Son Dakika Haberler

Gazlı 1 Mayıs

Gazlı 1 Mayıs
Okunma : 122 views Yorum Yap

1mayis_1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Taksim’de kutlamak isteyen gruplar sabah erken saatlerde Şişli ve Beşiktaş’ta toplanmaya başladı. Valiliğin izin vermediği kutlamalar için yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Taksim Meydanı’na çıkan cadde ve sokaklar sabahın erken saatlerinden itibaren araç trafiğine kapatıldı. Yayaların da geçişine izin verilmeyen meydana, sadece görevliler ve basın mensupları alınıyor.
Bariyerlerle çevrilen Taksim Meydanı’nda, çok sayıda polis görev yapıyor. Çevredeki bazı yüksek binaların çatılarına da polis ekipleri konuşlandırıldı. Bölgede, Toplumsal Müdahale Aracı (TOMA) ve ambulans bekletiliyor.
İLK GAZ BEŞİKTAŞ’TA
Taksim’in 1 Mayıs kutlamalarına kapatılmasıyla birlikte, bugün sabah erken saatlerde Taksim’e çıkmak toplanan gruba polis, ilk Beşiktaş’ta biber gazıyla müdahale etti. Sabahın erken saatlerinde yerini almaya başlayan çevik kuvvet, Taksim’e çıkan bütün yollar üst düzey güvenlik önlemleri altına aldı. Taksim’e geçit vermeyen polis, Beşiktaş’ta toplanan ve buradan Taksim’e yürümek isteyen 15-20 kişilik gruba da müdahale etti ve en ufak bir toplanmaya dahi izin vermedi. Çevik kuvvet ekipleri müdahalenin ardından tazyikli su için de toplumsal müdahale aracını getirdi. Atılan biber gazı Beşiktaş’ı duman bulutuna çevirirken, yoğun dumandan sadece 1 Mayıs’ı kutlamaya çalışan emekçiler değil, aynı zamanda çevredeki vatandaşlar da etkilendi.
GÜRSEL TEKİN’E DE GAZ
Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda toplanan CHP’li gruba polis bir kez daha sert müdahalede bulundu. Polisin sert müdahalesinden CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de etkilendi. Tekin, “CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak namus borcumuzdur. Onların burnundan fitil fitil getireceğiz” dedi. Polisin kullandığı biber gazı nedeniyle Barbaros Bulvarı’nda bulunan CHP’liler apartmanların alt katlarına sığındı.
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde polisin müdahalesi Taksim’de de sürüyor. Taksim’e çıkmayan isteyen gruba saat 07.45 civarında biber gazı ile müdahale eden çevik kuvvet ekipleri, tekrar toplanmaya başlayan grupların üzerine bu defa tazyikli su sıktı. Polise tepki gösteren gruplar, kaldırım taşlarını söktü. 1 Mayıs marşının çalındığı Beşiktaş’ta çevik kuvvet, tazyikli suyun ardından bir biber gazı daha attı. Öte yandan polisin attığı biber gazından etkilenen bir DHA kameramanı hastaneye götürüldü. Diğer taraftan Unkapanı ve Galata Köprüleri de geçişlere kapatıldı. Polis ve gruplar arasında yaşanan gerginlik sürüyor.
DİSK TAKSİM’E YÜRÜYOR
Bu arada Şişli’deki DİSK Genel Merkezi önünde bir araya gelen işçiler, Halaskargazi Caddesi üzerinden Taksim Meydanı’na doğru yürümeye başladı.
Ellerinde çeşitli pankartlar taşıyan ve sloganlar atan grubun önünde, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve sendika başkanları yer alıyor.
Yürüyüşe katılanlar, ellerinde “Devrimci hareket”, “İnadına sendika, inadına DİSK”, “Biz kazandık, kararı biz veririz”, “Taksim 1 Mayıs alanıdır”, “Yine yasak yine biz” yazılı pankartlar taşıdı.
HALASKARGAZİ CADDESİ’NDE GAZ
Polis, Halaskargazi Caddesi üzerinde gruba gaz bombasıyla müdahale etti. Bu müdahalenin ardından polis de kalabalın dağılması üzerine geri çekilerek caddeyi boşalttı. Ancak, yüzleri maskeli bazı gruplar, polisin çekilmesi üzerine caddeye inerek ellerindeki taşlar ve şişeleri polise atmaya başladı.
OK MEYDANI’NDA DA GEÇİT YOK
Polis, Okmeydanı’nda da DHKP-C’li bir gruba müdahalede bulundu. Yüzleri maskeli DHKP-C’li bir grup Okmeydanı’nda toplandı. Burada toplanan grup Şişli istikametine doğru yürüyüşe geçti. Şark Kahvesi’nde bir araya gelen yüzleri maskeli gruptakiler, Şişli’ye doğru yürürken, Şişli Endüstri Meslek Lisesi önünde önlem alan polis ekipleri yolu kesti. Bu arada Okmeydanı’ndaki Cemevi arkasında toplanan başka bir grubun da Taksim’e doğru yürüyüşe geçtiği görüldü. Öte yandan polis, Mecidiyeköy Meydanı’nda toplumsal olaylara müdahale araçlarıyla Büyükdere Caddesi’ni de kapattı. Nakliyat-İş Üyesi bir grup, Mecidiyeköy Meydanı’ndan DİSK’in genel merkez binasına yürümek istedi, ancak polis tarafından geri çevrildi.