam eden yardım çalışmalarına destek vermek isteyen yardımseverler FİLİPİNLER yazıp 5777’ye SMS gönderebilir veya 444 4 593 telefon numarasından diğer bağış yollarını hakkında detaylı bilgi alabilirler.