Son Dakika Haberler

Genç Dostu Belediye’den Sarıyerli Gençlere Avrupa Fırsatları

Genç Dostu Belediye’den Sarıyerli Gençlere Avrupa Fırsatları
Okunma : 123 views Yorum Yap

avrupa_12Sarıyer Belediyesi-Dış İlişkiler Müdürlüğü’nün 2012 yılından bu yana yürütücüsü olduğu Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı ile yüzlerce Sarıyerli gence yaşamlarını değiştiren Avrupa fırsatları sunulmaya devam ediliyor. Genç Dostu Başkan Yardımsı olarak tanınan İsmail Erdem, farklı ülkelerde gönüllülük faaliyetlerini tamamlayan gençleri makamında ağırlayarak, gençlerin deneyimlerini bizzat dinledi.

 

Sarıyer Belediyesi’nin aktif şekilde uygulayıcısı olduğu Avrupa Gönüllü Hizmeti Projeleri ile bugüne kadar çok sayıda Sarıyerli gence Avrupa fırsatı sunuldu.  Sarıyerli gençlerin göstermiş olduğu ilgiden ve sahiplenmeden memnuniyet duyduğunu ifade eden Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, gençlerin deneyimlerini dinlerken projede asıl amaçlanan kültürler arasında hoş görünün, karşılıklı anlayışın gelişmesi ve gençlerin önderliğinde gönüllülük faaliyetlerinin yaygınlaşmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

 

Programın yürütücüsü Dış İlişkiler Müdürlüğü Avrupalı yerel yönetimler ve Sivil Toplum Kuruluşları ile yaptıkları iş birlikleri dâhilinde gençlerin sosyal içecekli projelerde yer alarak farklı bir kültürü tanıma ve yeni bir dil öğrenme fırsatı sunmaktadır.

 

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de gençlere fırsat tanıyan, gençlerin sürecin içinde yer alabilecekleri daha çok projeler gerçekleştiklerini belirten Sayın Erdem, Sarıyer’in Avrupa Vizyonun geliştirilmesinde kültürel çeşitliliği tadan, çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde deneyim kazanan gençlerin tecrübelerinden yararlanacaklarından bahsetti.

 

Gençlerden Avrupa Hikâyeleri

Program dâhilinde yaşamlarını değiştiren deneyimler kazanan gençler, Sarıyer Belediyesi’ne ve İsmail Erdem’e bu olanağı sunduğu için teşekkürlerini sundular.

 

Burcu ALAGÖZ- Portekiz

“AGH hayatımı değiştirdi, bir kere gördüğüm bir pankartla hayallerim gerçekleşti. AGH benim hayatım boyunca iyiki yapmışım diyeceğim arkama dönüp baktığımda gerçekleşmiş hayaller ve anılarla bütünleşmiş bir yıl olarak kalacak. Portekiz’de kazandığım deneyimleri kendi ilçeme aktarabilmek en büyük arzum”

 

Safa BARIŞ – Bulgaristan

“AGH serüvenim aslında sadece 8 haftadan oluşuyor ancak hayatım boyunca hep mutlulukla hatırlayacağım bir süreç oldu. Bundan sonraki süreçte kazandığım tecrübelerle Belediye bünyesinde yürütülen gençlik alanındaki faaliyetlere destek vererek katkı sunmak istemekteyim”

 

Çiğdem KOLTUK- Avusturya

“ Yeni kültürler tanıdığım, mesleki yeterliliklerimi geliştirdiğim ve yeni bir dil öğrendiğim bu serüveni tüm genç arkadaşlarımın yakalamasını istiyorum. Bizden yana bir yerel yönetim vizyonuna sahip olduğu için tüm Sarıyerli gençler adına Sarıyer Belediyesi’ne içten teşekkürler”

 

Erdi ŞAHİN – Bulgaristan

“ Benim AGH maceram bundan 2 yıl önceydi. Bu serüveni tadan tüm gençler gibi benim içinde unutamayacağım bir deneyimdi. Gönüllü olmanın anlamını AGH ile öğrendim. Bundan sonra da Belediye ile birlikte daha çok gencin programdan yararlanması için elimden gelen tüm desteği sunmak istiyorum”

 

Bulgaristan, Yunanistan, Slovenya, Malta, İspanya, İngiltere, Ukrayna, Polonya, Portekiz ve Avusturya başta olmak üzere çok sayıda ülkeye genç gönderen Sarıyer Belediyesi ile sizde Avrupa fırsatları yakalayabilirsiniz. Program Sarıyerli 18-30 yaşındaki tüm gençlere açıktır. Bu program dâhilinde gönüllülerin yiyecek, konaklama, dil eğitimi, yerel ulaşım, sigorta, vize masrafları, bireysel bakım ve az miktarda cep harçlığı fon desteği ile Belediye tarafından karşılanmaktadır.