Son Dakika Haberler

GENÇ İŞADAMI HARUN GÖKYİĞİT SARIYER BAŞKANLIĞINA GÖZ KIRPTI

GENÇ İŞADAMI HARUN GÖKYİĞİT SARIYER BAŞKANLIĞINA GÖZ KIRPTI
Okunma : 69 views Yorum Yap

Sarıyer’deki Emirgan Çay Bahçesi’nde kendisinin Sarıyer başkanı olmasını isteyen 125 kişilik Genç Beyaz Martılar grubuna hitaben konuşma yapan genç işadamı Harun Gökyiğit; konsensüs sağlanırsa Sarıyer için gözünü kırpmadan gözü kara bir şekilde her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduğunu söyleyerek ‘ Sarıyer imkansız denilen başarılara ve büyük hedeflere büyük bir başkan ve bu büyük başkana inanmış ve onun etrafında toplanıp kenetlenmiş çalışkan yönetim kurulu üyeleri ile birlikte ulaşabilir. ’ dedi. Gökyiğit her geçen dakika artan kalabalık gruba hitaben yaptığı konuşmasında şunları söyledi.

‘ Sarıyer’in başarılı olabilmesi ve Balkan kupasını kazandığı eski şaşalı günlerine geri dönebilmesi için önce camia içerisinde birlik ve beraberliği sağlayarak, asgari müştereklerde birleşerek ayrı gayrı demeden öncelik Sarıyer diyerek hareket edebilmesi gerekir. Sarıyer’in süper lige çıkabilmesi ve süper ligde de önce kalıcı olmayı hedefleyerek daha sonrada Medipol Başakşehir’in bugün yaptığını kendisine örnek alarak üst sıraları hedefleyerek ilk beşin içerisinde olmayı hedeflemesi gerekir. Bundan sonraki süreçte de süper ligde şampiyonluk yarışı içerisinde olmayı hedeflemelidir. Aşama aşama Sarıyer bu hedeflerini gerçekleştirebilir. Yeter ki; ben değil biz diyerek tek akılla değil ortak akılla hareket edilebilensin.

Bugün Sarıyer’imizin birçok eksiği var, örneğin; mevcut stadın yıkılarak yeni bir stat yapılması şart. Bu konuda devletimizden yardım istenmeli, devletin kurumlarına resmi başvuruda ve temaslarda bulunulmalıdır. Bakınız Türkiye’nin her yerinde eski statlar yıkılıp yenileniyor ve yeni statlar yapılıyor. Sarıyer bu yeni stat yapımında geri kalmamalı. 20 bin yada 25 bin kişilik yeni bir Yusuf Ziya Öniş stadı yapılmalı. Ayrıca büyük bir sponsorla anlaşılarak stadın isim hakkının x Arena yada x spor kompleksi Yusuf Ziya Öniş stadyumu adı verilmeli. Bu yeni statta Sarıyer’in sembollerinden biri olan Beyaz Martı’nın stadın girişinde güzel bir heykelinin yapılması gerekir. Ayrıca bir zamanlar İstanbul boğazında çok daha sık görülen Yunus balığının da Sarıyer’in ikinci sembollerinden biri olması için Sarıyer’in bütün tesislerinde güzel bir Yunus balığı heykelinin yapılması, yeni stattaki soyunma odalarındaki dolaplarda ve duvarlarda beyaz martı ile birlikte yunus balığı figüratif resimlerinin de bulunması gerekir. Tüm bunların yapılması içinde birinci aşamada önce ‘Değişim’ diyorum sonra ikinci aşamada ‘Kazanım’ diyorum daha sonra da üçüncü aşamada ‘Gelişim’ diyorum, bu üçünün de sabırla aşama aşama hayata geçirilmesi gerekir.

Sevgili Sarıyerli dostlarım, canlarım, gerçekleri konuşmanın ve gerçekleri saklamanın yada gerçeklere karşı gözlerimizi yummanın bir alemi yok. Mevcut başkan Sn.Saffet Akkoyun ve değerli yönetim kurulu üyeleri ellerinden geleni yapıyorlar elbette ancak ellerinden bu kadarı geliyor. Para olmayınca yeterli ve arzu edilen transferde olmaz, para olmayınca kulübün çarkı dönmez. 80’li yıllarda Sn.Erdal Aksoy başkanlığında hem paralı hemde çok güçlü yönetim kurulları da gördü ve yaşamıştı Sarıyer. Şimdi ise büyümeyelim ama küçülmeyelim de mantığıyla hareket edilen ve Anadolu’nun sırada kulüpleri gibi bir pozisyona düşmüş durumda Sarıyer. Sarıyer’in üzerinde adeta sanki bir ölü toprağı var, Sarıyer’de kiminle konuşursanız konuşun Sarıyer’den bir şey olmaz abi deniyor. Çok iyi bir kadro kurmak içinde para lazım oda Sarıyer yönetiminde yok deniyor. İnsanlar Sarıyer için heyecanını kaybetmiş durumda. Sarıyer yeniden ayağa kalkmalı ve Sarıyerliye eski heyecanlı coşkulu günlerini yaşatmalıdır. Bunu başkan ve yönetim kurulu yapar. Daha sonra bu heyecanı ve coşkuyu teknik direktör ve oyuncular sahada aldıkları iyi sonuçlar ve oynadıkları güzel futbolla heyecanın ve coşkunun devamını getirir.

