Son Dakika Haberler

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ PARÇA PARÇA SATILIYOR

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ PARÇA PARÇA SATILIYOR
Okunma : 136 views Yorum Yap

CHP İl Başkanlığı Gaziosmanpaşa Belediyesindeki usulsüz satışa dur dedi. 

CHP İl Başkan Yardımcısı Yeter Büyükdurmuş Gaziosmanpaşa da yapmış olduğu basın açıklamasında “ Sayıştay’ın usulsüz olarak kabul ettiği ihalenin iptal edilmesine rağmen projede  değişiklik yaparak bağımsız bölümler yapılmasına izin vermesi ve bu bölümün satılması için Meclis’ten yetki istenmesi çok değerli Belediye mülkünün peşkeş çekilmesi istenmektedir dedi. 

CHP İl Başkan Yardımıcısı Yeter Büyükdurmuş yapmış olduğu açıklamada : Gaziosmanpaşa Belediyesi  1570 ada 1 parselde bulunan ve vaziyet planında Otopark olarak gösterilen D blok ile ilgili 2886 sayılı Devlet İhale Kanuna aykırı olarak otopark yapımı işini açık ihale ile yapması gerekirken pazarlık suretiyle bir firmaya vermiştir. İhalenin yapılmasından sonrada projede değişiklik yapılarak  otoparkın üstünde yeni bağımsız bölümler yapılmasına izin vermiştir.

Sayıştay tarafından yapılan denetimde yapılan ihalenin usulsüz olduğu belirtilerek  yapılan ihalenin iptal edilerek yasaya uygun olarak yeniden ihale edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Gaziosmanpaşa belediyesi bu hukuksuzluğu başka bir hukuksuzlukla düzeltmeye çalışmaktadır. Sayıştay yeniden usulüne uygun ihale yapılmasını isterken belediye D bolun bulunduğu bölümün satılması için Belediye meclisinden yetki istemektedir.

Otoparkın bulunduğu D Blok 2007 yılında ihale ile yap işlet devret modeli ile bir firmaya verilmiştir. Bu firmanın D Blok üzerinde 30 yıllık kullanma hakkı bulunmaktadır. D Bok satışa bu hali ile çıktığı takdirde  D bloku satın alan kişi burayı 20 yıl boyunca kullanamayacaktır.  Bu nedenle bu satışa D blok üzerinde intifa hakkı bulunan şirketten başka kimse alamaz. Bu ekonomik koşullarda 20 yıl sonra kullanabileceği bir bina için kimse para bağlamaz bu nedenle de ihaleye sadece intifa hakkı olan şirket katılacak ve çok ucuz fiyatlara satın alacaktır.

D Blokun satışına karar vermek ve satmak  bu çok değerli belediye mülküne peşkeş çekmektir. Bir hukuksuzluğu daha büyük bir hukuksuzlukla kapatmaya çalışmaktır.

Gaziosmanpaşa Belediyesinin yapması gereken yapılan kanuna aykırı ihaleyi iptal ederek usulüne uygun yeni bir ihale yapmak olmalıdır.