Günümüzde futbol artık bir endüstri haline gelmişken eski metot ve anlayışlarla bu iş yürümez. Coşku ve heyecan olmazsa Sarıyer üzerindeki bu ölü toprağını atamaz. Sarıyer tüm bunlarla birlikte transferde başkan ve yönetim kurulu ve teknik ekiple birlikte ortaklaşa koordineli bir şekilde hareket ederek transferlerini gerçekleştirmelidir. Sarıyer bugün adeta emekliliği çoktan gelmiş oyuncularla kadrosunu boşu boşuna şişirmiştir. Süper ligde hiçbir takımın transferini düşünmediği oyuncular bugün Sarıyer’de adeta çoktan gelmiş olan emeklilik yıllarında sanki futbolu artık hobi tarzında oynayarak futbol yaşantılarına Sarıyer’de devam etmektedir. Yeni bir kadro kurulması ve yeni bir yapılanmaya gidilmesi içinde Sarıyer’de büyük değişime hazır olunmalıdır. Tüm bunlarla birlikte başarıya ulaşılması ve yeni bir çehreli Sarıyer’in yaratılması içinde transferde Sarıyer’i başarıya ulaştıracak oyuncuların transfer edilmesi gerekir. Tabii Sarıyerli dostlarım, canlarım, bu transferlerle de Sarıyer’in zarar etmemesi aksine kar elde etmesi gerekir. Genç yetenekli yerli ve yabancı oyuncular süper lige çıkıldığında parlatılarak uygun ve makul fiyatlarla büyük kulüplere pazarlanmalıdır. Burada yapılacak olan bütün transferlerde futbolcular kendi vergilerini kendileri ödemelidir.

Futbolcular menajerlerinin komisyonlarını kendileri ödemelidir. Yerli bütün futbolcularla kontratlar TL üzerinden yapılmalı ve futbolcuların haklarının korunması için her yıl sonunda devletin resmi olarak açıkladığı tefe-tüfe oranında zam yapılmalıdır. Yabancı futbolcuların kontratları da Dolar yada Euro kuru üzerinden imzanın atıldığı ve anlaşıldığı günün kuru üzerinden yapılarak bu kur üzerinden sabitlenmelidir. Bu sayede Sarıyer yabancı futbolcuların kontratlarındaki kur artışından etkilenmeyecektir.

Yerli ve yabancı oyuncular ev kirası, yakıt, araç kiraları ve uçak biletleri gibi tüm masrafları kendileri karşılamalıdır. Anlaşma gereği kulüp bu tarz kişisel masrafları karşılamamalıdır. Tüm bunların doğrultusunda Sarıyer’in bu şartlarını kabul etmeyen kim ve hangi oyuncu olursa olsun transfer etmemelidir ve edilmemelidir. Transferlerde futbolcuların olduğu kadar Sarıyer’in de şartları vardır ve bu şartlar kulübün imkânları ve menfaatleri doğrultusunda kulübü zarara uğratmadan şekillenmelidir. Eğer ipin ucunu baştan sıkı tutarsanız ve akılcı transfer politikaları izlenirse Sarıyer yaptığı bütün transferlerden hem maddi olarak kar hemde sportif olarak ta başarı elde eder. Hem genç hem yetenekli hem istikbal vaat eden oyuncularla birlikte iyi bir takım kurularak mücadeleci ve pes etmeyen, 90 dakika boyunca karınca gibi sahanın her santimetre karesinde çalışkan ve rakibine karşı mücadele ederken de centilmence mücadele eden, rakiplerinin de sevgisini ve saygısını kazanan yeni bir Sarıyer’in yaratılması mümkündür. Sevgili dostlarım, canlarım, Sarıyer artık misyonunu tamamlamış ve futbolunda emekliliğine gelmiş oyuncularla yollarını ayırması gerekir. Yeni bir başlangıç yapılmadan yeni başarılar elde edilemez. Tüm tesislerin yeniden elden geçirilmesi ve yenilenmesi gerekir. İç saha için ayrı dış saha için ayrı yeni 2 adet yeni otobüs alınmalıdır. Süper lige çıkıldığında dış saha seyahatleri birinci ve ikinci yıl otobüsle üçüncü yıl uçakla yapılmalıdır. Futbolseverler Sarıyerli oyunculara baktığında kolej takımı havasında karşılarında jilet gibi oyuncular görmelidir. Ülkemizdeki çok önemli firmalarla görüşülerek Sarıyer yeni sponsorluklarla gücüne güç katmalıdır. Ama tüm bunların olabilmesi içinde parayı doğru ve akıllı bir biçimde yönetebilecek bir başkana ve yönetim kuruluna ihtiyaç vardır. Sevgili dostlarım, canlarım,

Sarıyer artık bir tercih yapmak zorundadır. Ya bu şekilde ne kısalıp nede büyüyüp kendi yağında kavrularak heyecanını ve coşkusunu kaybetmiş bir semt takımı olmayı kabul edip bunu içine sindirerek bir tabela futbol takımı olarak kalacak yada bunu kabul etmeyip bunu içine sindirmeyip bir başkaldırı, bir kendi futbol isyan hareketini başlatarak kolları sıvayarak yeniden büyük Sarıyer’i eski şaşalı günlere geri döndürmek için elbirliğiyle ortak bir akılla hareket ederek işbaşı yapacağız. Bunun başka bir yolu yoktur. Yaşasın Sarıyer. Yaşasın Beyaz Martı, Yaşasın Sarıyer’in Yunus balığı. ’